Dok Twitter cenzurira Trumpa, njegovi suradnici traže alternativnu društvenu mrežu

trump
Foto: Fah

Kako se cenzura na društvenim mrežama, poput Facebooka i Twittera, povećava, pojavljuju se alternativne aplikacije ili web stranice što korisnicima omogućuje slobodnije komentiranje. Jedna od novih društvenih mreža je i Parler, koji je stekao popularnost nakon što je američki predsjednik Donald Trump zaprijetio da će napustiti Twitter zbog toga što je platforma sakrila neke njegove objave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trumpova kampanja javno je obznanila da bi se mogla povući s Facebooka i Twittera te preusmjeriti svoje napore preko Parlera.

Parler je na tržištu već dvije godine, a dosad mu je nedostajala značajnija baza korisnika. Međutim, to se može početi mijenjati. Trenutno alternativna mreža ima 1,7 milijuna korisnika, što je dvostruko više nego u travnju. To je mreža kojom dominiraju konzervativniji korisnici koji su zbog cenzure često gubili svoje Facebook ili Twitter račune.

Nekoliko istaknutih američkih republikanaca također se preselilo na Parler, poput sina Donalda Trumpa Eric, njegov odvjetnik i bivši gradonačelnik New Yorka Rudy Giuliani, utjecajni senatori Rand Paul i Ted Cruz, a tamo profil imaju kongresmen Devin Nunes, konzervativni intelektualac, publicist i redatelj Dinesh D’Souza i Brad Pascale, Trumpov politički savjetnik i direktor predsjedničke kampanje iz 2016. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnivač Parlera je John Matze, je nedavno progovorio u intervjuu za magazin Forbes: “Neće biti “fact-checkera (potvrđivača činjenica). Nitko neće reći što morate misliti i što morate reći. Policajac vas neće uhapsiti zbog objavljivanja “lošeg” mišljenja. Mislim da svi to žele i sviđa im se”.

“Radikalna ljevica u potpunosti kontrolira Facebook, Instagram, Twitter i Google. Administracija radi na pronalaženju pravnog lijeka za tu ilegalnu situaciju”, objavio je Trump putem Twittera sredinom svibnja.

Trumpov je tvit napisao povodom objave videa poznate američke kolumnistice Michelle Malkin u kojem govori o tehnološkoj cenzuri. Međutim, da bi ironija bila potpuna pobrinuo se Twitter koji je isti video uklonio s društvene mreže, nakon što ga je američki predsjednik podijelio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je video izbrisan s društvene mreže, ponovno je objavljen.

Isto tako, koalicija u kojoj se okupilo više od 60 konzervativnih organizacija nedavno je reagirala na Facebookovo priopćenje o osnivanju međunarodnog nadzornog odbora, koji je pun ljevičara i onih koji su na neki način povezani s milijarderom i samoprozvanim filantropom Georgeom Sorosem. Nadzorni odbor imat će ogromnu moć da prosuđuje o tome što je prihvatljiv govor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.