Site icon narod.hr

Dr. S. Ramabaja: Zakulisne igre Francuske i Srbije na Kosovu su dio bitke za Trepču i Ujman

srbije

Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock

Za srpsku stranu, a vjerojatno i za francusku diplomaciju, pitanje Trepče ima prednost nad Briselskim sporazumom i njegovim aneksima postignutim 18. ožujka u Ohridu, dok dokumenti koji u međuvremenu kruže kao preduvjet za kosovske strane, bacaju sjenu na rješavanje odnosa Kosova i Srbije. Ovakvim ponašanjem ne samo Srbija, nego i Francuska kao posrednička strana, pa čak i zemlja, krše neovisnost Kosova, međunarodno pravo i poštivanje suvereniteta Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sastanak Francuza i Amerikanaca

Godinu dana ranije, s javno neobjašnjivom hitnošću, američki savjetnici za nacionalnu sigurnost sastali su se sa svojim francuskim kolegama.

>Kosovo i Srbija: Rat u Ukrajini ubrzao preslagivanja Zapada na Balkanu

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan sastao se 3. lipnja u Washingtonu sa savjetnikom francuskog predsjednika Emmanuelom Bonne. Teme razgovora bile su: NATO, Rusija, Kina i Iran, rekla je u pisanom priopćenju glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Emily Horn.

“Razgovarali su o predstojećem sastanku čelnika G7 i sammitu NATO-a. Predmet obrade bile su i akcije usmjerene na jačanje i modernizaciju NATO-a, kao i izazovi vezani uz zlonamjerne aktivnosti u kibernetičkom prostoru i terorizam. Osim toga, razgovarali su o Rusiji, Kini, Iranu i regiji Sahel”, kazala je Horn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo dan ranije američki savjetnici za nacionalnu sigurnost sastali su se sa svojim njemačkim kolegama. Za razliku od sastanka američko-njemačkih kolega 2. lipnja, na kojem je tema razgovora bio Balkan, na drugom, kako se toga dana saznalo, Balkan je ostao po strani, piše dr. S. Rambaja za geopolitika.news

Zakulisne igre Francuske na Zapadnom Balkanu

Ne slučajno, Francuskoj su SAD-e signalizirale da se ne slažu sa zakulisjem francuske diplomacije u odnosu na Zapadni Balkan. Međutim, te zakulisne radnje nastavile su se pod tepihom, kao što je to činjeno tijekom rata OVK. Sada je javna tajna da je u blizini Glavnog stožera OVK u planinama Berisha, kada su se američki obavještajci htjeli pričvrstiti za njega, dugo bio stavljen pod kontrolu francuske vojne obavještajne službe [Directorate of Military Intelligence – DRM).

>Veliki sukobi KFOR-a i srpskih prosvjednika na Kosovu: Ozlijeđeno najmanje 50 osoba

Posljedice su već poznate. Ova činjenica će dati prednost ovoj službi da bude odlučujuća za podjelu Mitrovice i promicanje sive zone na sjeveru Republike… Vojna služba Francuske i Kosova, s vodstvom koje je katapultirano u piramidu vlasti, nastavljaju njegovati duboku suradnju i nakon lipnja 1999, čak kontinuiranu i “uspješnu” u mnogim područjima sigurnosti i obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo je redovitih razmjena posjeta između francuskih i kosovskih vojnih dužnosnika i časnika za sigurnost, uključujući stalnu obuku, “razvoj” vojnih kapaciteta, odnosno zadržavanje Kosovskih obrambenih snaga, a potom i Kosovskih sigurnosnih snaga u fazi dugog raspoređivanja i potpunu međuovisnost Kosova u obavještajnim i sigurnosnim područjima.

>Milanović: Kosovske vlasti morat će dati nekakav status zajednici srpskih općina na sjeveru

Francuski utjecaj na Kosovu

Francuska je de facto bila najvažniji “partner”, čak je u ime pomoći za formiranje i razvoj sigurnosnih i obrambenih kapaciteta Kosova uspjela staviti pod potpunu kontrolu bitne segmente države. Ovi zakulisne akcije ne samo francuske diplomacije nastavile su se i prisutne su i danas.

Njihov proizvod bio je nametanje susreta kosovske predsjednice Vjose Osmani na marginama drugog summita Odbora za europsku politiku organiziranog u glavnom gradu Moldavije, s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom i predsjednikom Francuske, Emmanuelom Macronom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, podrazumijeva se da je produkt ovih kuloara i ekskluzivni dokument koji govori o Zajednici općina sa srpskom većinom, a koji je objavio portal Albanianpost,[1] prema kojem će Zajednica imati i administrativne ovlasti, s posebnim pravnim identitetom, ali koji neće činiti treću vlast.

Ovaj dokument, doznaje se, prvi je objavio glasnogovornik ovih krugova srpsko-francuske diplomacije Albanianpost.

Za tu svrhu vjerojatno su ga i stvorili. Ali to je druga tema. Pravdajući inzistiranje na što skorijem osnivanju Udruge s ovakvim ovlastima, kako se vidi u objavljenom dokumentu, ona, odnosno Udruga, može biti mehanizam koji funkcionira s moćima odvojenim od zakonodavnih i državnih tijela, ali pritom nije formirao treću razinu moći!

Srbi na Kosovu su većinom doseljenici poslije Balkanskih ratova

Kako bih pojasnio ovu ideju, dokument donosi kao ilustraciju, odnosno referencu “slučaj sa Sami parlamentom u Švedskoj” i njegovo funkcioniranje “kao institucionalne mješavine”. Naravno, sastavljači dokumenta nisu se ni potrudili uzeti u obzir povijesnu činjenicu da je Sami parlament institucija starosjedilačkog stanovništva, dok su Srbi na Kosovu uglavnom doseljenici nakon 1913. godine, pa čak i oni koji su došli tijekom klaoničkog razdoblja Balkana i Slobodana Miloševića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok je apsurd još veći, brza promjena demografske karte sjevera koja je nastala nakon oslobođenja Kosova, pred očima francuskog KFOR-a, u noći s 3. na 4. veljače 2000. godine, pri čemu je 12 građana ubijeno, a oko 15.000 ljudi je protjerano sa sjevera grada Mitrovice.

Srpske snage organizirale protjerivanje Albanaca iz sjevera grada Mitrovice

Nakon završetka rata, srpske snage i milicije počele su organiziranu i nasilnu kampanju protjerivanja albanskog stanovništva iz sjevernog dijela Mitrovice i drugih područja s albanskom većinom. Protjerivanje 15.000 albanskih građana iz sjevernog dijela Mitrovice bio je nastavak provođenja srpskog genocida u mirnom okruženju i pred očima administracije UNMIK-a i elitnih jedinica francuskog KFOR-a. Ova činjenica dokazuje da je odluka da francusko područje kontrole bude upravo sjever bila dobro proračunata i u koordinaciji sa Srbijom.

Od ovih zakulisnih igrica ne mogu se odvojiti prosvjedi koje srbijanski predsjednik ovih dana organizira na sjeveru Kosova, posebice oni oko Zvečan i nasilja srpske fašističke policije nad pripadnicima KFOR-a, koordinirano između francuske diplomacije, naravno u suradnji sa srpskim kolegama i fašističkim falangama koje su također koristile nasilje protiv snaga KFOR-a.

Srpski intelektualac Ljubomir Madžar poziva Beograd na prekid mržnje i neprijateljstva prema Albancima na Kosovu

Srpski intelektualac Ljubomir Madžar u svom osvrtu, nedavno objavljenom u tjedniku Vreme, čini se, ne upućenom samo aktualnom srpskom vodstvu, već i zapadnoj diplomaciji, pišući kako je “krajnje vrijeme da vodstvo Beograda, ali i Srbi na Kosovu, shvate kako nema sigurnog i mirnog opstanka Srba na Kosovu bez pomirenja i bez osiguranja trajne osnove za suživot sa kosovskim Albancima.

A Beograd čini sve da cjelokupno albansko stanovništvo postane njegovim zakletim neprijateljem i, dakako, neprijateljem samih kosovskih Srba… Politika Beograda čini sve da maksimizira neprijateljstvo prema kosovskim Albancima: nema niti jednog čina dobre volje koja je učinjena prema ovom narodu. Brojni ustupci, kako Bruxelleski sporazum, tako i oni prije i poslije njega, učinjeni su pod pritiskom Zapada, a nikako kao čin dobre volje domaćih vlasti.

Kolonijalistički nastrojen stav

Ovakva odbojna i destruktivna politika prema kosovskim vlastima ne može a da ne prodre u velikoj mjeri u stanovništvo, pa je stoga jedan od ključnih faktora kontinuiranog pogoršanja položaja Srba na Kosovu.”

Taj kolonijalistički nastrojen stav, ne samo Beograda, nego i dobre četvrtine zapadne diplomacije, zato je tako kontraproduktivan na praktičnoj razini. Pogotovo kada ti politički emisari pred sobom imaju plejadu sredovječnih Albanaca, koji su već dokazali da su politički zreli. Zašto bi se u ovom pitanju srpskog vožda ujedinilo ovo susjedstvo zapadne diplomacije i nekolicina patuljastih vođa albanske politike?!

Postavljanje u korist Vučića, odnosno automatski pozicioniranje u korist brutalne fašističke policije, što smo vidjeli u Zvečanu 29. svibnja naspram snaga KFOR-a.

Rudnik Trepča i njegova važnost

Dana 11. ožujka 2000, u svojstvu koautora i prevoditelja, pratio sam svog prijatelja Andrea Myller, urednika poznate švicarske TV emisije DRS, dugogodišnjeg novinara iz ratnih područja, uključujući Bosnu i Ugandu, na izvještaj u rudniku Trepča. Na 10. horizontu smo sišli s inženjerima koji su preuzeli pripremu rudnika za rad. Dok se u 11. horizont nismo mogli spustiti, jer je bio poplavljen vodom i zahtijevalo je vrijeme za čišćenje, posjetili smo posebne galerije 10. horizonta.

Naši inženjeri doveli su nas i do jedne od galerija gdje se vidjelo kako su srpski eksploatatori napustili rudnik što je brže moguće, napuštajući ga sa srpskom vojskom u lipnju 1999. godine, ostavljajući za sobom žestoke rudničke zalogaje i alate.

Kad nam je jedan od inženjera objasnio ovaj tipični fenomen kolonijalista, kapnule su dvije suze koje su me duboko dirnule u srce. Dok sam prevodio govor, moj prijatelj Andy me je zamolio da ponovim rečenicu, jer je i on bio jako pogođen i izgubio je odgovarajuću pozornost, dok snimatelj nije nimalo skrivao emocije dok je prilazio inženjer koji ga je tješio.

Kosovo je platilo visoku cijenu za svoju slobodu

Kako mi je kasnije objasnio, rekonstruirao je i gledao nekoliko puta scene koje smo snimali u prostoru restorana u Trepči sa posvuda razbacanim ražnjevima i krvavim ženskim rubljem, te prostorije za koje se nekada smatralo da su dio jedne od najboljih restorana na Kosovu, s krvlju po zidovima i podu, i krvavim donjim rubljem silovanih žena razbacanim posvuda…

Švicarski prijatelji kao da su to ponijeli sa sobom, ne samo u tehničkom sjećanju snimatelja, već također u svom duhovnom osjećaju da se sjećaju uvijek činjenice da je Kosovo platilo visoku cijenu za svoju slobodu.

Kad smo kasnije pregledavali snimke u prostorijama hotela u Prištini, Andrea mi je ponudio niz dokumenata koje je imao kod sebe, među kojima i popis dioničara koji su ulagali u Trepču za vrijeme Miloševića, neki od njih čak i uoči rata. Popis je bio dugačak, jako dugačak; ukupno 35 iz cijele Europe. Ipak, na čelu liste su francuski i grčki dioničari.

Urušavanje europske geopolitike

U specijalnoj emisiji TV TANJUG ovih dana, odgovarajući na pitanje zašto je prosvjed bio fokusiran prije svega na Zvečan, Dušan Janjić, direktor Foruma za Etničke Odnose, bivši oficir srpskih tajnih službi, nehotice je izvalio ime Trepče i interese oko nje, ali nije otišao a da nije naglasio činjenicu da je tamo pobijedila Vetëvendosja i da je tu također koncentriran otpor kosovske strane.

Time je Vlada Kosova, važno je napomenuti, djelovala u skladu s nacionalnim interesima i ustavnim obvezama, od kojih se očekuju pozitivni konceptualni učinci za političku praksu. Brzi pogled na dva poslijeratna desetljeća [1999.–2021.], bez izbjegavanja vanjskih odnosa u ovom kontekstu, omogućio bi nam da zaključimo da su najbolje okolnosti za djelovanje upravo sada.

Francusko-njemački tandem izgubio je jedinstvo

Francusko-njemački tandem izgubio je jedinstvo, svoju inovativnu i integrativnu snagu, ali i oslonac. Širenjem EU prema istoku nije nužno prekinuta podjela kontinenta, štoviše, otkriveni su duboki tragovi koje su nakon pola stoljeća razna kretanja u društvu i politici ostavila.

Umjesto daljnjeg produbljivanja integracije, EU je morala prihvatiti odlazak svoje treće najveće članice – Velike Britanije.

Europsko blagostanje vratilo se na razinu prije 2007. financijskim tržištem, krizom eura i onom izazvanom Corona virusom, no čak je i europski mirovni poredak duboko uzdrman vojnim akcijama Rusije u Gruziji i Ukrajini.

Nedavno je uspon populizma pokazao da je liberalni model demokracije, vladavine prava, tolerancije i otvorenosti doveden u pitanje čak i u svojim povijesnim zemljama porijekla, Europi i SAD-u — i ne samo tamo: populisti su popularni i u Središnjoj i Južnoj Americi.

Ugađanje Zapada politici Srbije prema Crnoj Gori, BiH i Kosovu

Izgledi svjetske zajednice za svladavanje globalnih izazova značajno su opali. Podjela na blokove je već evidentna. Pokušaj da se Srbiji pogoduje ustupcima u BiH i Crnoj Gori i ukorijeni mogućnost dugoročnog djelovanja u defunkcionalizaciji Republike Kosovo, bilo kroz teritorijalnu autonomiju, bilo kroz udruživanje sa što više ovlasti, ne štedeći ni one koji ponavljaju efekte Republike Srpske u Bosni, evidentni su.

Kraj priče nije ostvaren; naprotiv, prijeti povratkom geopolitike svojim sukobima na našim prostorima, a time i očekivanim sukobom velikih globalnih sila. Kao što pokazuju struje međunarodnog karaktera kao što su: “trgovinski sukob SAD-a i Kine, geostrateški projekti kao što je BRI i rasprava o ekonomskom razdvajanju, ovo se rivalstvo, za razliku od Hladnog rata, manje vodi vojnim i diplomatskim sredstvima nego ekonomskim i tehnološkim sredstvima”.

Izazov i prilika za Kosovo

Ovo predstavlja izazov i priliku za Kosovo. Izazov nije ostati objektom nadmetanja velikih sila, nego se kao subjekt postaviti što jasnije i uvijek u skladu s našim geostrateškim interesima. U tom pogledu Kosovo i albanski narod nemaju nikakvih dilema. Srbija je ta koja ima svoje dvojbe i računa korist ako uspije promijeniti stranu.

Mogućnost leži u činjenici da će Kosovo i naša nacija dobiti relativnu moć ako se nadmetanje između velikih sila potpuno preseli u vojnu sferu. Rat u Ukrajini stoga je Poljskoj dao prednost u odnosu na Njemačku i Francusku. Zašto i mi ne bismo iskoristili ovu idealnu priliku koju nam nudi politički momentum.

Sjever Kosova – neuralgična točka

Sjever Kosova bio je neuralgična točka geopolitičkih interesa mnogih aktera kroz modernu političku povijest, uključujući SAD i Francusku. Ovo je područje bilo predmet značajnog rivalstva i strateškog natjecanja u regiji. Neki čimbenici koji su utjecali na njihove interese su:

  1. Sigurnost i regionalna stabilnost;
  2. Prirodni resursi: Trepča, Ujmani…
  3. Suparništvo između njih: SAD i Francuska su imale izrazito suparništvo u međunarodnoj politici. Ove dvije države dio su najvećeg političko-vojnog saveza na svijetu, NATO-a, ali i dalje imaju svoje posebne interese u regiji. Sjever Kosova jedno je od područja gdje su ta suparništva bila najvidljivija.

Dok su geopolitički interesi isprepleteni na sjeveru Kosova, čak i između SAD-a i Francuske, važno je napomenuti da svaka od strana ima svoje stavove i strategije. Suparništvo i nadmetanje između njih, ali i suradnja i koordinacija, kada se interesi podudaraju, elementi su koji su obilježili kako ratno razdoblje, tako i razdoblje izgradnje države nakon oslobođenja Kosova.

Zakulisne igre

Ugledni britanski “Financial Times” objavio je zakulisnu liniju diplomacije srpskih saveznika unutar moćnih zapadnih država. U međuvremenu je posvetio članak o prodaji oružja iz Srbije Ukrajini, ustvrdivši ono što je u međuvremenu postalo javna tajna samim ponašanjem dobre četvrtine zapadne diplomacije: pravi razlozi promjene odnosa prema Srbiji nakon izbijanja napetosti na sjeveru Kosova.

Prema trojici zapadnih diplomata u regiji, opskrbna linija koja prenosi srpsko streljivo na ukrajinsku frontu bila je odlučujući čimbenik u očitom preokretu otkako su SAD, NATO i EU nedavno podržali Srbiju nakon izbijanja napetosti na Kosovu. Upitan radi li se o smišljenom koraku da se pridobije naklonost zapadnih prijestolnica, Vučić je ustvrdio da se Beograd pokušao ponašati “neutralno”, ali ne negirajući činjenicu da je Srbija Ukrajini prodala streljivo.

Bitka za Trepču

Francuska diplomacija i nakon srpske okupacije Kosova pokazala je poseban interes za slučaj Trepče, koji slovi kao jedan od najvećih svjetskih rudnika rijetkih metala. Ovaj nedavni interes proizlazi iz činjenice da je francuska tvrtka za rudarsku imovinu, Eramet, pokazala značajan interes za moguće partnerstvo s Trepčom.

Francuski diplomati imaju za cilj potaknuti dijalog između Kosova i Srbije kako bi se nametnulo rješenje koje bi značilo podjelu Trepče i osiguranje nasljeđa dionica koje su francuske kompanije držale još iz vremena Miloševića.

Jedan od njihovih ciljeva je osigurati povoljan ugovor za Srbiju, što znači i upravljanje mineralnim resursima kako bi se osigurala značajna korist i za srpsku stranu. Francuska diplomacija je stoga krenula u akciju da Udruzi nametne dodatne ovlasti, što znači i upravljanje podzemnim dobrima ili nametanje dodatnog ugovora za Trepču.

Takav nametnuti sporazum zahtijevao bi dogovor obiju strana i uključivao bi dijeljenje koristi na uredan način. Međutim, važno je napomenuti da je pitanje Trepče i dalje vrlo složeno i ima velike izazove. Postoji mnogo različitih interesa, pozadina i pravnih izazova koji su povezani s ovim pitanjem.

Njezina poslijeratna podjela na dvije cjeline ipak nije bila slučajna. U međuvremenu, kada se tome dodaju Ujmani i Vrh Pančića kao čisti geostrateški i geoekonomski element, može se naslutiti zašto ovakva koncentracija protesti se dešavaju upravo u Zvečanu.

Vitalni interes Kosova

Stoga proširenje suvereniteta Republike Kosovo na sjeveru i podizanje zastave u Zvečanu, za vitalne interese Kosova i naroda, poprima stvarne dimenzije koje ima.

Kako se čini, izravan angažman francuskog predsjednika u međuvremenu, nakon što je srpska strana jasno dala do znanja da neće provesti francusko-njemački plan, već dogovoren kao sporazum 27. veljače u Bruxellesu, baca svjetlo na pravi razlozi zašto srpska strana postupno prelazi sa zahtjeva za pridruživanjem na onaj za sjevernom teritorijalnom autonomijom.

To znači da za srpsku stranu, a vjerojatno i za francusku diplomaciju, pitanje Trepče ima prednost nad briselskim sporazumom i njegovim aneksima postignutim 18. ožujka u Ohridu, dok dokumenti koji u međuvremenu kruže kao preduvjet za kosovske strane, bacaju sjenu na rješavanje odnosa Kosova i Srbije.

Ovakvim ponašanjem ne samo Srbija, nego i Francuska kao posrednička strana, pa čak i zemlja, krše neovisnost Kosova, međunarodno pravo i poštivanje suvereniteta Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version