Američki sudac blokira Bidenovu uredbu o zaštiti rodnog identiteta u zdravstvu

bidenovu
Izvor: iStock by getty Images

Američki sudac u srijedu je blokirao Bidenovu administraciju u provođenju novog propisa protiv diskriminacije na temelju rodnog identiteta u zdravstvu dok saslušava tužbu kojom ga osporava 15 država predvođenih republikancima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američko Ministarstvo zdravstva i društvenih usluga (HHS) izradilo je ovaj propis u svibnju, a trebao je stupiti na snagu u petak. Navodi se da se savezna zabrana spolne diskriminacije, dio Zakona o pristupačnoj skrbi, proteže na diskriminaciju transrodnih osoba.

>Transrodna osoba za Narod.hr o gay lobiju: Cilj je uništiti funkcionalnu obitelj

Države koje se protive ovom propisu u svojoj su tužbi navele da će novo pravilo zahtijevati da njihovi programi Medicaid, koji pokrivaju stanovnike s niskim primanjima, plaćaju tretmane poput hormonskih terapija i operacija za transrodne osobe, uključujući maloljetnike. Mnoge republikanske države donijele su zakone koji zabranjuju takve tretmane, koji se često nazivaju rodno-afirmirajućom skrbi, za maloljetnike.

Propis se odnosi na primatelje federalnih sredstava, uključujući programe Medicaid. Propis je posljedica izvršne uredbe koju je predsjednik Joe Biden izdao 2021. i 2022. dajući upute agencijama poput HHS-a da poduzmu mjere za zaštitu transrodnih osoba od diskriminacije, piše Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Viši američki okružni sudac Louis Guirola u Gulfportu, Mississippi, rekao je u svojoj preliminarnoj odluci u srijedu da će republikanske države vjerojatno uspjeti u svom naumu. Rekao je da je administracija prekoračila svoje ovlasti tumačeći “spol” u federalnom zakonu tako da uključuje rodni identitet.

“Danas je savezni sud rekao “NE” pokušaju Bidenove administracije da nezakonito prisili svakog pružatelja zdravstvenih usluga u Americi da usvoji najekstremniju verziju rodne ideologije”, rekao je u izjavi državni odvjetnik Tennesseeja Jonathan Skrmetti, koji je vodio tužbu zajedno s državnom tužiteljicom Mississippija Lynn Fitch. Mnoge države protive se uvođenju ovog kontroverznog pravila uključujući Georgiju, Ohio i Virginiju.

>Što promovira voditeljica Rodnih studija: LGBT partizanke s puškama, marksizam

HHS nije odgovorio na upit za komentar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ova presuda nije samo moralno pogrešna, već je i loša politika”, izjavila je u izjavi Kelley Robinson, predsjednica Human Rights Campaign, lobističke skupine koja podupire prava transrodnih osoba. “Svatko zaslužuje pristup medicinskoj skrbi koja mu je potrebna da bi bio zdrav i razvijao se.”

HHS: Strahovi su neutemeljeni

U sudskom podnesku, iz HHS-a su rekli da su strahovi država “neutemeljeni” i da propis ne nadjačava liječničku prosudbu. Rečeno je da države nemaju pravo blokirati propis jer se ne suočavaju s bilo kakvom neposrednom provedbom.

Guirola je, međutim, u presudi od srijede rekao da bi trošak osiguravanja usklađenosti s pravilom bio neposredan trošak za države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvoje drugih sudaca u Floridi i Teksasu kasnije u srijedu izdalo je odvojene presude, koje idu u korist drugih republikanskih državnih odvjetnika koji osporavaju propis.

Okružni sudac SAD-a William Jung, kojeg je imenovao bivši predsjednik Donald Trump u Tampi, napisao je da bi presude sudaca u jednom federalnom okrugu, poput Guiroline, “trebale biti rijetka iznimka, a ne pravilo” u cijeloj zemlji.

Odluke su došle tjedan dana nakon što je Vrhovni sud SAD-a ograničio ovlasti saveznih agencija presudom da se sudovi više ne smiju pokoravati tumačenju dvosmislenih zakona. Guirola, kojeg je imenovao bivši republikanski predsjednik George W. Bush, uzeo je u obzir tu presudu, iako je na kraju zaključio da zakon nije dvosmislen.

>Novi zahtjevi gay lobija: EU parlament mora biti više uključivo LGBT& radno mjesto

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.