Međunarodni kongres o vjerskim slobodama: Svi smo mi Nazarećanin

Od 28. do 30 travnja u New Yorku će se održati dugi Međunarodni kongres o vjerskim slobodama pod nazivom ‘Svi smo mi Nazarećanin’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovakav događaj je od posebne važnosti u trenutku kad se diljem svijeta odvijaju progoni kršćana, i to više nego ikad prije. Svakog mjeseca ubijeno je 322 kršćana zbog svoje vjere, 214 crkvi i crkvenih imovina je uništeno, te se počini 772 različitih oblika nasilja nad kršćanima, poput batinanja, otmica, silovanja, privođenja i prisilnih brakova.

Kongres će okupiti stručnjake i svjedoke zvjerstava i egzodusa koje kršćani i druge vjerske manjine trpe u Siriji, Iraku, Nigeriji i brojnim drugim zemljama, a koji će govoriti u sjedištu UN-a kako bi potaknuli svjetske vođe na akciju.

Međunarodna organizacija za ljudska prava – Open Doors – već 20 godina prati progone kršćana diljem svijeta, te rangiraju zemlje u kojima je najgora situacija tj. u kojima je kršćanima najteže. Prošli tjedan su objavili izvještaj za prvo tromjesečje 2016. godine, a rezultati su poražavajući. Upozorili su da zapadna društva uopće nisu svjesna koliko je teško kršćanima diljem svijeta, jer “mediji probiru što objavljuju”, izjavio je izvršni direktor Open Doorsa za SAD, David Curry.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine je više od 7000 kršćana ubijeno zbog svoje vjere, što je gotovo 3000 ljudi više nego godinu ranije. Najveći broj progonjenja se događa na Bliskom istoku, u Africi i Središnjoj Aziji, a očekuje se da će brojke nastaviti rasti.

Open Doors upozorava da je riječ o tolikoj brojci da situacija na Bliskom istoku i u Africi počinje nalikovati na etničko čišćenje.

U ožujku je američko Ministarstvo vanjskih poslova, nakon silnih pritisaka organizacija za ljudska prava, napokon Islamsku državu optužilo za genocid. No puno je veći problem postići isto kad je riječ o priznatim državama, jer se u mnogima progon manjina odvija pod okriljem zakona o bogohuljenju, koji dopuštaju državi da progoni vjerske manjine i ateiste. Čak 22 posto država na svijetu ima takve zakone, a iako se u mnogima vjernici kažnjavaju novčanim kaznama, postoje i one u kojima je propisana smrtna kazna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U takvim državama jako je teško zaštiti živote pojedinaca, a kad međunarodna zajednica pokuša utjecati na njih, za što je najbolji primjer Saudijska Arabija, oni to jednostavno prozovu napadom na svoj suverenitet.

U posljednjem izvještaju, Open Doors je objavio popis 50 država u kojima su kršćani najgore protjerivani zbog svoje vjere. Na prvih deset mjesta nalaze se sljedeće države:

1. Sjeverna Koreja
2. Irak
3. Eritreja
4. Afganistan
5. Sirija
6. Pakistan
7. Somalija
8. Sudan
9. Iran
10. Libija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.