Postignut dogovor o europskom putu BiH i aranžmanu MMF-a

Foto: Fah

Vodeći bošnjački i srpski dužnosnici dogovorili su se u nedjelju nakon višemjesečnih prijepora oko mehanizma koordinacije europskih poslova čime je i formalno otkočen europski put te zemlje, te pismu namjere kako bi BiH sklopila novi kreditni aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom vrijedan 550 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na susretu organiziranom u Istočnom Sarajevu čelnik vodeće bošnjačke Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović i srpskog Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik postigli su dogovor oko potpisivanja pisma namjere za aranžman s MMF-om kojim su bošnjački dužnosnici uvjetovali prihvaćanje mehanizma koordinacije. Hrvatski predstavnici iz HDZ-a BiH ranije su se suglasili s oba dokumenta.
Vijeće ministara BiH usvojilo je na tajnoj sjednici 26. siječnja 2016. mehanizam koordinacije bez suglasnosti srpskog entiteta.

Mehanizam koordinacije je nakon prihvaćanja izmjena Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u dijelu omogućavanje tradicionalne trgovine s Hrvatskom postao formalno jedini uvjet da Europska unija odobri podneseni zahtjev BiH za članstvo u uniji nakon čega bi ta zemlja dobila upitnike, a sljedeće godine očekuje otvaranje pregovora o članstvu.
U Istočnom Sarajevu su, na sastanku uz posredovanje posebnog europskog predstavnika u BiH Larsa-Gunnara Wigemarka, bošnjački dužnosnici predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić i premijer Federacije BiH Fadil Novalić potpisali pismo namjere s MMF-om kako bi ta zemlja dobila novi kreditni aranžman važan za funkcioniranje institucija i provođenje strukturalnih reforma.

Radi se o aranžmanu od 550 milijuna eura kojega su predstavnici MMF-a odbili razmatrati nakon što nije potpisano pismo namjere kojim se vlasti obvezuju na provođenje reforma. Upravni odbor MMF-a će zahtjev BiH ponovno razmatrati u rujnu ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.