Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij obratio se u utorak, preko video linka, britanskim zastupnicima u Londonu, kao prvi šef neke države uopće, i požnjeo ovacije za svoje riječi: “Nastavit ćemo se boriti za svoju zemlju pod svaku cijenu. Borit ćemo se u šumama, na plažama, na ulicama”… Nisu to, naravno, bile njegove riječi, i zato su ih Britanci odmah prepoznali. To je najslavniji dio jednog od tri najslavnija govora britanskog ratnog premijera Winstona Churchilla, izrečena u tom istom parlamentu 4. 7. 1940., nakon njihove vojne katastrofe u Dunkirku, piše Boris Beck u kolumni za Večernji list.
Bilo je to njegovo prvo službeno obraćanje kao premijera, a bio je izabran naglo, nakon što su Nijemci napali Belgiju, Nizozemsku i Luksemburg.
>Zelenskij dao naslutiti da je spreman na kompromis s Rusima da okonča rat; na potezu je Putin
Churchill nije ništa prešutio o rasapu britanske vojske, odao je priznanje hrabrosti Nijemaca, priznao je gubitke od 30.000 ljudi, pa je čak natuknuo i mogućnost da Britanija bude pokorena – no da će sile novog poretka zacijelo na kraju pobijediti stari. Treći govor održao je 18. 7. 1940., nakon što je Francuska priznala poraz, pozvavši naciju da budu na visini zadataka. Podsjetio je Engleze na Prvi svjetski rat koji im nije donio ništa osim nesreća i razočaranja, ali im je “ipak na kraju moral bio viši nego Nijemcima koji su išli od jednog napadačkog trijumfa do drugog”; nitko nije znao kako će pobijediti, sve dok se, “iznenada i neočekivano, njihov strašni neprijatelj nije urušio pred njima”.
To je točno situacija Zelenskog…
Putin je višekratno ponavljao da odlazi denacificirati Ukrajinu, a sad ga je protivnik spretnom rokadom prebacio baš u naručje Hitlera. Iako su imenjaci, potpuno su različiti: jedan je bivši glumac, što znači da je naviknut na svjetla pozornice, drugi je bio špijun, što znači da više voli raditi u sjeni; Zelenski svojeg ministra obrane grli, Putin suradnike drži na tolikom razmaku da ga se ni u troskoku ne može savladati; Zelenski je u jednostavnoj uniformi, Putin u odijelu, bijeloj košulji i s tijesno vezanom kravatom; Volodimir redovno objavljuje gdje je, Vladimir je na tajnoj lokaciji; Ukrajinac se javlja iz ruševina, Rus iz divovskog mauzoleja; predsjednik Rusije daje priopćenja, predsjednik Ukrajine tvita.
Churchillov govor bio je za današnje pojmove golem, četiri puta duži od ovog članka; Zelenski je shvatio da mu trebaju samo dvije rečenice. Churchill je, kao i Zelenski, prije rata bio nepopularan, ali ljudi su osjetili da misli što kaže.
Da se rat kojim slučajem vodi riječima, Zelenskij bi već bio pobjednik. Nažalost, vodi se oružjem i nije izgledno da će preživjeti, kao i njegova domovina. No onaj koji sve pobije nije pobjednik, nego ubojica, a borac je velik i u porazu. Nada je u tome da se ne odustane, zaključuje Beck u kolumni za Večernji list.
Kolumnu u cijelosti pročitajte na Večernjem listu.
*Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.