Egipat: Sud oslobodio 112 prosvjednika nakon žalbe

Sto dvanaest islamističkih i laičkih prosvjednika optuženih da su u siječnju, u prigodi obilježavanja treće obljetnice pobune u kojoj je svrgnut Hosni Mubarak, sudjelovali na neodobrenim skupovima u Kairu, oslobodio je danas drugostupanjski sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkako je u srpnju 2013. vojska smijenila islamističkog predsjednika Mohameda Mursija, vlasti neumoljivo progone svaki oblik otpora na ulici, islamistički i laički.

U progonu Mursijevih pristaša poginulo je više od 1400 ljudi, a više od 15.000 je završilo u pritvoru.

Vlada je u studenome 2013. donijela sporni zakon o zabrani okupljanja bez prethodnog odobrenja ministarstva unutarnjih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjednike koji su pušteni u nedjelju, Mursijeve pristaše, ali i mlade laičke aktiviste i ljevičare, predvodnike pobune kojom je Mubarak 2011. srušen s vlasti, prvostupanjski sud je osudio na godinu dana zatvora zbog toga što su 25. siječnja 2014. sudjelovali u neodobrenim prosvjedima koji su se prometnuli u obračun s policijom, navodi sudski izvor.

Toga dana, na treću obljetnicu pobune iz 2011., na sličnim skupovima diljem Egipta ubijeno je najmanje 49 osoba, a 1079 prosvjednika je uhićeno.

U drugom sudskom postupku, sud u Kairu je u nedjelju osudio 12 studenata na četverogodišnju zatvorsku kaznu i globu od po 100.000 egipatskih funta (oko 85.000 kuna) zbog nezakonitog okupljanja i činjenja materijalne štete na sveučilišnom kampusu na istoku prijestolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Mursijeve ostavke, stotine njegovih pristaša je osuđeno na smrt u masovnim suđenjima provedenim po kratkom postupku u nekoliko minuta, zbog nasilja tijekom prosvjeda koje je policija grubo rastjerivala.

Usto su deseci mladih laičkih aktivista zatvoreni zbog sudjelovanja u, kako tvrde vlasti, nezakonitim prosvjedima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.