Site icon narod.hr

Allan Little, ratni dopisnik iz Hrvatske i BiH: Poput današnje Rusije, i srpske snage su imale ogromnu vatrenu nadmoć

ukrajinu

Rat u Ukrajini, Montaža: Narod.hr, Izvor: HINA, EPA

Invazija Vladimira Putina na Ukrajinu je promijenila svijet, ali ne onako kako je želio. Živimo u novim i opasnijim vremenima – doba nakon hladnog rata koje je počelo padom Berlinskog zida je završeno, piše za BBC komentator Allan Little, koji je bio ratni dopisnik za vrijeme rata u Hrvatskoj i BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rijetkost je proživjeti trenutak s golemim povijesnim posljedicama i shvatiti u stvarnom vremenu da je to ono što jest. U studenom 1989. stajao sam na snijegom prekrivenom Vaclavskom trgu u Pragu, glavnom gradu tadašnje Čehoslovačke, i gledao kako se rađa novi svijet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Putin priprema nuklearne snage: Od kada Rusija ima nuklearno oružje i koje ga još zemlje imaju?

> Neugodna poruka ruskog dužnosnika Hrvatskoj: ‘Morat ćete platiti štetu…’; evo što kaže o Srbiji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narodi komunističke istočne Europe ustali su prkoseći svojim diktaturama. Berlinski zid je bio srušen. Podijeljena Europa ponovno je postajala cjelovita.

U Pragu se disidentski dramatičar Vaclav Havel obratio publici od 400.000 ljudi s balkona na drugom katu. Bio je to uzbudljiv trenutak, vrtoglavog tempa. Te večeri se komunistički režim srušio i za nekoliko tjedana Havel je postao predsjednik nove demokratske države. Osjećao sam, čak i tada, da sam gledao kako se svijet okreće – da je to bio jedan od onih rijetkih trenutaka kada znaš da se svijet prepravlja pred tvojim očima.

Koliko je takvih trenutaka bilo u povijesti Europe od Francuske revolucije? Vjerojatno, pomislio sam tada, oko pet. Ovo 1989. je bio šesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali tom svijetu – rođenom u tim dramatičnim narodnim revolucijama – došao je kraj kada je Putin naredio ruskim snagama ući u Ukrajinu.

Njemački kancelar Olaf Scholz nazvao je ovaj trenutak zeitenwende – prekretnicom – dok je britanska ministrica vanjskih poslova Liz Truss rekla da je to “promjena paradigme”. Doba samozadovoljstva, rekla je, završila je.

Ključni trenuci u povijesti Europe

1789: Francuska revolucija. Srušena monarhija, osnovana republika
1815.: Bečki kongres precrtava kartu Europe, uspostavlja ravnotežu snaga i uvodi desetljeća mira nakon preokreta u Napoleonovim ratovima
1848: Val liberalnih i demokratskih revolucija diljem Europe
1919: Versajski ugovor. Nove neovisne suverene nacionalne države zamjenjuju stara višenacionalna carstva
1945.: Jalta – velike sile pristaju podijeliti Europu na zapadnu i sovjetsku “sferu utjecaja”. Željezna zavjesa pada preko kontinenta
1989: Demokratske revolucije u istočnoj Europi kojom dominira Sovjetski Savez ruše željeznu zavjesu. Sovjetski Savez se raspada dvije godine kasnije. Vladimir Putin ovo naziva “najvećom katastrofom 20. stoljeća”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Quentin Sommerville, jedan od najiskusnijih BBC-jevih ratnih izvjestitelja nedavno je prošetao ruševinom u Harkivu i rekao o ruskom bombardiranju: “Ako vam ove taktike nisu poznate, onda niste obraćali pozornost.”

Trebao bi znati, proveo je dovoljno vremena pod ruskim raketama u Siriji tako da im je posvetio vrlo veliku pozornost. Ali vlade demokratskog svijeta – koliko su pažnje posvećivale prirodi Putinovog režima?

Dokazi se skupljaju godinama.

Prošla su dva desetljeća otkako je poslao vojsku u Gruziju tvrdeći da podržava otcijepljene regije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kasnije je poslao špijune u britanske gradove naoružane nervnim agensima da ubijaju prognane Ruse.

2014. godine napao je istočnu Ukrajinu i anektirao Krim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nezdrava ovisnost o ruskom plinu”

Unatoč svemu tome, Njemačka, i veći dio EU, bili su zaključani u nezdravoj ovisnosti o ruskom plinu. Godinu dana nakon aneksije Krima, odobrili su izgradnju novog plinovoda, Sjeverni tok 2, za povećanje opskrbe.

“Samozadovoljstvo” na koje se poziva Liz Truss također optužuje njezinu vlastitu zemlju.

London je bio sigurno utočište za ruski novac otkako je John Major bio premijer. Ruski oligarsi ovdje su parkirali milijarde, oprali svoj novac, kupili najprestižnije privatne kuće u glavnom gradu, družili se s političarima i donirali sredstva za svoju kampanju. Postavljeno je nekoliko pitanja o tome odakle je došlo njihovo ogromno bogatstvo, tako iznenada stečeno.

Ali, ne. Zapadne demokracije nisu “obratile pozornost” na prirodu prijetnje koja se inkubirala na njihovoj istočnoj granici.

Ali i Putin je djelovao samozadovoljno.

Prvo, vjerovao je da je Zapad u kroničnoj silaznoj putanju, oslabljen unutarnjom podjelom i ideološkom ogorčenošću. Izbor Donalda Trumpa i Brexit vidio je kao dokaz za to. Uspon desničarskih autoritarnih vlada u Poljskoj i Mađarskoj bio je daljnji dokaz raspada liberalnih vrijednosti i institucija. Ponižavajuće povlačenje SAD-a iz Afganistana bio je dokaz slabljenja moći koja se povlači sa svjetske pozornice.

“Putin je krivo shvatio”

Drugo, krivo je shvatio što se događa na njegovim granicama. Odbio je vjerovati da bi niz demokratskih pobuna u bivšim sovjetskim republikama – Gruziji (2003.), Ukrajini (2004.-5.) i Kirgistanu (2005.) – mogao biti autentičan izraz narodne volje. Budući da je svaki bio usmjeren na uklanjanje korumpiranih i nepopularnih promoskovskih vlada, Kremlju se činilo samorazumljivim da su to djela stranih obavještajnih agencija, Amerikanaca i Britanaca posebno – napredni marš zapadnog imperijalizma na teritorij koji je s pravom i povijesno ruski.

Treće, nije uspio razumjeti vlastite oružane snage. Sada je jasno da je očekivao da će ova “specijalna vojna operacija” biti gotova za nekoliko dana.

Vojna nesposobnost Rusije začudila je mnoge zapadne stručnjake za sigurnost. Mene podsjeća na manji, ali unatoč tome razorni rat u bivšoj Jugoslaviji.
Godine 1992. srpski nacionalisti pokrenuli su rat kako bi u početku ugušili novu neovisnu državu Bosnu. Tvrdili su da je bosanski identitet lažan, da bosanska državnost nema povijesni legitimitet, da je ona stvarno dio Srbije. Upravo je to Putinov pogled na Ukrajinu.

“I srpske snage su imale ogromnu vatrenu nadmoć”

Poput današnje Rusije, srpske snage su imale ogromnu vatrenu nadmoć. Ali često su zastajali gdje god su lokalni nesrbi pružili otpor. Činilo se da nisu u stanju zauzeti mjesta ili gradove – ne želeći se boriti ulicu po ulicu. Bosanski branitelji u početku su bili jako loše opremljeni – sjećam se dječaka u tenisicama u sarajevskim rovovima s jednim AK-47 između njih trojice. Ali oni su branili svoj glavni grad gotovo četiri godine. Slična je odluka i kod mladića koji se dobrovoljno javljaju u obranu Kijeva.

Dakle, umjesto da zauzmu gradove i mjesta, Srbi su ih opkolili – opkolili, bombardirali, isključili vodu, plin i struju. To se već događa u Mariupolju. Opsjednite grad i presječite mu opskrbu vodom, a u roku od 24 sata svaki zahod je opasnost za javno zdravlje. Građani moraju izaći na ulice kako bi pronašli vodovodne cijevi i napunili posude samo kako bi isprali svoje toalete. Isključite struju i smrzavate se u vlastitom domu. Ubrzo ponestane hrane. Je li to ono što Rusi namjeravaju za Mariupolj, za Harkiv, za Kijev? Izgladnjivati ​​ih dok se ne pokore?

Ali skoro četiri godine ove okrutnosti dale su bosanskoj naciji temeljni narativ otpora, patnje i herojske borbe. Identitet Ukrajine će također biti dodatno ojačan načinom na koji su se Ukrajinci borili.

Clinton i Jeljcin

Ukrajinski govornici ruskog nisu se osjećali “oslobođeni” invazijom. Dokaz je da i oni vjeruju u Ukrajinu kao suverenu državu. Putinov rat, čiji je cilj ponovno ujedinjenje onoga što on vidi kao dva dijela ruske nacije, već ima suprotan učinak – jačanje volje većine Ukrajinaca da traže sudbinu oslobođenu ruske dominacije.

Godine 1994., dok je rat na Balkanu još uvijek bjesnio, ostatak istočne Europe gledao je u budućnost – svaka nacija bila je željna zauzeti ono što je smatrala svojim prirodnim mjestom u Europi neovisnih suverenih država, u miru jedna s drugom. Ali još uvijek je bilo daleko od sigurnog da će bilo kome od njih biti dopušteno da se pridruži NATO-u.

Tada se vodila rasprava o tome trebaju li novooslobođene istočnoeuropske nacije formirati treći sigurnosni blok koji bi djelovao kao tampon između NATO-a i Rusije. Rusija je bila slaba 1990-ih, a nacije koje su izdržale sovjetsku okupaciju 40 godina nisu vjerovale da će dugo ostati slaba. Na kraju, nisu željeli ništa osim članstva u NATO-u.

Pod predsjednikom Billom Clintonom, SAD je nastavio s širenjem NATO-a. Ruski predsjednik Boris Jeljcin, koji je sebe vidio kao odanog Clintonovog saveznika, navodno je bio bijesan kada je saznao – na tiskovnoj konferenciji – da NATO planira primiti nove članice bez konzultacija s Moskvom.

“Nazvali Gorbačova i rekli mu da Sovjetski Savez više ne postoji”

A rušenje željezne zavjese pokrenulo je novo pitanje u geopolitici – koliko se zapadni svijet prostire na istok? BBC je od mene naručio da proputujem Poljsku, Bjelorusiju i Ukrajinu i odgovorim na pitanje: “Gdje je sada istočni rub zapadnog svijeta?”

Otišao sam u lovački dom u Bjelorusiji gdje se krajem 1991. godine predsjednik Ruske Federacije Boris Jeljcin susreo sa svojim kolegama iz Ukrajine i Bjelorusije. Ovdje su se složili da međusobno priznaju sovjetske republike kao neovisne nacionalne države. Zatim su nazvali sovjetskog čelnika Mihaila Gorbačova i obavijestili ga da zemlja čiji je on bio šef države – Sovjetski Savez – više ne postoji.

Bio je to trenutak pun opasnosti i prilika. Za Bjelorusiju i Ukrajinu to je bila prilika da se oslobode moskovske vlasti – dominacije ruskog imperijalizma i u njegovom carskom i sovjetskom obliku.

“Gangsterski kapitalizam”

Za Jeljcina je to predstavljalo priliku da se i Rusija oslobodi – od njezine povijesne uloge imperijalne sile. Velika Britanija i Francuska prestale su biti imperijalne sile nakon Drugog svjetskog rata – kao što je to učinila Austrija nakon Prvog svjetskog rata. U Turskoj je Kemal Ataturk izgradio modernu europsku sekularnu republiku – tursku nacionalnu državu – nakon što je multietničko Osmansko Carstvo poraženo i raskomadano 1918.

Može li Boris Jeljcin učiniti istu stvar – izgraditi modernu rusku nacionalnu državu, u miru sa svojim suverenim susjedima, na ruševinama Sovjetskog Carstva? Početkom 1990-ih započeo je svoj zapadnjački eksperiment kako bi pokušao pretvoriti imperijalnu silu u demokratsku državu.

Ali žurba – potaknuta zapadnim demokracijama željnim mogućnosti ulaganja – da se sklerotično, državno zapovjedano gospodarstvo pretvori u sustav slobodnog tržišta, bila je katastrofalna. To je stvorilo gangsterski kapitalizam. Sićušna elita postala je nevjerojatno bogata pljačkajući imovinu glavnih industrija – posebice nafte i plina.

Tako je došlo do toga da je 1998. godine ruska ekonomija propala, rublja je izgubila dvije trećine svoje vrijednosti u mjesec dana, a inflacija je dosegla 80%.

Inflacija i propast životnih ušteđevina

Stajao sam sa sredovječnim parom u redu u moskovskoj banci. Htjeli su izvući svoj novac u dolarima ili funtama – bilo čemu osim u rubljama. Red je bio dug i spor, a svakih nekoliko minuta zaposlenik banke mijenjao je prikazani tečaj, kako je rublja dalje padala. Ljudi su mogli vidjeti kako njihova životna ušteđevina iz minute u minutu pada u vrijednosti. Par se približio šefu reda kada su se odjednom spustile kapke – gotovine više nije bilo.

Otišao sam u nekadašnju rudarsku regiju blizu ukrajinske granice, gdje su rudnici jedva funkcionirali. Upoznao sam diplomiranog inženjera rudarstva koji je ostao bez posla – čovjeka u 30-ima s mladom obitelji. Odveo me na svoju daču izvan grada, koja je imala oko hektar zemlje. “Oko 80% onoga što moja obitelj pojede godišnje”, rekao je. “raste na ovom komadu zemlje. Ostalo, poput kave i šećera, mijenjam. Nisam koristio niti čak vidio gotovinu otprilike 18 mjeseci.” Ništa snažnije nije govorilo o Jeljcinovom neuspjehu u transformaciji Rusije od prizora ovog visoko obrazovanog čovjeka koji kopa za vlastitu večeru.

“Staljin je pretvorio naciju seljaka u industrijsku supersilu u jednoj generaciji. Jeljcin radi istu stvar obrnuto”, rekao mi je.

Povratak autoritarnoj vladavini

Obični Rusi osjećali su se opljačkano. Veliki eksperiment zapadnjaštva bio je trik koji je obogatio kriminaliziranu elitu i osiromašio sve ostale. Mnoga izvješća koja smo tada podnijeli iz Rusije svodila su se na jedno jedino pitanje: “Koje su političke posljedice dubokog razočaranja koje Rusi sada osjećaju?”

Odgovor je bio da će u Rusiji, na kraju, doći do povlačenja od demokracije i do povratka autoritarne vladavine. Povlačenje od nacionalne državnosti i povratak na asertivniji imperijalni stav prema svom “bliskom inozemstvu” – zemljama koje su prethodno bile dio Sovjetskog Saveza.

Bivši američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Zbigniew Brzezinski je rekao da Rusija može biti demokracija ili carstvo, ali ne može biti oboje. Ruski amblem, dvoglavi orao, gleda na istok i na zapad. Povijest je povukla Rusiju u suprotnim smjerovima – demokratska nacionalna državnost u jednom smjeru, vladajuća imperijalna moć u drugom.

Idite u Sankt Peterburg i vidjet ćete jedan aspekt ovog dvojnog karaktera. To je prekrasan dio ove zemlje na Finskom zaljevu. To je grad iz 18. stoljeća, okrenut prema zapadu. To je europsko prosvjetiteljstvo u arhitektonskom obliku. Pod carem je bio glavni grad carstva.

Nakon ruske revolucije 1917., boljševici su premjestili glavni grad natrag u Moskvu, a vlast se povukla iza visokih zidina Kremlja s nazubljenim vrhovima. To je arhitektura obrambenosti, sumnje, čak i straha. Kada ruski čelnici odavde pogledaju prema zapadu, vide ravni otvoreni krajolik koji se udaljava na jug i zapad stotinama milja. Nema prirodnih granica.

Njemačka i francuska invazija

Kad sam bio BBC-jev dopisnik iz Moskve kasnih 1990-ih, postojao je vozač koji se sjećao, kao dječak, da je 1940-ih vidio njemačke trupe na predgrađu Moskve. Svaki put kad bi nas odveo u zračnu luku Šeremetjevo, prolazili bismo pokraj spomenika koji bi izgledao kao metalna protutenkovska obrana – takozvani češki ježevi – a on bi rekao: „Ovako su blizu bili Nijemci“.

Napoleonova vojska otišla je još dalje u prethodnom stoljeću. To iskustvo – taj kronični osjećaj nesigurne zapadne granice – govori o načinu na koji su ruski čelnici razmišljali o svom “bliskom inozemstvu”.

U drugom razgovoru o “bliskom inozemstvu”, prijatelj mi je izrecitirao rimovani dvostih. Na ruskom se lijepo rimuje, a u prijevodu kaže: “Pile zapravo nije ptica; a Poljska zapravo nije u inozemstvu.” Osjećaj Rusije o tome na što ima pravo u zemljama na svom zapadu prodire i u narodnu svijest.

Posudit ću anegdotu od još jedne prijateljice iz Moskve u to vrijeme. Isti vozač ju je pokupio s aerodroma i pitao je gdje je bila. “Bila sam jedan vikend u Pragu”, rekla je. “O Prag”, stigao je odgovor. “To je dobro. To je naše.”

Ali nije bilo. Berlinski zid se srušio devet godina ranije i narodi istočne Europe prestali su biti “naši”.

“Što bi Putina trebalo zabrinjavati?”

Osim Ukrajine. Putin na nju ne gleda kao na susjednu zemlju, već kao na pograničnu zemlju same Rusije – i želi da se ona vrati u rusko okrilje.

Što bi bilo potrebno za to? Kako se može pokoriti nacija koja je pružila tako jedinstven otpor? Sada ga nekoliko čimbenika mora zabrinjavati.

Prvi je stanje njegovih vlastitih oružanih snaga.

Druga je otpornost ukrajinske obrane. Je li Putin doista očekivao da će ruski narod Ukrajine dočekati njegove trupe kao oslobodioce? Je li doista vjerovao da je ustanak iz 2014. – koji je promoskovsku vladu zamijenio onom orijentiranom na Zapad – bila zapadnjačka zavjera? Ako jest, onda to otkriva koliko malo Kremlj razumije o svom “bliskom inozemstvu”.

“Podcjenjivanje Zapada”

Ali njegova najveća pogreška bila je podcjenjivanje odlučnosti Zapada. I to je ono što 2022. čini jednom od onih ključnih godina – zeitenwende, prema riječima kancelara Scholza.

Njemačka je gotovo preko noći promijenila svoj stav prema svojoj ulozi u svijetu. Tradicionalno oklijevajući – iz opravdanih povijesnih razloga – da bude snažna, preferirala je korištenje meke moći, a ne tvrde. Ne sada. Najavila je udvostručenje izdataka za obranu, a u Ukrajinu šalje smrtonosno oružje. Nestala je i ‘ostpolitik’ – desetljećima stara njemačka politika traženja mira angažmanom, posebice trgovinom.

Njemačka, zajedno s ostatkom demokratskog svijeta, sada će ukinuti svoju ovisnost o ruskom plinu. Projekt Sjeverni tok 2 je obustavljen – iako još nije ukinut. Vidimo korijensko precrtavanje karte globalne distribucije energije s ciljem da se Rusija iz nje izbaci.

Rusija je visoko integrirana u globalnu ekonomiju. Ali sada je izbačena iz sustava. Njezine industrije, uključujući naftu i plin, ovise o uvezenoj robi i komponentama. Uskoro će se proizvodnja zaustaviti. Poslodavci će morati otpuštati svoje radnike. Nezaposlenost će rasti.

Posljedice sankcija

Nitko nije očekivao da će Zapad sankcionirati rusku središnju banku. Rublja je već pala, a kamate su se udvostručile. Niti jedna velika ekonomija nikada nije bila podvrgnuta paketu sankcija ovako kaznenim. To znači izbacivanje Rusije iz globalne ekonomije. Nezaposlenost će rasti, industrija neće moći raditi, doći će do rastuće inflacije koja će  narušiti životne ušteđevine.

Svi ćemo biti pogođeni. Potencijalno, ovo je nazadovanje globalizirane ekonomije koja se pojavila nakon završetka Hladnog rata.

SAD i EU su zapravo podijelile svijet. One države i tvrtke koje nastave trgovati s Rusijom naći će se kažnjene – također zamrznute iz trgovine s bogatim svijetom.

To je nova ekonomska željezna zavjesa koja odvaja Rusiju od Zapada.

“Kina ne želi da Putin oslabi”

Mnogo će ovisiti o tome kako Kina pregovara o ovom novom krajoliku. Kinu i Rusiju veže njihova zajednička antipatija prema američkoj moći i njihovo uvjerenje da je najveća prijetnja iz ponovnog, ujedinjenijeg demokratskog svijeta.

Kina ne želi da Putin oslabi, ili da Zapad ojača. Ipak, upravo je takav učinak imao rat u Ukrajini.
Neki promatrači Kine vjeruju da će Peking pokušati osporiti dominaciju dolara kao rezervne valute stvaranjem posebne zone juana kao alternativnog prostora u globalnoj ekonomiji koji se može zaštititi od bilo kakvog budućeg pokušaja SAD-a da sankcionira Kinu. Putinov bi rat, dakle, mogao prekrojiti međunarodnu financijsku kartu.

Ali prije svega, ovo je rat koji suprotstavlja svjetske demokracije svjetskim autoritarnim režimima.

To je također rat između dviju suprotstavljenih koncepcija pravila po kojima bi međunarodni odnosi trebali funkcionirati.

Oxfordski znanstvenik Timothy Garton Ash kaže da se ova dva pogleda na svijet mogu ukratko izraziti s dvije riječi – Helsinki protiv Jalte.

Helsinski protiv Jalte

Na Jalti 1945. Staljin, Roosevelt i Churchill su poslijeratnu Europu urezali u “sfere utjecaja” – većinu istočne Europe na Rusiju, Zapad na transatlantski savez koji će krenuti u obnovu europskih demokracija.

“Helsinki”, nasuprot tome, opisuje Europu neovisnih suverenih država, od kojih je svaka slobodna birati svoje saveze. To je izraslo iz Helsinškog završnog akta iz 1975. i postupno se razvilo u Organizaciju za europsku sigurnost i suradnju.

Ukrajinski branitelji se bore za Helsinki. Putin je poslao svoje trupe da nametnu modernu verziju Jalte – koja bi ubila ukrajinsku neovisnost i ostavila je pod ruskom dominacijom.

Garton Ash tvrdi da je Zapad bio previše polovičan u obrani vrijednosti Helsinkija – da je službeno priznao pravo Ukrajine da se pridruži NATO-u na neki neodređeni datum u budućnosti, a da nije namjeravao to i ostvariti.

No, ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky je signalizirao spremnost na kompromis o helsinškim principima, pristankom na odustajanje od ukrajinske ambicije da postane članica NATO-a. Uz sve rizike koji sa sobom nose, to bi mogla biti cijena koju Ukrajina plaća za opstanak svoje državnosti.

Strah od nuklearnog uništenja

Moja je generacija odrasla uz egzistencijalni strah prijetnje nuklearnog uništenja. Sukob je vratio taj strah u javnu svijest. Putin je zaprijetio da će upotrijebiti ruski nuklearni arsenal.

To čini ovaj trenutak najopasnijim od kubanske raketne krize 1962. Tada je Sovjetski Savez isporučio nuklearne projektile svojoj saveznici Kubi. SAD je okupio flotu brodova za invaziju na otok na moru.

Ono što Amerikanci nisu znali je da Sovjeti nisu imali samo strateške rakete dugog dometa. Imali su i manje, taktičke nuklearne projektile – takozvano nuklearno oružje na bojnom polju. I ta je sovjetska vojna doktrina delegirala donošenje odluka o prvoj uporabi zapovjednicima na terenu.

Da je prijeteća invazija prošla, to bi pokrenulo nuklearnu razmjenu.

Tadašnji američki ministar obrane Robert McNamara za to je saznao tek kada su se 1991. otvorili sovjetski arhivi. Tek tada je shvatio koliko se svijet približio katastrofi.

U izvanrednom filmu pod nazivom Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert McNamara, objasnio je kako je svijet izbjegao da se uništi. Je li to bila vješta diplomacija? Mudro vodstvo? Ne.

“Sreća”, rekao je. – Imali smo sreće.

To iskustvo, koje sada blijedi iz sjećanja, trebalo bi usredotočiti umove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version