‘Reporteri bez granica’ proglasili Orbana ‘neprijateljem slobode medija’

Viktor Orban
Foto: Facebook / Viktor Orban

Udruga “Reporteri bez granica”, nevladina organizacija sa sjedištem u Parizu, uvrstila je mađarskog premijera Viktora Orbana na svoj popis “neprijatelja slobode medija”. To je prvi slučaj da su na popis, kojeg RSF slaže od 2001., uvrstili čelnika vlade države članice Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Otkako su Viktor Orban i njegova stranka Fidesz došli na vlast 2010., korak po korak su stavljali medije pod svoju kontrolu”, priopćio je RSF u ponedjeljak u Berlinu. “Javni mediji centralizirani su u državnom medijskom holdingu MTVA koji uključuje i jedinu mađarsku novinsku agenciju MTI.”

“Regionalni tisak u potpunosti je u vlasništvu poduzetnika koji su prijateljski naklonjeni Orbanu, od ljeta 2017. U jesen 2018., gotovo 500 provladinih medijskih tvrtki spojeno je u holding kako bi se centralno koordiniralo njihovo izvještavanje”, stoji u izjavi.

Podsjetimo, ista je udruga svojedobno hvalila Pupovčeve Novosti i njihov doprinos “medijskom pluralizmu”, oštro osuđujući sve kritike na račun tog lista. 2017. godine etiketirali su i difamirali udrugu U ime obitelji kao “ultrakonzervativnu” i “nacionalističku”, samo zato što je informirala javnost o zloporabi sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske od strane tjednika Novosti, kojeg izdaje Srpsko narodno vijeće, institucija srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, čiji je predsjednik, g. Milorad Pupovac istovremeno i potpredsjednik srpske političke stranke (“Samostalne demokratske srpske stranke”) koja je dio tada bila, a i sada je dio aktualne vlasti. Pritom, naravno, nisu naveli argumente koje je U ime obitelji u svom izvješću priopćilo javnosti, kao ni 3,2 milijuna kuna proračunskog novca za kojeg Novosti kontinuirano izdaju tekstove u kojima se promiče netolerantnost prema većinskom hrvatskom narodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ista je organizacija 2015. dodijelila Hrvatskoj 63. mjesto na ljestvici zemalja s obzirom na slobodu medija. Srbiju su te godine pozicionirali 4 mjesta ispred Hrvatske, ocjenjujući ju prostorom većim medijskim sloboda. U svom izvješću iz 2019., RFS je razdoblje nakon izbora predsjednika Donalda Trumpa 2016. prozvao jednim od “najtamnijih momenata za zajednicu američkih novinara”.

>U ime obitelji: Nedopustiv je politički pritisak Reportera bez granica na hrvatsku Vladu!

>Nevladina udruga Reporteri bez granica podržava Novosti i njihov doprinos „medijskom pluralizmu“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Organizacija RSF koja štiti Pupovčeve Novosti tvrdi da Hrvatska skromno napreduje u slobodi medija

>Organizacija RSF koja štiti Pupovčeve Novosti tvrdi: ‘HRT je pod političkim pritiskom’

Na popisu “neprijatelja slobode medija” nalazi se 37 čelnika država i vlada koje udruga Reporteri bez granica ocjenjuje kao drastične primjere nemilosrdnog suzbijanja slobode medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz Orbana, RSF je na svom popisu dodijelio mjesto i saudijskom princu Mohamadu bin Salmanu koji, kako kažu, svu moć drži u svojim rukama i ne dopušta nikakvu medijsku slobodu. Uz to ga optužuju za ubojstvo novinara Jamala Khashoggija te za zločine protiv čovječnosti.

Na popisu se nalazi brazilski predsjednik Jair Bolsonaro te hongkonška čelnica Carrie Lam zbog koje je, tvrde, prestao izlaziti slobodarski list Apple Daily na tom području.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.