Premda države zakonima sve više olakšavaju promjenu spolnih obilježja, katolici koji to čine ne mogu promijeniti ime, upozorio je njemački stručnjak za crkveno pravo Matthias Pulte.
U razgovoru za njemačku radijsku postaju Domradio, dr. Pulte je izjavio da se nacrt zakona o osobnom “pravu na samoodređenje”, što ga priprema njemačka vlada, a koji olakšava promjenu spolnih obilježja, ne može primijeniti i na ime ukoliko je dotična osoba katolik.
Drugim riječima, u katoličkim maticama nije moguća promjena imena, bez obzira što pojedinac mislio o svome identitetu.
Crkva ima svoje propise i ne namjerava ih mijenjati
Zakon o spolu odnosi se na građanske matice, ali ne i na crkvene, a Katolička ckva u tom pogledu ima jasne propise i ne može se očekivati da će ih mijenjati.
Bez obzira na pravo građanina na “samoodređenje”, pravo na samoodređenje zakonom je zajamčeno i vjerskim zajednicama, podsjeća Pulte.
>Ako prođe, ovaj Zakon prisilio bi katoličke institucije u SAD-u da zapošljavaju ‘svećenice’
Zato najavljeni zakon “ne utječe izravno na Crkvu, jer matica krštenih pripada u autonomno regulatorno područje Crkve”, protumačio je.
Izmjene u maticama krštenih zabranjene su crkvenim kanonskim pravom, podsjeća Pulte.
“Kongregacija za nauk vjere objavila je 2002. da se ime koje je jednom upisano u maticu krštenih ne može mijenjati, čak ni nakon promjene spola. To je pravni standard koji se mora poštivati”, rekao je.
Dodao je kako bi se nesuglasje između njemačkih i crkvenih zakona moglo riješiti samo kad bi Sveta Stolica izmijenila vlastiti zakon, ali on smatra da se to neće uskoro dogoditi.
Žena koja je preuzela spolna obilježja muškarca ne može se zarediti u Crkvi
Slobodni odabir spolnih obilježja tiče se i službe u Crkvi, odnosno prava koja su ovisna o spolu. Pulte kaže kako žene koje se odluče predstavljati kao muškarci i dalje neće moći vršiti službu koja je predviđena za muškarce.
“Katolička crkva slijedi svoju dosadašnju, tradicionalnu spolnu doktrinu. Izmjena građanskih propisa o spolu ne mijenja ništa u biološkom spolu, koji je u pravilu kromozomski određen binarno. To je presudno za ređenje”, rekao je Pulte.
>Jaslice su uvredljive ovo je OK?! Gay Isus i sado-mazo apostoli u zgradi EU parlamenta u Bruxellesu
Drugim riječima, presudan je spol u vrijeme krštenja, što znači da netko tko je rođen kao žena ne može primiti svećenički red ni nakon promjene spolnih obilježja.
Promjena spolnih obilježja predstavlja kršenje crkvenog nauka
Štoviše, ni osoba koja je rođena kao muškarac nakon promjene spolnih obilježja ne može biti zaređena za svećenika. U tom slučaju nije sporan spol sam po sebi, nego činjenica da se “promjenom spola” krši crkveni nauk i stoga osoba kao prekršitelj crkvenog nauka ne ispunja uvjete za ređenje.
Pulte također napominje da je i sakrament braka moguć samo između muškarca i žene i to ako nisu izmijenili spolna obilježja.
>Nordijski biskupi pismom se izjasnili protiv modernih ‘transrodnih’ ideologija
Na kraju, Pulte ukazuje i na zakonsku prazninu koju bi neki formalni pripadnici Crkve mogli istoristiti. Crkveni zakon ne spominje osobe koje su promijenile spolna obilježja prije krštenja.
Teoretski, najavljeni njemački zakon o “spolnom samoodređenju” mogao bi se primijeniti na osobe koje su promijenile spolna obilježja prije krštenja. Drugim riječima, ukoliko roditelji odluče promijeniti spolna obilježja djeteta prije njegova krštenja, ili ako osoba nije krštena pa se odluči krstiti nakon te promjene, moguće je da se u maticu krštenih upiše ime koje ne odgovara biološkom spolu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa