Četvrtak, 6 veljače, 2025
4.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Ruska invazija na Ukrajinu iz zraka sa sjevera, istoka i juga: Desetci ciljeva pogođeni u manje od 24 sata

Podijeli

Podijeli

Rusija je pokrenula veliku invaziju na Ukrajinu iz tri glavna smjera. U manje od 24 sata pogođeni su desetci ciljeva, dok su se ruske trupe slijevale u Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Invazija na Ukrajinu: Ruske snage ušle u Kijev, tenkovi na ulicama

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Snimka zaslona, HRT

Napad iz zraka

Otprilike od 3 u noći čule su se eksplozije u mnogim gradovima diljem zemlje, jer su ukrajinska protuzračna obrana i druga vojna infrastruktura bili napadnuti. Analitičari kažu da udari iz zraka imaju za cilj očistiti put kopnenim trupama za ulazak.

Među metama bile su lokacije u Kijevu, Karkhovu, Odesi i Ivano-Frankivsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napad sa sjevera

Foto: Snimka zaslona, HRT

Vjeruje se da su sa sjevera ruske trupe prešle granicu s Ukrajinom na trosmjernom spoju Ukrajine, Rusije i Bjelorusije, kod Senkivke.

Posljednjih tjedana veliki raspored ruskih vojnika okupio se u blizini Novije Jurkoviči i Troebortno, uključujući “cijelu 41. armiju”, prema Michaelu Kofmanu iz američkog Centra za pomorske analize.

Oklopne kolone, uključujući tenkove i višestruke raketne sustave, krenule su prema Černihivu, na izravnom putu za Kijev. Na društvenim mrežama već su objavljene snimke ulaska ruske vojske u Kijevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Borbe se vode i na periferiji glavnog grada, dok ukrajinske snage pokušavaju povratiti zračnu bazu Antonov zapadno od grada, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruske zračno-desantne trupe također su preuzele kontrolu nad aerodromom Gostomel, ali je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obećao da će biti opkoljeni i slomljeni.

Raketni udar također je pogodio grad Brovari, istočno od Kijeva. Rusi su također zauzeli Černobil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napad s istoka

S istoka su došli izještaji da su ruski tenkovi stigli u Harkhiv, drugi po veličini grad u Ukrajini. Dijelovi grada su granatirani. Tijekom noći došlo je do velikih eksplozija u Donjecku, a slične eksplozije stigle su iz smjera Belgoroda preko granice, gdje su u srijedu zabilježena velika kretanja vojnika.

Ruska novinska agencija Interfax izvijestila da su separatisti koje podržava Rusija pokrenuli ofenzivu na grad Sčastia u Lugansku koji je pod kontrolom Ukrajine.

>Prof. Zlatko Miliša: Kako je lukavi Putin izigrao svjetske lidere?

Došlo je i do žestokih borbi oko grada Sumija, kod Harkiva.

Smatra se da u Donjecku i Lugansku ima oko 15.000 separatista koje podržava Rusija, a koji bi mogli pomoći u napredovanju Rusije. Ukrajina vjeruje da je brojka veća.

Napad s juga

Na jugu su trupe prešle s Krima na kopno, prema Hersonu, zauzevši Čongar i Novo Aleksejevku. Eksplozije su se tijekom noći čule u gradovima diljem regije, uključujući Odesu, Mariupol, Melitpol i Herson.

Ukrajinski dužnosnici kazali su da su se ruske trupe iskrcale u lukama Odesa i Mariupol. Proteklih dana Rusija je pozicionirala desantne brodove sposobne za raspoređivanje glavnih borbenih tenkova, oklopnih vozila i ljudstva, uz ukrajinsku obalu u velikom nagomilavanju vojske u Crnom i Azovskom moru.

Ukrajinske snage koncentrirane su na istoku Ukrajine, prema Donjecku i Lugansku,

Ben Barry, s Međunarodnog instituta za strateške studije, kaže da bi rusko napredovanje sjeverno od Krima moglo uspjeti odsjeći ukrajinske snage od Kijeva, nasukavši ih na istočnoj strani rijeke Dnjepar.

S ruskim trupama na istoku, u Donjecku i Lugansku, sjeverno u Rusiji i na zapadnoj obali Dnjepra, ukrajinske snage bi bile opkoljene.

Foto: Snimka zaslona, HRT

“Rusija je, a ne Zapad, ta koja se pokazala sposobnom konsolidirati vojne pobjede”

Samo Burja, sociolog i konzultant iz Zaklade Long Now i Instituta Foresight objavio je 23. veljače, nekoliko sati prije ruske invazije predviđanje nepovoljnog razvoja događaja ne samo za Ukrajinu već i za NATO.

“Rusija je izgradila svoju modernu vojsku kako bi odlučno pobijedila u kopnenim ratovima bez poraza iz zraka. Rusija također ima institucionalne kapacitete za stvaranje, održavanje, pa čak i anektiranje država.

Dok SAD i druge zemlje NATO-a koriste zračnu moć kao primarno sredstvo za isporuku vatrene moći, Rusija je izgradila svoju vojsku oko kopnenog teškog topništva.

Ruski topnički sustavi sada daleko nadmašuju i nadilaze zapadnjačke ekvivalente. Na kopnu, Rusija je broj 1. Zračni napadi još uvijek mogu uništiti kopnenu vojsku. Ali Rusija sada ima najgušće i najsofisticiranije sustave protuzračne obrane na svijetu. NATO sile ne žele riskirati gubitak skupih mlaznih lovaca ili nosača zrakoplova.

Sposobnost NATO-ovih zračnih snaga da ograniči ruski ekspanzionizam se smanjuje. Rusija je, a ne Zapad, ta koja se pokazala sposobnom konsolidirati vojne pobjede u političke i institucionalne, pretvarajući okupirane teritorije u države i stabilizirajući savezničke režime.

Rusija je sada spremna desetljećima mijenjati političke ishode vojnim sredstvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/BBC

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci