BiH: Čelnici vjerskih zajednica u zajedničkoj molitvi za žrtve rata

Foto: Fah

Predstavnici četiri najveće monoteističke vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini u ponedjeljak su zajednički posjetili poprišta ratnih zločina, počinjenih u toj zemlji u razdoblju od 1992. do 1995. godine, kako bi poslali poruku kajanja i oprosta te se pomolili za duše nevino ubijenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na poticaj Međureligijskog vijeća BiH, tijela koje koordinira suradnju vjerskih zajednica u toj zemlji, vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, episkop zahumsko-hercegovački Grigorije, zamjenik poglavara Islamske zajednice u BiH Husein Smajić te predsjednik Židovske zajednice Sarajeva Boris Kožemjakin boravili su na lokacijama koje simboliziraju zločine i stradanja pripadnika različitih naroda.

Vjerskim poglavarima pridružila se i ministrica za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac, koja je kazala kako su oni na najbolji način poslali poruku svim ljudima u BiH kako se trebaju odnositi prema nedužnim žrtvama, ali i jedni prema drugima.

“Ovo je bio i svojevrsni sat povijesti koji nas je podsjetio na svu pogubnost i besmisao sukoba, ali i opomena da se nikad i nikome takvo zlo ne ponovi. Držim kako je vrijeme da i politički lideri zajedno počnu obilaziti stratišta”, kazala je novinarima Borovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kardinal Puljić u Križančevu selu kod Viteza u središnjoj Bosni predvodio je molitvu za hrvatske civile i pripadnike HVO ubijene u prosincu 1993. godine u napadu Armije BiH.

Episkop Grigorije sličnu je molitvu predvodio kod jame Kazani na obroncima Trebevića kod Sarajeva, gdje su pripadnici 10. brdske brigade Armije BiH ubijali civile srpske nacionalnosti.

Na lokalitetu Korićanske stijene kod Knežena zamjenik reisa Smajić molitvom je podsjetio na Bošnjake koje su tamo nakon zatočenja ubili pripadnici vojske bosanskih Srba, dok je u selu Kruščica upriličena molitva za Židove stradale u ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.