Kina je znala za invaziju prije svih? Zatražila od Rusije da ne napadnu Ukrajinu prije završetka Olimpijskih igara

dolar
Foto: fah

Visoki su kineski dužnosnici početkom veljače rekli visokim ruskim dužnosnicima da ne započnu invaziju na Ukrajinu prije završetka Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, objavio je New York Times, citirajući dužnosnike Bidenove administracije i europskog dužnosnika koji je citirao izvješće zapadnih obavještajnih službi, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova u četvrtak je priopćilo da su izvješće o kinesko-ruskoj koordinaciji uoči ruskog napada na Ukrajinu “lažne vijesti”.

No, obavještajno izvješće pokazuje da su visoki kineski dužnosnici imali određenu razinu znanja o ruskim planovima ili namjerama da napadne Ukrajinu prije nego što je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo operaciju prošlog tjedna.

Izvor upoznat s ovim pitanjem potvrdio je Reutersu da je Kina podnijela zahtjev, ali je odbila dati detalje. Izvor je odbio biti identificiran zbog osjetljivosti teme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tvrdnje spomenute u relevantnim izvješćima su nagađanja bez ikakve osnove, a namjera im je prebaciti krivnju i ocrniti Kinu”, rekao je Liu Pengyu, glasnogovornik kineskog veleposlanstva u Washingtonu.

> Ruski ministar vanjskih poslova Lavrov: 3. svjetski rat bio bi nuklearan
> Bivši šef Formule 1 Ecclestone ne okreće leđa prijatelju Putinu: On je iskren i častan čovjek

Američki State Department, CIA i Vijeće za nacionalnu sigurnost Bijele kuće nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentarom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija pokrenula invaziju nekoliko dana nakon završetka Zimskih olimpijskih igara

Nakon tjedana upozorenja zapadnih čelnika, Rusija je 24. veljače pokrenula trostruku invaziju na Ukrajinu sa sjevera, istoka i juga, samo nekoliko dana nakon završetka Zimskih olimpijskih igara u Pekingu 2022. godine.

Putin i kineski čelnik Xi Jinping sastali su se na početku Olimpijskih igara, 4. veljače i proglasili nadograđeno “bez ograničenja” partnerstvo u kojem su se obvezali da će više surađivati ​​protiv Zapada.

New York Times navodi da je obavještajne podatke o razmjeni između kineskih i ruskih dužnosnika prikupila zapadna obavještajna služba i da su ih dužnosnici koji su pregledavali smatrali vjerodostojnima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki dužnosnici potvrdili su prijašnje izvješće Timesa da je Washington proslijedio visokim kineskim dužnosnicima obavještajne podatke o gomilanju ruskih vojnika oko Ukrajine uoči invazije u nadi da će Peking uvjeriti Moskvu da povuče svoju vojsku.

List je naveo da su visoki dužnosnici u Sjedinjenim Državama i savezničkim vladama prešutjeli obavještajne službe dok su razgovarali o tome kada bi Putin mogao napasti Ukrajinu, ali obavještajne službe imaju različita tumačenja, dodajući da nije jasno koliko su se informacije dijelile.

Jedan dužnosnik, za kojeg je Times rekao da je upoznat s obavještajnim podacima, rekao je da materijal ne pokazuje nužno da su se razgovori o invaziji vodili na razini Xija i Putina.

Bonny Lin, stručnjakinja za Kinu u think tanku Centra za strateške i međunarodne studije, rekla je da nije jasno koliko Xi zna o Putinovim namjerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomenula je da je Kina usporavala evakuaciju građana iz Ukrajine, što sugerira da nije u potpunosti spremna.

“S obzirom na dokaze koje imamo do sada, mislim da ne možemo definitivno isključiti niti jednu mogućnost – da Xi nije znao (što je loše) i da je Xi možda znao (što je također loše)”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.