Ukrajinski napad na Rusiju: Što se krije iza njega?

ukrajinski
Izvor: iStock by Getty images

Prošlog je tjedna objavljeno kako su ukrajinske snage upale na rusko područje blizu grada Kurska, čime je rusko-ukrajinski rat dobio novu dimenziju i stvorena podloga za daljnja nagađanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinske snage probile su granicu u utorak, iznenadivši rusku vojsku nakon mjeseci postupnog napredovanja ruskih snaga u istočnoj Ukrajini. Ukrajinski vojnici probili su se do 20 kilometara u Kursku oblast, što je najveći ukrajinski napad na ruski teritorij od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. U Rusiju je upalo više od tisuću ukrajinskih vojnika uz podršku desetak tenkova i dvadesetak drugih oklopnih vozila, priopćio je glavni stožer ruske vojske.

Prema izvješćima, vode se teške borbe. No, pojedinosti i posebice okolnosti te akcije potpuno su nepoznate. Poznato je jedino da su ukrajinski vojnici doista u Rusiji i da je Rusija iznenađena tim napadom.

Prvi pravi ukrajinski napad na Rusiju

Koji je njegov cilj, teško je zaključiti i o tome kruže nagađanja. Kao i o mogućim posljedicama. Uzgred, postavlja se i pitanje kakvo oružje ukrajinski vojnici ondje koriste, s obzirom da su zapadni saveznici zabranili Ukrajini da oružje koje su joj isporučili koristi u napadima na ciljeve u Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Zelenski priznao vojne operacije u Kurskoj oblasti: ‘Treba pritisnuti agresora’

Ukrajina je tijekom rata često napadala ciljeve u Rusiji. No to su uglavnom bile diverzantske akcije ili napadi dronovima. S tim da je Kijev u pravilu bio suzdržan kad je riječ o potvrdi njegove umiješanosti.

Ovdje je pak riječ o otvorenom napadu, ukrajinska vojska upala je na rusko područje i ondje drži određene položaje.

Uz nedoumice o korištenju zapadnog oružja, ta akcija izaziva još nekoliko pitanja. Koji je cilj te operacije, kakvi su joj izgledi, kakvu štetu može nanijeti Rusiji i može li ta akcija na kraju utjecati na sami tijek rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je s oružjem koje je stiglo sa Zapada?

Kad je riječ o zabrani korištenja zapadnog oružja prema ciljevima u Rusiji, valja najprije utvrditi kojim se oružjem Ukrajinci ondje uopće koriste. Rusi su prije nekoliko dana objavili podatke o velikim količinama uništenog ukrajinskog oružja, govori se o tenkovima Leopard i Bradley, borbenim zrakoplovima i dronovima. Međutim, te je podatke teško provjeriti, a osim toga nije jasno odnose li se oni na borbe u Ukrajini ili u Rusiji.

Zapadni saveznici nemaju načina spriječiti Ukrajinu u korištenju njihova oružja prema ruskim ciljevima, osim što mogu obustaviti daljnje isporuke. Međutim, na samom Zapadu javljaju se ozbiljne dvojbe glede smisla takve zabrane.

>Jesu li mogući pregovori? Ukrajinski ministar u Kini iznio svoje zahtjeve za Rusiju

Konkretna i vrlo ozbiljna posljedica toga moglo bi biti uvlačenje Zapada u rat. Već od samog početka rata ruski dužnosnici svako malo upozoravaju Zapad da bi korištenje njihova oružja protiv Rusije značilo izravno miješanje u rat. Sukladno tome, Rusi bi zapadne države smatrali legitimnim vojnim ciljevima. No, prijetnje su jedno, a realne okolnosti drugo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što mogu ukrajinski vojnici u Rusiji?

Sa ili bez zapadnog oružja, činjenica je da su Ukrajinci zauzeli dio Rusije. Pitanje je dakle što će oni ondje i koliko dugo mogu ostati. Nagađa se o tome da su htjeli izazvati šok u Rusiji, ili da možda žele odvući ruske snage s drugih dijelova nepregledne fronte dugačke oko 1.300 kilometara.

Ako je to bio cilj, on je postignut. Rusija je grupirala svoje snage na ukrajinskoj bojišnici i svoje vojne kapacitete organizirala je imajući u vidu stanje u Ukrajini. Nitko nije očekivao da bi se borbe mogle voditi u Rusiji.

Analitičari predviđaju da bi se ukrajinski vojnici mogli ondje zadržati još nekoliko dana, dok Rusi ne pregrupiraju svoje snage.

Ruski strahovi i samopouzdanje

Najvažniji cilj te operacije mogao bi biti izazivanje šoka u Rusiji. A on je postignut, samo je opet pitanje koliko on može oslabiti rusku vojnu silu i narušiti samopouzdanje Rusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruska geopolitička promišljanja, još od carskog doba, prožeta su strahom. Ruska vojna doktrina tradicionalno je utemeljena na bojazni da bi susjedi mogli upasti na rusko područje. No Rusi se tradicionalno boje Kineza, Japanaca, Turaka, Nijemaca, ali ne i Ukrajinaca.

>Moskva napadnuta bespilotnim letjelicama; Rusija: To je ukrajinski teroristički napad

Zato je teško povjerovati da bi ukrajinski upad mogao ozbiljno ugroziti samopouzdanje Rusa. No, zasigurno će ga u određenoj mjeri poljuljati. Jer izaziva pitanja kako je uopće moguće da neka strana sila upadne u Rusiju i, što je također važno, je li moćna ruska vojska doista u stanju primjereno odgovoriti na svaku sigurnosnu ugrozu.

Područje Kurska za Ruse upravo u sigurnosnom kontekstu ima mitsko značenje. Ondje su se za vrijeme Drugog svjetskog rata vodile odlučujuće tenkovske bitke u kojima su ruske, tada sovjetske snage odnijele pobjedu.

Time je Kursk postao simbol ruske moći i oslonac samopouzdanja. Kao izraz ponosa, po Kursku je nazvana i jedna od moćnih nuklearnih podmornica, koja je međutim potonula 2000. godine, što je bio veliki udarac za rusko samopouzdanje.

A sada, upravo u području Kurska, ukrajinski vojnici potiskuju ruske. Nije izgledno da će dugoročno nanijeti veću vojnu štetu Rusiji, ali je ovim zasigurno, barem privremeno, narušeno samopouzdanje Rusa, veliko koliko i krhko.

Mogući zalog za pregovore

Čini se da nitko ne dvoji da će se Ukrajinci dugo zadržati u Rusiji, to vjerojatno ni sami ne očekuju. No, nastavljaju se nagađanja glede smisla te akcije, sve dotle da se procjenjuje kako Ukrajinci time žele odvratiti pozornost od teškog stanja u Ukrajini.

>Ukrajinski premijer polaže nade u ‘češku inicijativu’: Prve isporuke artiljerijskog streljiva kreću u travnju

Jedan od mogućih ciljeva njihova upada u Rusiju moglo bi biti i jačanje vlastitih pozicija u mogućim mirovnim pregovorima. Već se mjesecima naziru politički potezi koji bi mogli napokon dovesti do mogućih pregovora i ne bi bilo iznenađenje kad bi ti napori uskoro poprimili konkretan oblik. U slučaju da se to dogodi, svaka strana želi imati što bolje početne pozicije, a za Ukrajince je teško zamisliti nešto bolje nego da u njih uđu držeći u svojim rukama dio Rusije.

Međutim, teško je očekivati da će se takva situacija dugo zadržati. Istodobno, valja uzeti u obzir činjenicu da su Ukrajinci, neovisno o svim okolnostima i mogućim izgledima u ratu, izazvali snažan poremećaj u ruskim sigurnosnim strukturama. Uzevši u obzir sve to, ne bi bilo nikakvo iznenađenje ako Rusi prirede Ukrajincima strašan odgovor napadima na ciljeve u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.