Iran je upozorio Moskvu na mogućnost velike “terorističke operacije” na ruskom tlu pred teroristički napad na koncertnu dvoranu blizu Moskve još prošlog mjeseca, prenosi Reuters. Informacija dolazi iz tri provjerena izvora poznata redakciji.
Najsmrtonosniji napad u 20 godina
Podsjetimo, u najsmrtonosnijem terorističkom napadu u posljednjih 20 godina, teroristi su otvorili vatru na publiku koncerta 22. ožujka u Gradskoj dvorani Krokusa, te su usmrtili najmanje 144 osobe. Odgovornost za napad preuzela je Islamska država (ISIL).
>Nakon napada u Moskvi: Osim u Ukrajini, Rusija ratuje i unutar sebe
Otprije je poznato kako su Ruse na mogući napad već bile upozorile SAD, ali Moskva, pravdajući se sumnjom u namjere Washingtona, nije informacije dovoljno ozbiljno uzela u obzir.
Međutim, moralo je biti teže odbaciti upozorenje diplomatskog saveznika Irana, što danas stavlja u pitanje učinkovitost ruskih sigurnosnih službi. Moska i Teheran, oboje pod zapadnim sankcijama, produbili su vojnu i političku suradnju tijekom dvogodišnjeg rata u Ukrajini.
“Danima prije napada, Teheran je Moskvi dostavio informacije o mogućem velikom napadu na ruskom tlu, a koje su dobivene ispitivanjem zatvorenika povezanih u vezi sa smrtonosnim bombaškim napadima u Iranu”, prenio je Reutersu jedan od izvora.
Iranci uhitili 35 ljudi povezanih s Islamskom državom
Iranci su u siječnju uhitili 35 ljudi, uključujući i zapovjednika ISIL ogranka u Afganistanu, a koji su bili povezani s dvostrukim bombaškim napadom u gradu Kerman, kad je ubijeno gotovo 100 osoba.
>Islamska država preuzela odgovornost za napad na kršćane u predgrađu Moskve
Islamska je država bila preuzela odgovornost za te napade, najkrvavije od doba iranske islamske revolucije, 1979. godine. Američki pak obavještajni izvori tvrde kako je ovaj ogranak ISIL-a odgovoran i za napade u Iranu i za napad kod Moskve.
Islamska je država jedno vrijeme držala pod kontrolom velike dijelove Iraka i Sirije, namećući strahovladu domaćem stanovništvu i nadahnjujući individualne napade u zapadnim zemljama, no proglašena je poraženom u smislu geopolitičkog igrača još 2017. godine.
Najkrvoločniji ogranak ISIL-a
Ogranak koji je ovdje posrijedi jedan je od najzlokobnijih, te je kao takav opet, putem masovnih krvoprolića, podigao profil ove terorističke organizacije. ISIL-K, nazvan po staom izrazu koji obuhvaća dijelove Irana, Turkmenistana i Afganistana pojavio se u Afganistanu krajem 2014. godine i brzo stekao reputaciju ekstremne brutalnosti.
Drugi izvor, koji je također htio ostati anoniman uslijed osjetljivosti situacije, naveo je kako iranske informacije nisu specificare točno vrijeme i metu napada.
“Napadači su imali nalog pripremiti značajnu operaciju u Rusiji. Jedan od njih, uhapšen u Iranu, rekao je da su članovi grupe već otputovali u Rusiju”, naveo je izvor.
Treći izvor, visoki časnik sigurnosnih službi, dodao je “kako je Iran godinama bio žrtva terorističkih napada, iranske su vlasti ispunile svoju dužnost i upozorile Moskvu na osnovi onoga što se uspjelo izvući od uhićenih terorista.”
U ponedjeljak je komentar glasnogovornika Kremlja, Dimitrija Peskova, na ovu vijest bio kako on “ne zna ništa o tome.”
Nema komentara od zvaničnika
Iransko ministarstvo vanjskih poslova nije odgovorilo na zahtjev za komentarom, dok je Bijela kuća odgovorila kako nema komentara.
Izvor blizak američkim obavještajnim službama izjavio je kako je Washington do informacije došao presretanjem komunikacije između ISIL-K militanata.
>Rusija podignula optužnicu protiv četvorice uhićenih terorista
Rusija je odbacila američke tvrdnje i ustvrdila kako su s napadom povezani Ukrajinci, bez podastiranja dokaza. Kijev je snažno opovrgao te optužbe.
Napadi u Kermanu i u okolici Moskve uključivali su Tadžikistance. ISIS-K je agresivno novačio u toj osiromašenoj nekadašnjoj sovjetskoj republici, tvrde analitičari.
Poznato je u tom smislu kako Islamska država uzgaja mržnju prema Šiitima – dominantnoj religijskoj skupini u Iranu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa