Bivše menadžerice banke Societe Generale optužene za manipulaciju kamatnim stopama

Foto: Fah

Američko ministarstvo pravosuđa izvijestilo je o podizanju optužnice protiv dvije bivše menadžerice francuske banke Societe Generale zbog sumnje da su manipulirale referentnim kamatnim stopama LIBOR.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između 2010. i 2011. godine francuske državljanke Danielle Sindzingre i Muriel Bescond navodno su koristile pozicije u uredu banke u Parizu kako bi dostavljale netočne informacije za izračun takozvane ponudbene kamatne stope za međubankovne pozajmice na londonskom tržištu (LIBOR) za dolarske transakcije, navodi se u priopćenju ministarstva, objavljenom u četvrtak.

Dvije su bankarice optužene za dostavljanje lažnih izvješća vezano za tržišne informacije o određenoj robi i za udruživanje radi slanja takvih izvješća.
Optužba je podnesena pred saveznim sudom u Brooklynu u saveznoj državi New York.

“Tvrdnje u današnjoj optužnici upućuju na zaključak o kompletnom i potpunom nepoštivanju integriteta financijskih tržišta i nevinih potrošača i običnih ljudi čije osobne financije ovise o kamatnim stopama uključenim u otplatu raznih kredita”, istaknuo je u priopćenju zamjenik ravnatelja odjela ministarstva za kriminal Kenneth Blanco.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodne su manipulacije rezultirale štetom na financijskim tržištima čiji ukupni iznos premašuje 170 milijuna dolara a odnosi se na transakcije bazirane na namještenim kamatnim stopama, navodi se u priopćenju ministarstva.

Tužitelji tvrde da su Sindzigre i Bescon naložile podređenim službenicima da dostavljaju umjetno niske vrijednosti za dnevni izračun LIBOR-a, koji se bazira na izvješćima više banaka.

To je posredovalo lažan dojam da se banka zadužuje po povoljnijim kamatama a te su netočne informacije u niz slučajeva utjecale na dnevni izračun LIBOR-a, “posebno utječući na terminske ugovore u eurodolarima na Čikaškoj burzi”, dodaje se u priopćenju američkog ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proteklih su godina američki dužnosnici agresivno kazneno gonili manipulaciju LIBOR-om, izvlačeći iz globalnih financijskih institucija milijarde dolara na ime kazni i vansudskih nagodbi.

Tako je američki sud u ožujku odrezao podružnici Deutsche Banka novčanu kaznu od 150 milijuna dolara u sklopu globalne nagodbe s vlastima u Washingtonu, Londonu i u američkoj saveznoj državi New York u sporu oko namještanja LIBOR-a, ‘teškom’ ukupno 2,5 milijardi dolara.

Britanske vlasti kazale su prošlog mjeseca da očekuju da će LIBOR biti postupno ukinut do 2021. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.