Sto dvanaest islamističkih i laičkih prosvjednika optuženih da su u siječnju, u prigodi obilježavanja treće obljetnice pobune u kojoj je svrgnut Hosni Mubarak, sudjelovali na neodobrenim skupovima u Kairu, oslobodio je danas drugostupanjski sud.
Otkako je u srpnju 2013. vojska smijenila islamističkog predsjednika Mohameda Mursija, vlasti neumoljivo progone svaki oblik otpora na ulici, islamistički i laički.
U progonu Mursijevih pristaša poginulo je više od 1400 ljudi, a više od 15.000 je završilo u pritvoru.
Vlada je u studenome 2013. donijela sporni zakon o zabrani okupljanja bez prethodnog odobrenja ministarstva unutarnjih poslova.
Prosvjednike koji su pušteni u nedjelju, Mursijeve pristaše, ali i mlade laičke aktiviste i ljevičare, predvodnike pobune kojom je Mubarak 2011. srušen s vlasti, prvostupanjski sud je osudio na godinu dana zatvora zbog toga što su 25. siječnja 2014. sudjelovali u neodobrenim prosvjedima koji su se prometnuli u obračun s policijom, navodi sudski izvor.
Toga dana, na treću obljetnicu pobune iz 2011., na sličnim skupovima diljem Egipta ubijeno je najmanje 49 osoba, a 1079 prosvjednika je uhićeno.
U drugom sudskom postupku, sud u Kairu je u nedjelju osudio 12 studenata na četverogodišnju zatvorsku kaznu i globu od po 100.000 egipatskih funta (oko 85.000 kuna) zbog nezakonitog okupljanja i činjenja materijalne štete na sveučilišnom kampusu na istoku prijestolnice.
Nakon Mursijeve ostavke, stotine njegovih pristaša je osuđeno na smrt u masovnim suđenjima provedenim po kratkom postupku u nekoliko minuta, zbog nasilja tijekom prosvjeda koje je policija grubo rastjerivala.
Usto su deseci mladih laičkih aktivista zatvoreni zbog sudjelovanja u, kako tvrde vlasti, nezakonitim prosvjedima.