Site icon narod.hr

Evo što je jedna država učinila da bi riješila ‘pandemiju ovisnosti o internetu’ djece i mladih

mrežama

Istock

Tko je ikad pomislio da bi neka država mogla uvesti pedagošku mjeru koja djeci ograničava korištenje mobitela? Kina je predložila nove mjere za ograničavanje vremena koje djeca i tinejdžeri mogu provesti na svojim telefonima. Ova zemlja se na taj način bori protiv ovisnosti o internetu i pokušava njegovati dobar moral i socijalističke vrijednosti među maloljetnicima, prenosi CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ovisnost o internetu: u društvu treba osvijestiti da tražiti pomoć nije znak slabosti

Zahtjev za ugradnjom ”manjeg načina rada”

Prijedlog koji je objavila kineska Uprava za kibernetički prostor, glavni internetski regulator u zemlji, zahtijeva da svi mobilni uređaji, aplikacije i trgovine aplikacija imaju ugrađeni ”manji način rada” koji bi ograničio dnevno vrijeme pred ekranom na najviše dva sata dnevno, ovisno o dobnoj skupini. Ograničenja bi, ako budu odobrena, označila proširenje postojećih mjera uvedenih posljednjih godina jer Peking ima za cilj ograničiti vrijeme provedeno pred ekranom među djecom i smanjiti njihovu izloženost ”nepoželjnim informacijama”.

Prema nacrtu pravila, koja su otvorena za javnu raspravu do 2. rujna, djeca i tinejdžeri koji koriste uređaje automatski će vidjeti da se online aplikacije zatvaraju kada isteknu propisana vremenska ograničenja. Također bi im se nudio ”sadržaj temeljen na dobi”. Nitko mlađi od 18 godina ne bi mogao pristupiti uređajima između 22 sata i 6 ujutro.

>(VIDEO) Otvorena prva dnevna bolnica za liječenje ovisnosti o internetu i videoigrama

Za djecu mlađu od osam godina samo 40 minuta dnevno

Djeca mlađa od osam godina mogla bi koristiti svoje telefone samo 40 minuta dnevno, dok bi oni između osam i 16 godina dobili sat vremena za ekranom. Tinejdžerima starijim od 16 i mlađim od 18 bilo bi dopušteno dva sata. Sve dobne skupine dobile bi podsjetnik da se odmore nakon korištenja uređaja dulje od 30 minuta. ”Pružatelji mobilnih internetskih usluga također bi trebali aktivno stvarati sadržaj koji širi temeljne socijalističke vrijednosti i njeguje osjećaj pripadnosti kineskoj naciji”, piše u nacrtu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roditelji bi mogli birati da dopuste djeci biti i nakon vremenska ograničenja, a određeni obrazovni sadržaj i hitne službe ne bi bile podložne vremenskim ograničenjima. Ovisnost o internetu spominje se kao veliki društveni problem posljednjih godina, što je dovelo do kontroverzne industrije centara za liječenje ovisnosti u stilu disciplinskih kampova za odvikavanje.

>(FOTO) Prvi dan konferencije U ime obitelji otvorena tema ovisnosti mladih o alkoholu, drogi, ali i internetu i videoigrama

Osim što im psihološki pomaže utječe pozitivno i na zdravlje očiju

Kineski roditelji s kojima je razgovarao CNN izrazili su uglavnom podršku prijedlogu. ”Mislim da je dobro. S jedne strane, može zaštititi njihov vid jer se mnoga mala djeca ne mogu zaustaviti dok gledaju nešto što im se sviđa”, rekla je majka dvoje djece u istočnoj kineskoj pokrajini Zhejiang, koja nije željela otkriti svoje ime. ”S druge strane, nama roditeljima je lakše kontrolirati vrijeme koje djeca provode ispred ekrana”, rekla je. ”Ono što je najvažnije, kontrolirani sadržaj je pozitivniji i zdraviji”.

Kratkovidnost je postala nacionalna zdravstvena briga u Kini, a neki stručnjaci povezuju prevalenciju kratkovidnosti među mladima s nedostatkom izloženosti sunčevoj svjetlosti ili pretjeranim vremenom ispred ekrana. ”Ovo je potreban je čak i nama odraslima!” našalio se jedan od roditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Zabrinjavajući porast ovisnosti o internetu u Hrvatskoj i u drugim europskim državama

Utjecaj na tehnološke tvrtke

Nove mjere mogle bi predstavljati izazov za tehnološke tvrtke, koje se obično smatraju odgovornima za provođenje propisa. Prijedlog dolazi u trenutku kada se čini da se bliži kraj ozbiljnom, višegodišnjem regulatornom pritisku na kineske tehnološke divove. Dionice uvrštene na burzu u Hong Kongu u nekim od vodećih internetskih tvrtki u zemlji oštro su pale u srijedu, nakon što su nova pravila objavljena. Tencent (TCEHY), koji upravlja popularnom platformom za razmjenu poruka Wechat, završio je na oko 3% nižoj vrijednosti dionica. Aplikacija za video-streaming Bilibili (BILI) izgubila je 7%. Weibo, platforma slična Twitteru, završila je 4,8% niže.

Prije dvije godine, kineski regulatori zabranili su online igračima mlađima od 18 godina igranje radnim danom i ograničili njihovu igru ​​na samo tri sata vikendom, pooštravajući ranija ograničenja. Otprilike u to vrijeme, nekoliko tehnoloških tvrtki uvelo je mjere koje su omogućile veću roditeljsku kontrolu, u korak s naporima Pekinga za većim nadzorom.

Douyin, kineska verzija TikToka, uveo je ”tinejdžerski način rada” 2021. godine koji je ograničio vrijeme koje djeca mlađa od 14 godina mogu provesti u aplikaciji za kratke videozapise na 40 minuta dnevno. Kuaishou, još jedna popularna video aplikacija, ima sličnu opciju. Prošla nastojanja oslanjala su se na to da se korisnici interneta registriraju svojim pravim imenom. Prošle su godine regulatori naložili da sve internetske stranice provjeravaju stvarni identitet korisnika prije nego što im dopuste slanje komentara ili lajkanje objava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Štetnost pornografije: Mladima mijenja mozak, može stvoriti snažnu ovisnost
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version