Ruski agitprop je nastojao uvjeriti domaću i svjetsku javnost da su branitelji Mariuopolja iz postrojbe Azov plaćenici i filo-nacisti. U stvari, to se prije može reći za rusku plaćeničku vojsku Wagner koja sudjeluje u agresiji Rusije na Ukrajinu. Ovih su dana ponovno u središtu pozornosti nakon okupacije Soledara, a mediji govore i o tome da su pojedini pripadnici Wagnera u Srbiji.
> Bojna Azov – heroji obrane Mariuopolja
Prema ukrajinskim izvorima u njihovoj zemlji još je oko bitno više od tisuću Wagnerovih ‘psa rata‘, dok ih diljem svijeta po Putinovim nalozima djeluje još oko 4000. Plaće im iznose oko 2.000 dolara mjesečno, što je puno za ruske ili ukrajinske standarde.
Polovicom kolovoza dospjeli su iznova u sve svjetske medije, nakon što im je ukrajinsko topništvo uništilo stožer u okupiranoj Popasni u Luhanskoj oblasti. Prema nekim procjenama, poginulo ih je tom prilikom možda i oko stotinu, premda među njima nije bio, kako se isprva entuzijastično tvrdilo, sam idejni osnivač ove skupine zločinaca, ‘Putinov kuhar‘ Jevgenij Prigožin, piše Slobodna Dalmacija
Naravno da ovaj događaj nije ni izbliza označio kraj zločinačke grupacije Wagner, čiji krvavi trag u Ukrajini datira još od 2014., ali sigurno jest početak kraja.
Wagner – prljavi poslovi u u inozemstvu
Premda privatne vojske prema ruskom ustavu ne mogu postojati, oni već godinama državnom vrhu služe za najprljavije poslove u inozemstvu: po Africi kontroliraju rudnike zlata i dijamanata, u Libiji ratuju za Kalifu Haftara, u Siriji s Bašarom Al-Asadom imaju sporazum o postotku od nafte čije bušotine otmu ISIL-u… Baza za obuku im je u Mol‘kinu u južnoj Rusiji, tik uz veliku rusku vojnu bazu.
‘Mudri plaćenici‘ sami su tad otkrili lokaciju na kojoj se u Popasni nalaze: ruski bloger Sergej Sreda objavio im je na internetu grupnu fotografiju s naoružanjem i vidljivom adresom – Mironovskaja 12 – te je američki raketni sustav Himars imao prilično lak zadatak. Pogodak su naknadno potvrdile i ukrajinska i ruska strana.
Ubojice su to koje za sobom vuku trag brutalnih zločina još od Sirije i niza afričkih zemalja, i koje su u više navrata međunarodne instance optužile za ratne zločine i kršenja ljudskih prava.
Plaćenici iz Srbije i BiH u Wagneru
U njihovim redovima bilo je i državljana Srbije i BiH: među 4.184 osobe koje su Ukrajinci uz pomoć zapadnih obavještajaca na proljeće evidentirali u svojoj bazi podataka, bilo je barem osam ‘wagnerovaca‘ iz Srbije te tri iz Bosne i Hercegovine.
Plaće im iznose oko 2.000 dolara mjesečno, što je puno za ruske ili ukrajinske standarde. No, doda li se tome i ratni plijen, mogućnost vrtoglavog profita širi se i na druge lakome profitere: ionako im mahom pristupaju ljudi oskudnog obrazovanja, emocionalno oštećeni i skloni adrenalinskim avanturama.
> Plaćenićka privatna vojska Wagner okupirala ukrajinski grad Soledar za Rusiju
Operativni otac Wagnera je, pak, Dimitrij Utkin, čiji se portret svima koji su ga jednom vidjeli dobro urezao u pamćenje. Ova simpatična figura obrijane glave s naci-tetovažama, a čiji su puleni gromoglasno poslani u projekt tobožnje denacifikacije Ukrajine, bivši je specijalac, časnik ruske vojne obavještajne službe GRU i veteran niza čečenskih ratova.
Pod Utkinovom zapovjednom palicom postrojba je svojedobno i krštena imenom omiljena Hitlerova kompozitora Richarda Wagnera.
Krvavi tragovi Wagnera
U Siriji su dezertere javno smicali čekićem te im odsijecali glave, a snimke potom publicirali po društvenim mrežama. Jednak potpis s ritualnim i prijekim smaknućima te brutalnim mučenjima ostavili su za sobom gdje god su dosad bili: u Libiji, Maliju, Centralnoafričkoj Republici, Sudanu, Mozambiku…
U Ukrajini su još od samog početka krize 2014., kad su u istočnim dijelovima izveli nekoliko napada pod lažnom zastavom da bi Rusiji osigurali opravdanje za napad i okupaciju. Kasnije se oko tisuću Wagnerovih plaćenika rasporedilo među proruske milicije u okupiranom dijelu.
Na samome početku opće agresije imali su zadatak likvidirati predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog i braću Kličko, no bili su, kao što znamo, krajnje neuspješni.
Ukrajinski tužitelji terete ih da su još u travnju počinili niz ratnih zločina u selu Mothyzyn 50 kilometara od Kijeva, a prema dokazima obavještajaca bili su uključeni i u niz ubojstava civila u Buči prije povlačenja ruskih snaga. Imali su više nego aktivnu ulogu u ruskom zauzimanju Popasne i Severodonjecka.
(…)
Dokumentarni film o ‘psima rata’ iz Wagnera
Djelovanje organizacije Wagner su istraživali i o tome snimili i dokumentarni film „Wagner, Putinova vojska iz sjene” francuske autorice Ksenia Bolhakova i Alexandra Jousset. U filmu su razgovarali i s Maratom Gabidulinom, bivšim plaćenikom Wagnera.
I drugi sugovornici svjedoče kako ruski predsjednik govori očitu neistinu: organizacija Wagner je itekako povezana s najvišim državnim vrhom Rusije i na mnogim misijama je upravo po nalogu i u službi Kremlja. „Slanjem takvih plaćenika država štedi u kasnijem plaćanju mirovina i plaća koje bi inače morala plaćati regularnim vojnicima. A tako joj je moguće i da poginuli te jedinice jednostavno nestanu”, kažu francuske novinarke, piše dw.com
Glave te organizacije koja na svojim promotivnim snimkama pokazuju i portret njemačkog skladatelja Richarda Wagnera su ruski „poduzetnik” Jevgenij Prigožin i ruski pukovnik Dmitrij Utkin. Upravo je on obožavatelj Wagnera, ali ne tek njegove glazbe: „Utkin se divi Adolfu Hitleru i nacističkom carstvu”, pišu Bolhakova i Jousset. Svoju vojnu karijeru je postigao u ruskoj vojnoj tajnoj službi GRU, a 2014. je osnovao jedinicu veterana ruskih specijalaca pod svojim Nom de Guerre – naravno; Wagner.
Bivši pripadnik organizacije Wagner nije jedini plaćenik na bojištima svijeta koji u to vjeruje, bez obzira na njihovu nacionalnost. Oni doista jesu često bili pripadnici specijalnih jedinica svojih vojski koje su potrošile goleme iznose za njihovu vježbu i obuku. Ali u „pravim” vojskama i osobito jedinicama specijalaca redovito ne vlada visoko mišljenje čak niti o njihovim vojnim sposobnostima.
Ako su možda nekad i bili dobri vojnici, bez svakodnevne vježbe i prije svega discipline, sad su tek to što jesu: plaćenici.
Sve ono što je agresorska Rusija pripisivala ukrajinskim braniteljima, od filo-nacizma do plaćenika, ima u svojoj vlastitoj vojsci. Koja pali i žari po ukrajinskim selima i gradovima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa