Međunarodni kazneni sud, čiji član nije ni Rusija ni Ukrajina ni SAD izdao nalog za uhićenje Putina

Putin sud
epa09653694 Russian President Vladimir Putin (L) accompanied by Russian Defence Minister Sergei Shoigu (R) reviews an exhibition before an expanded meeting of the Russian Defence Ministry Board in Moscow, Russia, 21 December 2021 (issued 22 December 2021). EPA/MIKHAIL METZEL / TASS / KREMLIN POOL / SPUTNIK MANDATORY CREDIT

Međunarodni kazneni sud (MKS) sa sjedištem u Den Haagu u Nizozemskoj izdao je nalog za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog, kako tvrdi, odgovornosti za ratne zločine počinjene u Ukrajini od početka ruske invazije započete 24. veljače 2022. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok je Ured ukrajinskog predsjednika pozdravio izdavanje naloga protiv Putina uz poruku “Ovo je tek početak”, Kremlj je osudio ovaj čin istaknuvši da odluke Međunarodnog kaznenog suda “nemaju nikakvog značaja za našu zemlju, uključujući i s pravne točke gledišta”.

SAD može izvršiti invaziju na Nizozemsku kad bi MKS sudio ijednom Amerikancu

Naime, iako masmediji ovaj čin MKS-a prenose kao relevantnu vijest, vrijedi podsjetiti da Rusija nije nikada ratificirala Rimski statut da bi postala članicom MKS-a, a članice nisu ni Ukrajina ni SAD. Dapače, SAD je usvojio zakon prema kojemu je predsjednik ovlašten poslati američke snage u invaziju na bilo koju državu, pa tako i na Nizozemsku, ako se nekom Amerikancu ikada tamo sudi za ratne zločine, a savjetnik bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa za Nacionalnu sigurnost John Bolton, obznanio je 2018. kako Sjedinjene Američke Države formalno odbacuju “fundamentalno nelegitimni” Međunarodni kazneni sud.

On je tada istaknuo da “danas imamo 70 zemalja na svijetu, koje predstavljaju dvije trećine populacije i preko 70 % svjetskih oružanih snaga, a koje nisu članice Međunarodnog kaznenog suda”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Duterte povlači Filipine iz sporazuma o Međunarodnom kaznenom sudu!

Uzimajući u obzir da navedeni nalog stvara nesagledive pravne trakavice, pa i za članice samog Suda, postavlja se pitanje, tko je dao zeleno svjetlo za izdavanje naloga za uhićenje predsjednika Rusije i predstavlja li sam čin veliki korak k nuklearnoj eskalaciji rata u Ukrajini.

Ovaj potez mogao bi dodatno naštetiti ugledu i vjerodostojnosti Suda koji je oslobodio generale Antu Gotovinu, Mladena Markača i Ivana Čermaka od optužbi za ratne zločine tijekom Domovinskog rata, ali i osudio generala Slobodana Praljka i šestorku iz BiH za navodne odgovornost za ratne zločine počinjene tijekom istog tog rata u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.