Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova u srijedu je spomenuo treći svjetski rat. Tvrdi da bi on uključivao nuklearno oružje i bio destruktivan, javlja Reuters.
> Rusija zbog američkih sankcija prijeti rušenjem Međunarodne svemirske postaje na SAD ili Europu
Russia’s Lavrov says a third World War would be nuclear and destructive -RIA https://t.co/jiabNk7SmO pic.twitter.com/GzAYeZ5vC1
— Reuters (@Reuters) March 2, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Opetovao je tezu da je Rusija, koja inače ima polovinu ukupnog broja nuklearnih bojevih glava na svijetu, napala Ukrajinu da bi spriječila Kijev da nabavlja nuklearno naoružanje.
Russia will not let Ukraine obtain nuclear weapons, Lavrov says https://t.co/EYEgCdQTKX pic.twitter.com/zmH4CBtMoz
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Reuters (@Reuters) March 2, 2022
Rusija je prošlog tjedna pokrenula invaziju na Ukrajinu, kako je nazvala, u specijalnoj operaciji demilitarizacije i “denacifikacije” zemlje. Rusko opravdanje za invaziju su Kijev i Zapad odbacili kao propagandu.
TASS javlja da je ruski ministar optužio Ukrajinu da odgađa pregovore i to na zapovijed SAD-a. “Rusija neće dopustiti da Ukrajina dođe do nuklearnog oružja”, rekao je Lavrov, a prenosi CGTN.
Mediji prenose da je Lavrov naglasio da status Krima nije nešto o čemu će se pregovarati.
“Zapadnjačke zemlje moraju se suzdržati od uspostavljanja vojnih postrojenja na teritorijima zemalja članica bivšeg SSSR-a koje nisu članice NATO saveza. Ne bi se smjele ni koristiti njihovom infrastrukturom za vojne aktivnosti”, ustvrdio je Lavrov i zaključio kako je neophodno da se NATO vrati na postavke” iz 1997. godine.
Lavrov pred praznom dvoranom: Ukrajina se želi domoći nuklearnog oružja
Podsjetimo, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ustvrdio je u utorak da se “Ukrajina želi domoći nuklearnog oružja što je prijetnja koju se mora spriječiti”.
Njegov govor na Konferenciji o razoružanju u Ženevi delegati su masovno bojkotirali.
This morning in the UN Human Rights Council more than 140 diplomats refused to listen to Russian Foreign Minister Lavrov’s futile attempt to justify unacceptable military aggression. Watch them leave the Council Chamber. pic.twitter.com/Syox5sTvaD
— Elisabeth Tichy-Fisslberger (@tichy_e) March 1, 2022
Što je Putinu bio izgovor za napad na Ukrajinu?
“Donio sam odluku o provođenju specijalne vojne operacije. Njezin cilj je zaštita ljudi koji su osam godina bili izloženi maltretiranju i genocidu od kijevskog režima. I stoga ćemo pokušati demilitarizirati i denacificirati Ukrajinu. I također ćemo privesti pravdi one koji su počinili brojne krvave zločine nad civilima, uključujući građane Ruske Federacije”, ustvrdio je ruski predsjednik Vladimir Putin na početku svog obraćanja 24. veljače 2022. u govoru emitiranom na ruskim medijima.
> Putin ustvrdio da je “Rusija bila prisiljena napasti Ukrajinu”: “Nismo mogli učiniti drukčije”
Objavio je da Rusija ne planira okupirati Ukrajinu.
“S uvažavanjem se odnosimo prema svim novonastalim zemljama nakon raspada SSSR-a. Primjer za to je naša pomoć Kazahstanu. Rusija ne može živjeti uz stalnu prijetnju koja dolazi s teritorija Ukrajine. Nije nam ostavljena nijedna mogućnost da zaštitimo svoj narod, osim ove koju danas koristimo”, tvrdio je dalje.
“Djelovanja Ruske Federacije nisu povezana sa zadiranjem u interese Ukrajine, već sa zaštitom od onih koji su Ukrajinu uzeli za taoca. Naši planovi ne uključuju okupaciju Ukrajine. Rusija neće dopustiti Ukrajini posjedovanje nuklearnog oružja. Rusija smatra da je važno da svi narodi Ukrajine mogu iskoristiti pravo na samoopredjeljenje. Sudbina Rusije je u pouzdanim rukama njezinog naroda, što znači da će ciljevi biti postignuti, a sigurnost je zemlje zajamčena. Vjerujem u vašu podršku”, ustvrdio je Putin u svojem govoru.
Tekst se nastavlja ispod oglasa