Bošnjački član predsjedništva BiH Šefik Džaferović i hrvatski član Željko Komšić, kojeg su također, preglasavanjem, izabrali Bošnjaci, oštro su u četvrtak osudili jučerašnju proslavu obljetnice nastanka Herceg Bosne i poruke kako je Hrvatska republika Herceg-Bosna putokaz za ravnopravnost bosanskohercegovačkih Hrvata, kazavši kako je takvoj politici presudio Haaški sud.
Hrvatski politički čelnici u BiH, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović i predsjednik Hrvatskog narodnos sabora BiH Božo Ljubić istaknuli su u srijedu da je Herceg Bosna za Hrvate i BiH bila temelj opstanka, te da je putokaz kako riješiti nejednakopravnost Hrvata u BiH. Na Ljubićeve riječi posebno se okomio Komšić.
“Baš je pametan. Čudo jedno. Zar nije i on ništa naučio iz nedavne prošlosti. To što on zove putokazom, osuđeno je u Haagu, Haaškom tribunalu. Što tu treba komentirati”, ustvrdio je Komšić u izjavi za medije.
Džaferović je ponovio Komšićeve tvrdnje dodajući kako je Herceg Bosna ‘putokaz u provaliju, putokaz u katastrofu’.
“Vidjeli smo gdje je vodio putokaz 1992., 1993. godine … To nije nikakav putokaz, to je jedna teška stranputica, koja je izrodila udruženi zločinački pothvat, koji je osudio Haaški tribunal”, ocijenio je Džaferović.
>(VIDEO) Kako je general Praljak objasnio zašto UNPROFOR nije otjeran tijekom Domovinskog rata?
Pozvao je hrvatske političare pri tome da se distanciraju od Herceg Bosne te da je se srame. Ocijenio je i kako je BiH kroz povijest izdržala teške kušnje te se obranila od svih nasrtaja.
Svečanom akademijom i polaganjem vijenaca, te paljenjem svijeća u srijedu navečer u Mostaru je obilježena 26. obljetnica od održavanja utemeljiteljske sjednice Hrvatske republike Herceg Bosne koja je proglašena kao dio tadašnjeg mirovnog prijedloga Owen-Stoltenberg o zaustavljanju rata i ustroju BiH kao unije triju republika. Herceg Bosna je postala dio entiteta hrvatsko-bošnjačke Federacije BiH.
Pred Haaškim tribunalom osuđena su šestorica nekadašnjih vojnih i političkih dužnosnika Herceg-Bosne s optužbama da su provodili plan etničkog čišćenja nehrvata i pripajanja dijela Bosne i Hercegovine Hrvatskoj. Među njima je osuđen general Slobodan Praljak, koji je presudu da je ratni zločinac s gnušanjem odbio te počinio suicid u sudnici, popivši otrov.
Tekst se nastavlja ispod oglasa