Evo kako kineska aplikacija Tiktok prikuplja mnoštvo podataka o korisnicima

Foto: Getty Images

Svi su na TikToku, a zašto se u medijima spominju zabrane TikToka i od koliko godina je TikTok OK za djecu provjerili smo za vas:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

TikTok je aplikacija u vlasništvu kineske tvrtke ByteDance koja korisnicima omogućuje gledanje i kreiranje kratkih videozapisa i koja trenutno ima više od 800 milijuna korisnika.

SAD ozbiljno razmatra zabranu TikToka zbog dokaza da aplikacija sakuplja mnogo više podataka o korisnicima nego što je to moguće povezati s radom same aplikacije. S obzirom na to da se radi o kompaniji u kineskom vlasništvu postavlja se pitanje tko i za što koristi te informacije. Mislite da vi niste zanimljivi kineskoj vladi pa nemate što brinuti? Ipak švrljanje po vašoj povijesti pretraživanja i privatnim podacima trebalo bi vas zabrinuti u bilo kojem slučaju. Neovisni stručnjaci tvrde da je količina podataka koje posrče o vama TikTok u usporedbi s Facebookom, Instagramom i sličnima kao ocean u odnosu na čašu vode. Koliko daleko to ide pročitajte ovdje. Nekoliko programera dalo si je truda i analiziralo TikTok u detalje.

Ostalo pročitajte na Frendica.hr!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.