Site icon narod.hr

Južna Afrika u nevoljama zbog dolaska Putina

Putina

Foto: Montaža Narod.hr / EPA / iStock

Najavljeni dolazak ruskog predsjednika Vladimira Putina na sastanak na vrhu zemalja članica BRICS-a krajem kolovoza u Johannesburgu izazvao je glavobolje domaćinu koji je preuzeo međunarodnu obvezu njegova uhićenja, a u tom slučaju Rusija prijeti ratom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa u utorak je pod prisegom izjavio kako ga je Rusija upozorila da bi Putinovo uhićenje bilo objava rata.

Putin, protiv kojega je na snazi tjeralica zbog agresije na Ukrajinu, pozvan je da sudjeluje na konferenciji zemalja članica skupine BRICS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) od 22. do 24. kolovoza u Johannesburgu.

Međunarodni pritisak na Južnu Afriku zbog Putina

Za svaku od članica skupine, pa tako i za Južnu Afriku, sudjelovanje na konferenciji stvar je prijestiža, a Putin je kao čelnik jedne od članica pritom neizbježan sugovornik. Međutim, prema medijskim izvješćima Južna Afrika nalazi se pod velikim međunarodnim pritiskom da uhiti i izruči Putina ako se on pojavi ondje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Međunarodni kazneni sud, čiji član nije ni Rusija ni Ukrajina ni SAD izdao nalog za uhićenje Putina

Južna Afrika dosad je bila relativno suzdržana kad je riječ o ratu u Ukrajini, ali je potpisnica statuta Međunarodnog kaznenog suda i dužna je uhititi ruskog predsjednika ukoliko se nađe u takvoj prilici. Međunarodni kazneni sud u Den Haagu u ožujku je raspisao tjeralicu za Putinom zbog sumnje da je odgovoran za ratne zločine u Ukrajini.

Nije im prvi put

“Rusija je jasno dala do znanja da bi uhićenje njezina predsjednika bilo jednako objavi rata”, napiso je Ramaphosa u pismu južnoafričkom vrhovnom sudu, dodajući kako ne može pred svojim narodom preuzeti odgovornost za rizik rata s Rusijom i kako je dužan štititi nacionalnu suverenost, mir i sigurnost svoje zemlje.

Ramaphosa je otkrio da je Južna Afrika zatražila izuzeće od obveza pred Međunarodnim kaznenim sudom u ovom slučaju, ali očito joj nitko u tome ne želi udovoljiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo čak nije prvi slučaj da se Južna Afrika izlaže međunarodnim pritiscima zbog kršenja preuzetih obveza. 2015. bila je također na meti kritika, jer je unatoč obvezi odbila uhititi sudanskog predsjednika Omar al-Bashira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version