Glad u svijetu sve veća, UN daleko od cilja da ju iskorijeni do 2030.

glad
Foto: Montaža Narod.hr / Pixabay

Globalna glad danas je veća nego 2015. godine, a svijet je daleko od ispunjenja ambicioznog cilja Ujedinjenih naroda da se do 2030. okonča glad, upozorava se u izvješću UN-a u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako prenosi Jutarnji list, na pola puta do krajnjeg roka postavljenog za postizanje ciljeva Programa održivog razvoja do 2030., bilo je malo ili nimalo poboljšanja glede većine ciljeva povezanih s hranom i poljoprivredom, pokazuje izvješće Organizacije za prehranu i poljoprivredu objavljeno uoči samita UN-a o održivom razvoju u New Yorku idućeg tjedna.

“Trajni učinci pandemije koronavirusa, uz druge krize poput klimatskih promjena i oružanih sukoba, imaju široko rasprostranjene učinke”, navodi se u izvješću.

Napredak stagnira ili je čak poništen

“Napredak ostvaren u posljednja dva desetljeća stagnirao je, a u nekim slučajevima i poništen je”, dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Globalna nesigurnost hrane naglo je porasla 2020. godine jer je pandemija poremetila tržišta hrane i povećala nezaposlenost, ali glad se nije vratila na razinu prije pandemije.

>Pandemija zastrašujuće povećala glad u svijetu i produbila jaz između bogatih i siromašnih

Oko 29,6 posto svjetske populacije, odnosno 2,4 milijarde ljudi, bilo je umjereno ili ozbiljno izloženo nesigurnosti hrane 2022. godine, što je porast u odnosu na 1,75 milijardi 2015. godine, upozorava se u izvješću.

Nije se smanjilo ni bacanje hrane

Pothranjenost je najgora na svjetskom jugu, a glad najviše raste u subsaharskoj Africi.
Nije bilo napretka ni prema cilju da se prepolovi bacanje hrane, što je ostalo na razini oko 13 posto od 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reuters je u studenome prošle godine izvijestio da je nedostatak globalnog napretka u bacanju hrane posljedica niskih javnih ulaganja, izostanka jasne politike i rastrošnih potrošačkih navika.

>Marijini obroci predstavljaju novi film ‘Nulta stopa gladi’ na Svjetskom danu mladih u Lisabonu

Svijet je daleko i od postizanja ciljeva zaštite ribljeg fonda, očuvanja šuma i smanjenja degradacije zemljišta, ali je postignut određeni napredak u pogledu učinkovitosti korištenja vode i suzbijanja nezakonitog ribolova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.