Prema informacijama iz dokumenata koji su “procurili” u javnost, Rusija je spremna izvršiti nuklearne napade na ciljeve NATO-a. Naime, obavještajni podaci predani britanskom Financial Timesu jasno ukazuju na to da je Putin spreman posegnuti za nuklearnim oružjem u slučaju rata s NATO-om.
Zapadni izvori su navodno prodrli u ruske planove izrađene između 2008. i 2014. Riječ je o “nizu snažnih udara širom Zapadne Europe”, izvijestio je Financial Times, a prenosi Remix News.
Pozivajući se na dokumente zapadnih sigurnosnih izvora, Putin je navodno želio omogućiti ruskoj mornarici da izvrši nuklearne napade unutar teritorija NATO-a u slučaju sukoba s Alijansom.
>Kremlj se oglasio o posljedicama ulaska Ukrajinaca na ruski teritorij
Ciljevi ne bi bili samo vojni
Ciljevi ne bi bili isključivo vojni. Prema Williamu Alberqueu, bivšem dužnosniku NATO-a, “moglo bi postojati stotine, ako ne i tisuće ciljeva širom Europe. Uključujući vojne i infrastrukturne ciljeve.”
Rusija je očigledno i dalje sposobna transportirati nuklearno oružje na površinskim brodovima. To stručnjaci smatraju značajnim rizikom od eskalacije ili nesreće. Ugovor o smanjenju strateškog naoružanja (START I), potpisan između SAD-a i Rusije 1991. godine, trebao je eliminirati ovu mogućnost. Mnogi su često dovodili u pitanje pridržavanje tog ugovora od strane Moskve.
Mogući ciljevi navedeni od strane FT-a uključuju zapadnu obalu Francuske te vojne instalacije u Norveškoj, Njemačkoj i Estoniji. Uključen je i britanski lučki grad Barrow-in-Furness, poznat po proizvodnji nuklearnih podmornica.
“Oni vide taktičke nuklearne bojne glave kao potencijalno oružje za pobjedu u ratu”, kaže Jeffrey Lewis, profesor na Institutu za međunarodne studije Middlebury u Montereyju i stručnjak za kontrolu naoružanja.
“Oni će ih htjeti upotrijebiti, i to vrlo brzo”, kazao je.
>Ukrajinski napad na Rusiju: Što se krije iza njega?
Globalna utrka u naoružanju
Anton Bendarzsevszkij, direktor Oeconomus Economic Research Foundation, izjavio je kako “postoji globalna utrka u naoružanju koja nalikuje Hladnom ratu iz 1950-ih i 60-ih godina”, prema Mandineru.
Navodi se da Rusija ima više od 5.500 nuklearnih bojnih glava u svom arsenalu, dok Sjedinjene Američke Države imaju nešto više od 5.000, što znači da te dvije zemlje kontroliraju oko 90 posto takvog oružja danas.