Crnogorska policija priopćila je u srijedu da je LGBT aktivist, koji je prošlog tjedna prijavio da su mu nepoznati napadači urezali križ na grudima i povrijedili genitalije, ustvari sam sebe ozlijedio.
O navodnom napadu, o kojemu se opširno izvješćivalo u Crnoj Gori, prošlog tjedna izvjestili su crnogorski i brojni mediji u inozemstvu.
LGBT udruga čiji je navodno napadnuti član i koja je objavila informacije o napadu, odmah je dobila podršku crnogorskih državnih dužnosnika, veleposlanstva SAD-a i EU-a u Podgorici, nevladinih udruga i Srpske pravoslavne crkve.
Policija kaže da je do priznanja došla u suradnji s udrugom LGBT Forum Progres čiji je muškarac član.
“Policija je došla do sumnje da je V.A. sam sebi nanio ozljede, a potom prijavio da su ga napala dva nepoznata muškarca, kojom prilikom su mu, kako je tvrdio u prijavi, otuđili novac i ručni sat”, priopćila je policija.
Osude prije istrage
Podsjetimo, prošli su tjedan mediji izvješćivali o strašnom homofobnom napadu u Crnoj Gori i to nije prvi put da se naslovima izvješćuje o nasilju iz mržnje prema sudionicima LGBT zabava ili njihovim aktivistima – prije nego se otkrije počinitelj i policija završi istragu, a dužnosnici, određena veleposlanstva i nevladine udruge krenu osuđivati djelo – koje zapravo policija još nije ni okvalificirala.
> Nasilje u gay klubovima: Super Super nije jedini – sjećate li se Hot Pota i ubojstva manekena?
Na to je 2017. upozorila i dr. Željka Markić, predsjednica Udruge u ime obitelji, nakon incidenta u zagrebačkom noćnom klubu.
“Ono što je problem je tvrdnja – prije nego što je otkriven počinitelj – da se radi o zločinu iz mržnje. Zaključak da je netko bacio suzavac zato što mrzi te ljude nema utemeljenja u činjenicama. Zanimljivo je da je žena koja je prva tvitnula, osoba koja je radila za agenciju Madison. Hrvatska nije homofobna zemlja, ona po svim kriterijima ne zadovoljava jedan takav negativan naslov”, istaknula je dr. Markić.
U Hrvatskoj smo imali nekoliko primjera nasilja u gay klubovima, a o kojima se najprije pisalo kao o homofobnim napadima na LGBT aktiviste. Godine 2017. u prvim jutarnjim satima nedjelje u noćnom klubu na Trnju netko je aktivirao sredstvo s nadražujućom tvari i nekoliko je osoba ozlijeđeno, objavila je zagrebačka policija, a udruga Zagreb Pride objavila je da je riječ o nasilju iz mržnje prema sudionicima LGBTIQ zabave u zagrebačkom klubu Super Super i pozvao vlasti da napad osude, a policiju da brzo nađe počinitelja.
> Tri pitanja o suzavcu u klubu Super Super ili radi li se o političkom spinu?
Zanimljivo je da se nakon toga portalu narod.hr javio čitatelj s informacijama da je riječ o prostoru registriranom kao Udruga građana koja radi bez dozvole za rad i uvjeta za zaštitu od požara.
Tada se postavljalo nekoliko pitanja: Je li zabava koja je održana u klubu Super Super bila LGBT zabava? Ako se radilo o LGBT zabavi – radi li se o sukobu unutar LGBT zajednice ili o napadu na LGBT zajednicu „izvana“?
Sve to podsjeća na još jedan raniji slučaj, u kojem su maloljetnici ulazili u gay klub, te je na kraju maneken završio mrtav, a slučaj je kada se pojavilo više kontroverznih informacija najednom tzv. mainstream medijima postao ‘nezanimljiv’.
Tekst se nastavlja ispod oglasa