Čad šalje vojsku u Kamerun i traži koaliciju protiv Boko Harama

Četristo čadskih vojnih vozila i borbenih helikoptera ušlo je u subotu u Kamerun gdje će se pridružiti borbi protiv nigerijske islamističke skupine Boko Haram, protiv koje je predsjednik Čada Idriss Deby zatražio uspostavu koaliciju država središnje Afrike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tisuće stanovnika Kameruna je pozdravljalo konvoj i izražavalo podršku vojnicima. Konvoj se kreće prema Maltamu, 80 km južno od grada Kuseri.

U petak su najmanje dva vojna konvoja krenula iz glavnog grada Čada prema jugu. Čad je rasporedio u gradu Maroua nekoliko helikoptera MI-24 sovjetske proizvodnje, prema jednom vojnom izvoru Čada.

Predsjednik Čada je pozvao zemlje regije na osnivanje velike koalicije za borbu protiv sve opasnije skupine Boko Haram koja je u siječnju na sjeveroistoku pokrenula veliku ofenzivu i izvela više upada na područje Kameruna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čad sudjeluje u regionalnima snagama osnovanim za borbu protiv Boko Harama, koja je bila bazirana u Bagi u Nigeriji, ali Čad i Niger su povukli svoje vojnike prije napada Boko Harama 3. siječnja.

Nigerija podržava slanje vojnika iz Čada u te multinacionalne snage, ali zahtijeva da se svaka podrška uskladi s njihovim operacijama pošto se odvija na teritoriju Nigerije, rekao je glasnogovornik nigerijske vojske.

Upozorenja na zločine protiv čovječnosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski predsjednik Francois Hollande i američki državni tajnik John Kerry su ovog tjedna upozorili na “zločine protiv čovječnosti” koje je počinio Boko Haram, dok je zamjenica glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Liela Zerrougui u petak pozvala na regionalni odgovor.

Predsjednik Gane John Dramani Mahama koji predsjeda Gospodarskom zajednicom zemalja zapadne Afrike (CEDEAO) je izjavio u petak da se nada postizanju plana specifičnog djelovanja u rješavanju problema terorizma na kontinentu.

Prema podacima Amnesty International, napad u Bagi je najveći i najrazorniji koji je Boko Haram izveo od početka pobune 2009. U toj pobuni je ubijeno više od 13.000 ljudi i 1,5 milijun je raseljeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.