Jesu li mogući pregovori? Ukrajinski ministar u Kini iznio svoje zahtjeve za Rusiju

Foto: fah

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba izjavio je u srijedu, dan nakon dugih i ozbiljnih razgovora u Kini, da je Kijev spreman razgovarati s Rusijom pod uvjetom da se u potpunosti poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kuleba je ponovio da se nikakav sporazum ne može postići bez sudjelovanja Ukrajine. Također, rekao je da na ruskoj strani ne vidi želju za pregovaranjem u dobroj vjeri.

>Jesu li Orbán, Trump i Fico opasnost za zapadna društva, čak i kad traže mir?

Kuleba je najviši ukrajinski dužnosnik koji je otputovao u Kinu nakon ruske invazije u veljači 2022. Njegov razgovor s kineskim kolegom Wang Yijem trajao je više od tri sata, navodi izvor iz ukrajinske delegacije, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Istaknuo sam dva načela od kojih se ne smije odstupiti. Prvo, nema dogovora o Ukrajini bez Ukrajine. Drugo je poštovanje ukrajinske suverenosti i teritorijalnog integriteta. Ako su budu poštovala ta dva načela, onda se možemo uključiti u raspravu i u potragu za rješenjima“, istaknuo je.

>Zelenski čestitao Trumpu na nominaciji i pristao na susret

Kina kao posrednik

Ministarstvo vanjskih poslova u ranijem je priopćenju citiralo Kulebu koji je kazao da je Ukrajina spremna ući u razgovore “onog trenutka kada Rusija bude spremna pregovarati u dobroj vjeri, ali trenutno se ne čini da je otvorena za takvo što”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok ruske i ukrajinske snage ratuju za teritorij u istočnoj Ukrajini, obje strane čekaju rezultate američkih predsjedničkih izbora u studenome, s obzirom na to da je republikanski kandidat Donald Trump zaprijetio da će prekinuti dotok pomoći Ukrajini.

>Orban i Trump razgovarali o miru u Ukrajini

Kina, druga najveća ekonomija svijeta, pozicionirala se kao neutralna glede rusko-ukrajinskog rata, ali je nekoliko dana prije invazije proglasila “partnerstvo bez granica” s Rusijom. Osim toga, Rusiji je pružila diplomatsku podršku i pomogla joj održati ratno gospodarstvo na životu.

Na kraju susreta u Guangzhou, ukrajinski je izvor rekao Reutersu da je sastanak dvojice ministara trajao dulje od planiranog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kuleba i Wang Yi razgovarali su o dugoročnim planovima za izgradnju bilateralnih odnosa dviju zemalja te o povećanju kineskog uvoza hrane iz Ukrajine, rekla je glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova na konferenciji za novinare u Pekingu. Uz to, izrazila je zabrinutost Kine zbog humanitarne situacije u Ukrajini.

>Nakon Moskve Orban nastavio ‘mirovnu misiju’ u Kini

“Iako uvjeti još nisu sazreli, podržavamo sve napore koji vode ka miru. Želimo nastaviti obnašati konstruktivnu ulogu u postizanju prekida vatre i nastavka mirovnih pregovora”, dodala je.

Intenzivniji razgovori o miru

Ukrajinski ministar Kuleba složio se u videoobraćanju da je rješenje sukoba u pravednom i trajnom miru, stoga nema potrebe težiti privremenim rješenjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Kremlja poručuju da je Kulebina izjava o spremnosti na razgovore u skladu s ruskim stajalištem, ali potrebno im je više detalja.

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je prošlog mjeseca da će Moskva prekinuti rat ako Kijev pristane na povlačenje i predaju teritorija iz četiriju djelomično okupiranih ukrajinskih regija te ako odustane od ambicija vezanih za NATO, što su u Kijevu odbacili ocijenivši takve zahtjeve bizarnim ultimatumom.

Proteklih nekoliko mjeseci obilježio je niz diplomatskih aktivnosti vezanih uz rat na istoku Europe. Mađarski premijer Viktor Orban posjetio je Kijev, Moskvu, Peking i Washington, u sklopu “mirovne misije”. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odgovorio mu je da samo SAD, Kina i Europska unija mogu igrati ulogu posrednika.

Kina i Brazil u svibnju su objavile prijedlog mirovnog sporazuma u šest točaka, dodavši da se zauzimaju za održavanje međunarodne mirovne konferencije koju će priznati obje zaraćene strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.