SDP-ovci prespavali 45 godina komunizma: Spominju žrtve Staljina i Hitlera – Titove ne; dobili su i adekvatne komentare

Foto: Fah

Mnogi su se oglasili jučer povodom Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma. Među njima i SDP, koji je, čini se prespavao godine Titove diktature. Naime, u svojoj objavi navode kako se radi o danu sjećanja samo na žrtve staljinizma i nacizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima utvrđen je Deklaracijom EP-a o proglašenju 23.8. danom sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma. RH je sljednica države koja se suprotstavila Hitleru i Staljinu i porazila obojicu, po čemu smo jedinstveni u svijetu”, piše SDP Hrvatska na X-u.

Na njihovu objavu reagirao je odvjetnik Luka Mišetić i podsjetio kako je EP osudio i komunističke zločine.

“Europski parlament osudio je ‘totalitarne i autoritarne režime’ tako da se 23. kolovoza odnosi i na jugoslavenski komunistički režim. Smrt autoritarizmu!”, stoji u Mišetićevoj objavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, ovakvo preskakanje povijesti od SDP-a nimalo ne čudi. Zašto? Socijaldemokratska partija Hrvatske je zapravo pravni nasljednik, odnosno sljedbenik Saveza komunista Hrvatske (SKH).

“Socijaldemokratska partija Hrvatske (akronim SDP), politička stranka lijevoga centra, osnovana 3. XI. 1990. pod nazivom Stranka demokratskih promjena (SDP) i pod vodstvom Ivice Račana. Nastala iz transformacije Saveza komunista Hrvatske (SKH) na XI. kongresu SKH u prosincu 1989., kada je prihvaćen politički pluralizam i višestranačka demokracija te potaknuta reforma političkoga sustava i održavanje prvih slobodnih višestranačkih izbora u travnju i svibnju 1990.”, stoji u Enciklopediji.

Stoga, SDP svoje “praoce” ne svrstava u kategoriju onih koji su činili zločine, nego ih pravda borbom “protiv fašizma”. U nastavku objave na X-u dodaju:

“Antifašizam je bio jedini ispravni odgovor na zlo tog vremena te nas je svrstao među sile pobjednice Drugog svjetskog rata, koje su upravo na njegovim idejama gradile suvremenu, europsku i svjetsku demokraciju. Povijest ne smijemo nikada zaboraviti, kako je ne bismo ponavljali.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korisnici kritizirali SDP

Objava je izazvala i oštre kritike u komentarima. Korisnica X-a kritizirali su ovakvo zataškavanje povijesnih činjenica. U nastavku izdvajamo neke od komentara:

“Danas je dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih sustava, ne samo Hitlera i Staljina, nego i Tita. Sramotan pokušaj SDP Hrvatske da zataji i vrijeđa žrtve zločina komunizma na našim prostorima.”

Foto: snimka zaslona

“Ispravna opcija je bila antifašizam i antikomunizam, s tim da je komunizam ispao još veće zlo.”

“U Hrvatskoj je antifašizam bio od 1991. do 1995. sa zakašnjenjem smo se oslobodili crvenog fašizma i to na oslobodilački ratom dok su zapadne zemlje to već ostvarile 1945. godine. Žalosno da netko može partizani smatrati antifašistima”.

Foto: snimka zaslona

“Na Juginom komunističkom ‘antifašizmu’ (koji je nasuprot zapadnom slobodnom antifašizmu) nitko nije gradio demokaciju. Suvr. eur. i svj. demokracija u RH dolazi ‘na povijesnoj prekretnici odbacivanja komunističkog sustava i promjena međunarodnog poretka’ – kako nam Ustav kaže.”

Foto: snimka zaslona

“Evo i komunjara bez stida i odgovornosti. Alo,…, danas nije dan u kojem trebate pravdati komunjare. Sile pobjednice danas ne govore ovakve stvari! Danas osuđuju i vas, komunjare!”

Foto: snimka zaslona

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.