Fotografkinja tužila New York: ‘Nemate me pravo prisiljavati da snimam homoseksualna vjenčanja!’

Foto: GettyImages

Svadbena fotografkinja kršćanske vjeroispovijesti podnijela je tužbu protiv američke savezne države New York zbog zakona koji od nje zahtijeva pružanje usluga fotografiranja svadbenih ceremonija istospolnih partnera unatoč svojim vjerskim uvjerenjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Emilee Carpenter iz Emilee Carpenter Photography tužila je više državnih dužnosnika, a tužba je podnesena Okružnom sudu Sjedinjenih Država za zapadni okrug New Yorka.
Imenovani optuženici uključuju državnu odvjetnicu iz New Yorka Letitiu James, Jonathana J. Smitha, privremenog povjerenika Državnog odjela za ljudska prava države New York i Weedena Wetmorea, okružnog tužitelja okruga Chemung, prenosi ChristianPost.

U pitanju su, prema tužbi, odredbe državnog zakona koje se odnose na poduzetnike koji pružaju usluge poput Emilee koje uključuju stavke izvršnog zakona države New York koji definira, 296.2 (a), „nezakonite diskriminirajuće postupke zbog seksualne orijentacije u bilo kojem obliku pružanja javnih usluga“.

“… klauzula o javnim uslugama prisiljava Emilee da prisustvuje istospolnim zarukama ili vjenčanjima i zahtijevat će od nje da promovira poruke ili zahtijeva da sudjeluje u vjerskim ceremonijama koje krše njena vjerska uvjerenja, na što ona ne može pristati”, navodi se u tužbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Isto tako, klauzula o objavljivanju zabranjuje Emilee da potencijalnim klijentima postavlja pitanja kako bi saznala traže li klijenti usluge fotografiranja za istospolne zaruke ili vjenčanja kako bi im mogla objasniti koje događaje fotografira, a koje ne.”

Prema tužbi, Emilee traži zaštitu svog zakonskog prava da ima mogućnost odbiti fotografirati i vjenčanja koja uključuju teme “koje ne pokazuju poštovanje” (prema braku) poput vampira ili Noći vještica ili pak poslovanja sa poslovnim subjektima koji promiču pobačaj, poput organizacije Planned Parenthood.

Odvjetnici američke organizacije Alliance Defending Freedom, organizacije koja je pred Vrhovnim sudom SAD-a već zastupala slučajeve vjerskih sloboda, zastupaju Emilee.
Pravni savjetnik ADF-a Bryan Neihart rekao je u izjavi da vlada ne bi trebala “postupati s nekim ljudima lošije od drugih na temelju njihovih vjerskih stavova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kreativni profesionalci poput Emilee bi trebali imati slobodu stvarati umjetnost u skladu sa svojim uvjerenjima bez straha da će im vlada zatvoriti posao ili ih baciti u zatvor”, rekao je Neihart.

“Emilee pruža usluge svima; ona jednostavno ne može promicati poruke koje su u suprotnosti s njezinim vjerskim uvjerenjima o bilo kojoj temi, uključujući brak.”

Posljednjih se godina vodi nekoliko pravnih bitaka između država i vlasnika poduzeća kršćanske vjeroispovijesti zbog tzv. zakona protiv diskriminacije koji zahtijevaju da pružaju usluge na događajima kojima se moralno protive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žalba Emilee Carpenter podnesena je u isto vrijeme kada Kongres raspravlja o tzv. Zakonu o ravnopravnosti, saveznom zakonu koji je nedavno usvojio Zastupnički dom, a sada ga razmatra Senat.

Ako se donese, Zakon će dodati rodni identitet i seksualnu orijentaciju saveznom zakonu protiv diskriminacije, istovremeno uklanjajući različita izuzeća od vjerskih sloboda.

Ostale poveznice:
Alliance Defending Freedom: https://adflegal.org/

S engleskog preveo Domagoj Beg

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.