Konačna presuda ratnom zločincu Ratku Mladiću, bivšem zapovjedniku Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, bit će izrečena 8. lipnja ove godine, priopćeno je iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove (MTPI).
Suci će donijeti odluku na žalbu bivšeg vojnog zapovjednika bosanskih Srba Ratka Mladića na osuđujuću presudu za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995., a odluka će biti priopćena oko 3 sata popodne po lokalnom vremenu.
Mladiću se ne sudi za brojne napade i zločine koje je počinio u Hrvatskoj, s vrhuncem u Škabrnji. Naime, optužnica je ograničena isključivo na zločine počinjene u BiH, među kojima je i genocid u Srebrenici. Inače, Tribunal je Mladića oslobodio krivice za genocid u još pet bosanskih općina, a tužiteljstvo je u žalbi zahtjevalo da general Mladić bude proglašen krivim i za genocid nad Muslimanima i Hrvatima u pet općina u BiH.
Masakr u Škabrnji, zločini i uništenja na zadarskom i šibenskom području, Kijevo, Vrlika, topnički napadi na Šibenik, Zadar, Sinj, miniranje brane Peruća – samo su neka od ratnih pustošenja i zločina u Hrvatskoj za koje on snosi odgovornost, nakon kojih su tek uslijedili oni u Bosni i Hercegovini.
Tko je Ratko Mladić?
Ratko Mladić rođen je u selu Božanovići u blizini Sarajeva. Završio je vojnu školu te vojnu i oficirsku akademiju, nakon čega, 1965. započinje njegova karijera u JNA. Iste je godine postao članom Komunističke partije u kojoj je ostao do 1990.
Početkom velikosrpske agresije na Hrvatsku, kao zapovjednik 9. korpusa JNA, dolazi u Knin sa zadaćom organizira paravojne snage pobunjenih Srba. Pod Mladićevim zapovjedništvom u rujnu 1991. 50 tenkova napalo je grad Šibenik. Uništeno je Kijevo, Vrlika, zaleđe Šibenika i Zadra.
Zapovijedao je topničkim napadima na Šibenik, Zadar i Sinj. Mladićeve su postrojbe pomogle pobunjenim Srbima u masakru u Škabrnji.
Stvaranjem tzv. Republike Srpske iz postrojbi JNA nastaje „Vojska Republike Srpske“ te Mladić svoj „posao“ nastavlja u BiH. Na mjestu zapovjednika Vrhovnog štaba VRS ostaje do 1996., a u tom je vremenu vršen sustavan progon, etničko čišćenje i genocid nad nesrpskim stanovništvom, s vrhuncem u Srebrenici, napadi na Sarajevo, Jajce itd.
Godine 1995. Haški sud ga optužuje za genocid, zločine protiv čovječnosti i brojne ratne zločine, ali samo u Bosni i Hercegovini Bio je u bijegu sve do 2011., kada je uhićen u Srbiji. Godine 2017. izrečena mu je prvostupanjska, nepravomoćna presuda kojom je osuđen na doživotni zatvor. Žalbeni postupak pred Rezidualnim mehanizmom za kaznene sudove, ustanovi sljednici Haškog suda, započeo je prije godinu dana.
Izvor: narod.hr