Dječacima s Hoda za život mediji lažima zagorčali život: Indijanac koji se lažno predstavio kao “vijetnamski veteran” uspio zavarati gotovo sve

snimka zaslona

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S namjerom montirani video 

Podsjetimo, 16-godišnji učenik katoličke srednje škole Covington Nicholas Sandmann je postao metom dezinformacijske kampanje – danas je moderan novogovorni izraz “fake news” – kad je snimljen kako se smije u lice Phillipsu koji udara u svom tam tam ispred Lincoln Memorial centra u Washingtonu, DC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji su smjesta označili Sandmanna i njegove školske kolege s MAGA kapama rasistima koji su opkolili Nathana Phillipsa kao kod Wounded Kneeja i izazivali ga. Usto su navodno vikali “sagradimo zid” i rasistički vrijeđali Indijance.

No uskoro se ispostavilo da je video fabriciran, i da postoji i cijela video snimka koja govori posve drugu istinu od one koja se vidi na skraćenoj verziji. Phillips je taj koji je provocirao i ušao među dječake koji su prisustvovali Hodu za život – kad smo kod toga, nekoć je u SAD ometanje tuđeg prosvjeda bilo ozbiljan zločin, jer je pravo na prosvjed bilo jedna od svetih stvari u američkoj demokraciji. Danas vlasti nerijetko razbijaju prosvjede dozvoljavanjem “protuprosvjeda”, što je sprdanje s demokracijom. Naravno, protuprosvjedi i dalje nisu dozvoljeni kad se radi o prosvjedima poput Pridea nego samo kad prosvjeduju Trumpovi pristaše.

Što se stvarno dogodilo?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cjeloviti video pokazuje kako su dječaci ostali stajati i nisu se micali, dok je grupa radikalnih crnih aktivista izvikivala rasističke uvrede prema njima. Potom su Phillips i njegova grupa Indijanaca ušli među učenike i počeli im agresivno udarati bubnjeve u lice. Nikakvih povika ni ruganja osim pjevanja školske pjesme nije bilo od strane učenika.

(VIDEO) Američki mediji lažno optužili dječake sa Hoda za život

S druge strane, grupa crnih rasista je gotovo sat vremena, što se vidi na cijelom videu, izazivala i provocirala te vrijeđala dječake rasističkim dobacivanjima. “Crni Izraeliti”, rasistički kult koji se inače bavi dovikivanjem rasističkih uvreda bijelcima, naročito onima koji im sliče na Židove, je kasnije od CNN-a proglašen “mladim Afroamerikancima koji naučavaju o Bibliji i opresiji”. Oni su učenike Covingtona nazivali “little dirty-a** crackers” što je uvreda na račun rase, “pederskim zlostavljačima djece” na račun njihove vjere, “Budućim masovnim ubojicama u školi” i tako dalje. Poručili su im da se “vrate u Europu” jer “Amerika nije za bijele ljude”. Dječaci su odgovorili vrlo dostojanstveno na to, mirnije nego što bi većina odraslih, uz nešto humora. To nije bilo sadržano u inicijalnim medijskim izvješćima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao ni to da je Nathan Phillips, ljevičarski aktivist, sam prišao grupi učenika, nasuprot priči da su ga oni opkolili. Nadalje, pokazalo se da je Phillips lažni veteran, odnosno da su njegove tvrdnje da je vijetnamski veteran čista izmišljotina.

Lažni vijetnamski veteran

On je 19. siječnja rekao za CNN: “Ja sam veteran – ja sam veteran iz vremena vijetnamskog rata (“I’m a Vietnam times veteran”). To je njegova uobičajena fraza, dovoljno “skliska” da se na nju poskliznu – uglavnom zato što su čuli ono što su htjeli čuti – novinari CNN-a i brojnih drugih medija koji su prenijeli da je on vijetnamski veteran. Phillips nikad nije ispravljao novinare, dapače je preko svog Facebooka podgrijavao to da je on vijetnamski ratni veteran. Čak je u nekim intervjuima prošle godine jasno rekao da je “Vietnam vet”.

(VIDEO) Medijski gafovi i nove snimke dječaka na Hodu za život u Washingtonu razotkrivaju lažne optužbe

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U stvarnosti, poput “veterana” koji je ostao bez nogu u Vijetnamu, oko kojeg se vrti satira o Hollywoodu “Tropska oluja”, on nikad nije pomolio nos iz SAD.

Taj Lakota Indijanac, odrastao u bijeloj usvojiteljskoj obitelji, jest služio u vojsci SAD od 1972. do 1976., ali, kako pokazuje njegov “ratni put”, DD-214,  kao serviser hladnjaka u Lincolnu, Nebraska i kasnije u El Toru, Kalifornija. Otpušten je iz vojske bez unaprjeđenja i počasti, a tijekom službe je tri puta bez odobrenja napustio jedinicu (otišao se u grad napiti, u mladosti je naime bio alkoholičar). Tada se zvao Nathan Stanard.

Štoviše, ispostavilo se da ima dosje u policiji, da je više puta uhićivan za nasilna krivična djela, a dan nakon incidenta je sa svojom grupom aktivista pokušao prekinuti misu u Bazilici bezgrešnog začeća. Sedamdesetih je osuđivan zbog bijega iz zatvora gdje je dospio zbog uništenja tuđe imovine, vožnje bez dozvole i u pijanom stanju, i sličnih stvari.

Neki mediji su se ispravili i ispričali, no dobar dio lijevih medija je unatoč novim snimkama nastavio blatiti učenike.  Nathaniel Sandmann i njegova obitelj su odlučili tužiti medije koji su ga oblatili pokušavajući mu uništiti život, te su u tu svrhu angažirali poznatog odvjetnika koji se bavi upravo medijima, L. Lin Wooda.

I biskup doveden u zabludu

Biskup Roger Joseph Foys iz biskupije Covington je također zavaran prvim medijskim izvješćima bio među onima koji su osudili ponašanje učenika katoličke gimnazije, odnosno uznemiravanje starijeg Indijanca, kako je to isprva izgledalo. No u petak je biskupija objavila novu izjavu u kojoj se biskup ispričao grupi studenata.

Naime, 19. siječnja, biskupija Covington i srednja škola izdali su zajedničku izjavu u kojoj se navodi da je ponašanje učenika “suprotno učenju Crkve o dostojanstvu i poštovanju ljudske osobe”. U izjavi se također navodi kako se učenici suočavaju s mogućim izbacivanjem iz škole.

Mnogi su kritizirali katoličke vlasti zbog osuđivanja dječaka prije nego što je bilo poznato što se uopće dogodilo. Kasno u petak poslijepodne, biskupija Covington objavila je novo pismo koje je potpisao biskup Foys.

“Žao nam je što je ova situacija izazvala takve poremećaje u životima mnogih. Ispričavamo se svakome tko je na bilo koji način uvrijeđen bilo kojom od naših izjava koje su napravljene s dobrom voljom na temelju informacija koje smo imali,” piše Foys u pismu. “Nismo smjeli dopustiti da nas maltretiraju i prisiljavaju na preuranjene izjave i preuzimamo punu odgovornost za to.”

Isprika obitelji

“Posebno se ispričavam Nicholasu Sandmannu i njegovoj obitelji, kao i svim CovCath (ime škole, op. MH) obiteljima koji su se osjećali napuštenim tijekom ovog iskušenja”, nastavlja on. “Nicholas je nažalost postao lice tih optužbi na temelju videozapisa. To nije fer. Ne radi se samo o tome.”

Američki novinar poželio smrt dječacima na Hodu za život, pa dobio otkaz: Pokrenuta kampanja prikupljanja novca za njega

Foys je izrazio nadu da će rezultati istrage “osloboditi naše učenike kako bi mogli krenuti naprijed sa svojim životima”, naveo je Biskup. Odvjetnik dječaka koji ih je odlučio zastupati besplatno, Robert Barnes, rekao je kako je zaprimio prijetnje postavljanjem bombe u svoj ured a prijetnje sebi i školi je prijavio državnom odvjetniku Kentuckyja. Škola je od srijede pod zaštitom brojnih policajaca. On kaže da zasad ne namjeravaju tužiti dijecezu zbog preuranjene reakcije.

U obranu dječaka stali su i brojni konzervativni i libertarijanski političari, od Donalda Trumpa preko Mike Pencea do Randa Paula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.