Novi Zeland je predložio oporezivanje stakleničkih plinova koje domaće životinje proizvode podrigivanjem i mokrenjem, piše BBC.
Vlada to opravdava time da se želi uhvatiti u koštac s klimatskim promjenama.
Prva svjetska shema omogućit će poljoprivrednicima da u nekom obliku plaćaju zbog emisija u poljoprivredi do 2025. godine
Poljoprivredna industrija u zemlji odgovorna je za oko polovicu tih emisija, tvrde.
Ali farmeri i uzgajivači životinja žestoko kritiziraju ovaj plan.
Premijerka Jacinda Ardern rekla je da će novac prikupljen od predloženog poreza biti upumpan natrag u industriju za financiranje novih tehnologija, kao i istraživanja i plaćanja poticaja za poljoprivrednike.
“Novozelandski poljoprivrednici bit će prvi u svijetu koji će smanjiti poljoprivredne emisije, pozicionirajući naše najveće izvozno tržište za konkurentsku prednost u svijetu koji sve više razlikuje podrijetlo hrane”, rekla je novinarima.
Novi Zeland se ne ističe samo po oporezivanju uzgoja životinja za hranu, već se isticao i teškim ‘lockdownima’ prema svojim građanima u vrijeme pandemije. Također, državni pritisci na dobrovoljno cijepljenje ljudi bili su ogromni, kao i u susjednoj Australiji.
Podsjetimo se, premijerka Jacinda Ardern je u vrijeme pandemije Covid-19 uvela jedne od najrestriktivnijih i narigoroznijih mjera ‘lockdowna’ na svijetu. Posljedice te odluke i utjecaj na građane vjerojatno će biti vidljive u skoroj budućnosti.
Stručnjaci upozoravaju na ‘višak smrti’ – na naplatu dolaze posljedice lockdowna
Novi Zeland prijeti učiteljima u obrazovanju: ‘Nema cijepljenja, nema ni posla’
Najveća smrtnost do sada od COVID-a u Novom Zelandu, a potpuno cijepljeno čak 84 % ljudi
Tekst se nastavlja ispod oglasa