Dalaj Lama (87) se ispričao nakon što se na društvenim mrežama pojavio uznemirujući video u kojem je mladog Indijca poljubio u usne, a zatim ga tražio da mu “siše jezik”. Zabrinjava kako se cijelo vrijeme smijao, a isto su činili i prisutni, kojima očito također nije bilo neugodno.
“Širi se video isječak koji prikazuje nedavni susret tijekom kojega je dječak pitao Njegovu Svetost Dalaj Lamu može li ga zagrliti. Njegova svetost želi se ispričati dječaku i njegovoj obitelji, kao i njegovim brojnim prijateljima diljem svijeta zbog boli koju su njegove riječi možda prouzročile”, priopćeno je. Navodi se kako Dalaj Lama “često zadirkuje ljude koje susreće na nevin i zaigran način, čak i u javnosti i pred kamerama” i da “žali zbog incidenta”.
Što se točno dogodilo?
Događaj se zbio tijekom humanitarne priredbe koju je održala indijska Zaklada M3M u hramu Dalaj Lame u Dharamshali u veljači.
Vidljivo je kako dječak pita Dalaj Lamu za zagrljaj, na što on pristaje. Nakon toga prvo zamoli dječaka da ga poljubi u obraz, prije nego što mu pokaže na usne. Drži mu lice dok se kratko ljube, a zatim ga priljubi uz svoje. Zatim mu daje upute da mu “siše jezik” te ga lagano privlači k svom isplaženom jeziku.
??| Indignación y conmoción a nivel mundial ha causado un vídeo en el cual se observa al Dalai Lama besar a un menor en los labios e incluso intenta meterle la lengua en su boca.
pic.twitter.com/EGB207Qn5y— Alerta News 24 (@AlertaNews24) April 9, 2023
“Odvratno, netko mu mora reći da je neuračunljiv”, piše drugi komentator.
“Pitanje je koliko dječaka je to iskusilo i gdje su na kraju završili”, piše treći.
Tko je Dalaj Lama?
Dalaj lama XIV. (pravo ime Tenzin Gyatso), tibetski vjerski i politički vođa (Takster, 6. VII. 1935). Ustoličen kao petogodišnje dijete (1940.), nakon kineske okupacije Tibeta 1950. pokušao održati suradnju s komunističkim vlastima, pa je 1954. s Mao Ce-tungom u Pekingu postigao sporazum prema kojem je ostao nominalni vladar Tibeta. Nakon izbijanja protukineskog ustanka u Lhasi u ožujku 1959., koji je brutalno ugušen, s oko stotinu tisuća pristaša napustio je Tibet i u Indiji uspostavio vladu u progonstvu. Za nastojanje da nenasilnom borbom sačuva povijesno i kulturno naslijeđe svojega naroda, dobio je 1989. Nobelovu nagradu za mir.