Jevgenij Prigožin, 62-godišnji zapovjednik ruske plaćeničke skupine Wagner, pobunom protiv ruskog vojnog vrha povrdio je razdor koji mjesecima tinja unutar ruske vojne mašinerije.
Prigožin je u petak krenuo u otvoreni obračun s ruskim vojnim vodstvom, a u subotu ujutro njegovi su borci navodno preuzeli rusko zapovjedno središte u Rostovu na Donu.
Prigožin, poznat po svojoj brutalnosti, u verbalnim obračunima s ministrom obrane Sergejom Šojguom i načelnikom glavnog stožera ruske vojske Valerijem Gerasimovom uvijek je računao na simpatije koje uživa u redovima regularne vojske. Prigožin u Rusiji ima ugled pravog domoljuba.
Prigožin je bivši pljačkaš i zatvorenik, “Putinov kuhar” koji kaže da ne zna kuhati
Prigožinova karijera prožeta je brutalnošću i snalažljivošću. Devet je godina proveo u zatvoru zbog oružanih pljački, a nakon izlaska iz zatvora preživljavao je prodajući sendviče u Sankt Peterburgu. Ondje je 1990. upoznao zamjenika gradonačelnika, bivšeg špijuna koji će kasnije postati ruski predsjednik, Vladimira Putina.
>Prigožin krenuo u otvorenu pobunu protiv ruskog vojnog vrha, navodno preuzeo vojno uporište u Rusiji
Prigožin je u javnosti poznat kao “Putinov kuhar”, a on sam tvrdi da uopće ne zna kuhati. No, očito se izvrsno snašao u ugostiteljstvu, njegujući cijelo vrijeme prisan odnos s Putinom. Sredinom devedesetih u Sankt Peterburgu je otvorio luksuzni restoran u koji je Putin rado zalazio. S njim su u jelima iz Prigožinove kuhinje uživali i francuski i američki predsjednici, Jacques Chirac i George W. Bush.
Uspon zahvaljujući poznanstvima
Bogatstvo je Prigožin stekao, zahvaljujući svojim vezama s državnim vrhom, kao opskrbljivač ruske vojske, a njegov catering imao je ugovor s Kremljom. Prema raspoloživim informacijama, Prigožin je oženjen i ima troje djece, živi u vili u predgrađu Sankt Peterburga.
U međuvremenu je proširio suradnju s Putinom, jelima kojima je opskrbljivao njegov ured i rusku vojsku dodao je i druge usluge, prije svega vojne. Najprije se to odnosilo uglavnom na operacije Prigožinove privatne vojske u Siriji i u nekolicini afričkih država, a od 2014. aktivan je i u Ukrajini. Postojanje Prigožinove skupine “Wagner” bila je javna tajna sve do rujna 2022., kad je javno priznao njezino postojanje.
BREAKING ⚡
Pro #Russia & Prez #Putin Akhmat Forces of Chechen Leader #Kadyrov enters the city of #Rostov to take on
militants of #WagnerGroup headed by #Prigozhin ??We all know that a small mercenaries can’t win over big #Russia Army, so it’s mean #Prigozhin did big mistake pic.twitter.com/ZGn7Vaj30X
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Vivek Singh (@VivekSi85847001) June 24, 2023
Od tada je djelovanje “Wagnera” postalo takorekuć službeno, a njegovi borci istakli su se u mnogim akcijama na ukrajinskoj bojišnici, prvenstveno u borbama u Bahmutu.
I sam bivši zatvorenik, Prigožin je novačio svoje borce uglavnom u zatvorima, obećavao im slobodu nakon sudjelovanja u vojnim akcijama, a dezerterima unaprijed prijetio likvidacijom.
Važna uloga na bojišnici u Ukrajini
Unatoč tome, “Wagner” se punio novim borcima, od kojih su mnogi ostavili život u Ukrajini. Kritičari ga optužuju da pravi poslove i s mrtvim plaćenicima, jer navodno za sebe zadržava državne premije namijenjene obiteljima poginulih. “Wagner”, koji se u početku sastojao uglavnom od umirovljenih ruskih vojnika, u međuvremenu je prema tvrdnjama zapadnih obavještajnih službi unovačio oko 50.000 zatvorenika.
>Wagner – tko su ruski plaćenici i ‘psi rata’ koji ratuju u Ukrajini?
Nakon pada Soledara na istoku Ukrajine, pri čemu su njegovi borci imali važnu ulogu, Prigožin se pohvalio kako je riječ o “vjerojatno najiskusnijoj vojsci na svijetu”. Istodobno je kritizirao ruski državni aparat zbog navodnog izostanka podrške “Wagneru”. Sukob između njega i Šojgua počeo se zahuktavati. U međuvremenu, Prigožin je redovito optuživao rusku vojsku i državni aparat za nesposobnost i taktičke slabosti i žalio se kako mu ne daju dovoljno strjeljiva. Za ministra obrane Šojgua kaže da je nesposoban.
Kulminacija sukoba s ruskim vojnim vrhom
Kremlj je u početku blagonaklono gledao na Prigožinove akcije, u međuvremenu je blagonaklonost zamijenila suzdržanost, a u posljednjih nekoliko tjedana Putinov ured odlučio je smanjiti njegov utjecaj.Ponuđeno mu je da potpiše ugovor o suradnji s ministarstvom obrane, što je odbio.
U petak je Prigožin ustvrdio da je ruska vojska topništvom napala njegove snage, nakon čega je objavio rat vojnom vrhu i sa svojim suborcima krenuo iz Ukrajine u Rusiju, a u subotu ujutro javio se iz Rostova na Donu gdje je, prema vlastitim riječima, preuzeo kontrolu. Pritom je više puta naglasio da mu nije namjera suprotstaviti se Putinu, nego se želi boriti kako bi smijenio ruski vojni vrh. U različitim objavama na društvenim mrežama što pristižu iz Rusije, vidljivi su pokreti vojnih snaga, ali ne postoji jasna slika o tome što se doista zbiva.
All I’m seeing are posts claiming that Wagner, which is 50,000 troops, has turned on Putin.
The true picture is unclear right now.
I will endeavour to fully investigate. #Moscow #Prigozhin #Russia #Wagner pic.twitter.com/DjVQnp24fK— Paul Golding (@GoldingBF) June 24, 2023
U međuvremenu, Prigožin tvrdi kako ruska vojska napada konvoje njegovih boraca, a vrh ruske obavještajne službe poručio je kako je riječ o neuspjelom pokušaju izazivanja građanskog rata. Prema navodima lokalnih vlasti u području Voronježa, ondje su se u subotu vodile borbe između vojske i Prigožinovih snaga.
>Šef Wagnera najavio povlačenje iz Bahmuta zbog nedostatka streljiva
Putin je u prvoj reakciji Prigožinov potez nazvao “oružanom pobunom” i “izdajom”, a ruske sigurnosne snage krenule su osiguravati važna mjesta na putu kojim bi se sa svojim suborcima mogao kretati prema Moskvi. Prema Putinovim riječima, Prigošinov “pretjerana taština” dovela ga je do toga da “izda” vlastitu zemlju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa