Ovisnost o internetu: u društvu treba osvijestiti da tražiti pomoć nije znak slabosti

Foto: pexels.com

Svaka je ovisnost bijeg od stvarnosti. Ovisnici zanemaruju radne i socijalne obaveze te se jasno vidi njihovo propadanje. Neumjereno korištenje interneta ugrozit će i psihičko i fizičko zdravlje, kao i svaka druga ovisnost. Jedan od 12 zavoda u Klinici za psihijatriju Vrapče je i Zavod za liječenje ovisnosti. Doc. dr. sc. Ante Bagarić, spec. psihijatar, pročelnik je Zavoda, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kod nas se liječe i ovisnici o alkoholu, i drogama i kockanju i internetu, kaže i dodaje da se ovisnost o internetu teško liječi zato što su i psihijatri na početku rješavanja tog problema te je danas teško osigurati da netko nema pristup kompjuteru odnosno internetu. U Zavodu, smještenom u zgradi ‘šestice’ na vrhu brdašca, smještena su i dvojica pacijenata koji se liječe od ovisnosti o Internetu. Njihovo je stanje, ovisnost tako razvijena da ne mogu uopće biti doma, jer bi tamo opet posegli za svojim igricama pa su sada na odjelu. Oboje su u nekim strategijskim igricama koje se igraju i po 16 sati dnevno. Jedan je čak 10 godina igrao te igrice i dobar dio svog života je posvetio njima”, rekao je dr. Bagarić

Trenutačno se u Klinici za psihijatriju Vrapče liječi dvoje pacijenata od ovisnosti o internetu. Obojica su studenti Fakulteta elektrotehnike i računarstva koji nisu htjeli pred kamere.

Studenti FER-a u društvu su dobro znani zbog svojih sposobnosti, ali su, kaže dr. Bagarić, i pod najvećim rizikom da postanu ovisnici o internetu. Imali smo više takvih studenata, kod nekih je terapija bila sjajna, pa danas mogu imati slobodan pristup internetu bez ovisnosti, a neki su nam napustili program i ne znamo što se s njima događa. Za današnje pacijente pun je optimizma i vjeruje da će postati završeni FER-ovci bez ovisničkih crta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Psihijatri su postavili granice, ako na internetu provodimo 4 do 5 sati na dan, a da nam to nije posao, zadovoljavamo kriterij ovisnika. Osoba ovisna o internetu se osjeća frustrirano i ljuto, ako mu nema pristup. Ima prave apstinencijske simptome kao i druge ovisnosti, objašnjava dr. Bagarić. Ako se uhvatimo da nam je radno vrijeme do 16 ali ostajemo do 20 radi neke igrice, radi nekog programa, da smo na Facebooku 3 sata, da provjeravamo e-mail svakih 5 minuta, moramo sebi reći da imamo problem i trebamo početi s nekim razgovarati. U početku s prijateljima, članovima obitelji, a ako to i dalje traje, onda je dobro potražiti pomoć stručnjaka. Ovisnost o internetu u Vrapču se liječi raznim metodama, najčešće grupnom psihoterapijom.

Dr. Bagarić ističe da postoje određene predispozicije osoba koje postaju ovisne o internetu, a to su da su takve osobe osamljene, imaju rijetke socijalne kontakte, često imaju narušenu obiteljsku situaciju, “grandiozni narcistični self” o svojim dostignućima. Takve ličnosti su nesigurne, s niskim samopoštovanjem, pa u doticaju s igricama ili internetskom komunikacijom mogu postati ovisnici.

Na kraju dr. Bagarić ističe da se kod nas treba razvijati “kulturu pomoći”, odnosno treba u društvu osvijestiti da tražiti pomoć nije znak slabosti, već upravo suprotno. Tražiti pomoć znači jačinu i snagu. I zato se, ako vam treba, ne bojte potražiti pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.