Nazivali ga rasistom i Hitlerom, a Trump je ‘pokupio’ nikad veći broj glasova latinoamerikanaca

trumpa
Izvor: EPA

Donald Trump pobijedio je Kamalu Harris te će postati 47. predsjednik SAD-a. Njegova pobjeda uvjerljivija je nego je to itko mogao očekivati, a koliko će ona točno iznositi u glasovima elektora, znat će se kad se završi prebrojavanje glasačkih listića u svim saveznim državama. Jedan od ključeva pobjede Trumpa je porast njegove popularnosti kod latinoameričkih glasača u odnosu na izbore 2020. godine. Zanimljivo upravo su oni, prema predizbornom izvještavanju većine mainstream medija, trebali biti odlučujuća snaga u korist Kamale Harris.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Nižu se reakcije: Trumpu čestitaju svjetski čelnici

Trumpu značajno narasla potpora među Latino biračima

Prema podacima američkih izlaznih anketa latinoamerički birači na ovim su izborima bili podjeljeniji nego ikad prije. Na nacionalnoj razini 53% dalo je svoj glas Kamali Harris, a čak 45% Donaldu Trumpu. Trumpov rezultat među ovom populacijom glasača senzacionalan je imajući u obzir da je na izborima 2020. osvojio tek 32% njihovih glasova.

Slučaj Nevade – pobjeda Trumpa

Nevada je savezna država koja se tradicionalno ubraja među sedam “swing država” čije je osvajanje ključno za pobjedu na predsjedničkim izborima. Ondje je Trump, čini se, blizu pobjede.

Nakon 93% obrađenih glasova Trump osvaja 51,4%, a Harris 46,9%. Za Trumpovu pobjedu u Nevadi latinoamerički birači očito su odigrali značajnu ulogu. Unutar latinoameričkog korpusa birača Harris je tijesno nadvisila Trumpa s rezultatom 48% naprema 46%. I ovdje, kao i na nacionalnoj razini, Trump je značajno poboljšao svoj rezultat unutar Latino glasača – Trump je u četiri godine postotak podigao za čak 11 postotnih poena (2020. – 35%, 2024. 46%.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ristić za Narod.hr o pobjedi Trumpa: Najveći političar našeg vremena koji će primiriti krizna žarišta u svijetu

Mainstream mediji Trumpa nazivali rasistom

Na jednom od Trumpovih predizbornih skupova komičar Tony Hinchcliffe opisao je Portoriko kao “plutajući otok smeća” aludirajući na ekološki problem ovog otoka

. Ovu nespretnu formulaciju američki medijski mainstream iskoristio je kao potvrdu njihove odavno izrečene teze o Trumpu kao novom Hitleru i rasistu. Potencirajući Trumpov navodni rasizam, mainstream mediji “slizani” s demokratima nadali su se da će time utjecati na ishod izbora u jednoj od ključnih saveznih država Pennsylvaniji. Naime, ondje je velika baza latinoameričkih birača portorikanskog podrijetla. Ako je vjerovati rezultatima koji su dosad obrađeni 97% to im nije uspjelo. Trump odnosi pobjedu s 50,7%.

Trump osvojio i izborni okrug u kojem su većina latino birači

Donald Trump “preoteo” je demokratima okrug Starr, teksašku demokratsku utvrdu nakon pune 132 godine. Trump je osvojio 57% glasova. Da njegov uspjeh ovdje bude još kolosalniji, pobrinuo se podatak da veliku većinu birača čine upravo latino amerikanci tradicionalno skloniji demokratima. Primjerice Hillary Clinton osvojila je tamo 79% glasova 2016., u usporedbi s Trumpovih 19%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Okrug Starr: Teksaška demokratska utvrda nakon 132 godine izabrala republikanca

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.