Na današnji dan 20. listopada 1944. snage Trećeg ukrajinskog fronta ušle su u glavni grad Srbije, Beograd. Ove sovjetske jedinice bile su sastavljene pretežito od Ukrajinaca. To je prošle godine prilikom proslave 70. godina oslobođenja Beograda izazvalo međunarodni spor: zašto je na proslavu godišnjice oslobođenja Beograda pozvan samo ruski, a ne i ukrajinski predsjednik čiji su vojnici mahom ginuli u borbama za Beograd?
Sama operacija počela je 20. rujna 1944. i trajala do 22. listopada 1944. kada su njemačke i srbijanske jedinice lojalne Nijemcima protjerane do crta gdje nisu mogle artiljerijom dostići grad. Na tim linijama Nijemci su uspostavili poznati „Srijemski front“.
Time je okončana 1287 dana duga okupacija Beograda, koja je počela u travnju 1941. nakon sramnog polaganja oružja jugoslavenske (srbijanske) vojske Nijemcima gotovo bez borbe.
Šokantan podatak – Ukrajinci oslobađali Beograd, Rusi ga branili od njih!
Sovjetski vojnici koji su ginuli pod Beogradom, Batinom, Osijekom, Budimpeštom i Bečom bili su pripadnici Druge i/ili Treće ukrajinske fronte Crvene armije, mahom Ukrajinci.
No ono što je uistinu šokantno je da je tijekom Beogradske operacije nacistički, nedićevski i ljotićevski Beograd branilo i 11.000 Rusa, pripadnika Ruskog obrambenog korpusa (Russisches Schutzkorps Serbien, Ruski korpus v Serbii), vojne postrojbe koju su mahom činili ruski bjelogardejski emigranti s područja bivše Jugoslavije.
Intervju američkog veleposlanika o oslobođenju Beograda na srpskome: