Predsjednik SAD-a Joe Biden započeo je svoj drugi Samit za demokraciju najavivši 690 milijuna dolara novih sredstava za programe demokracije diljem svijeta, piše Aljazeera.com
Samit, koji je počeo u srijedu, dolazi usred sve veće zabrinutosti oko demokratskog nazadovanja u zemljama koje sudjeluju u njemu, uključujući američke saveznike Indiju i Izrael.
Biden se obratio svjetskim čelnicima
Obraćajući se virtualno drugim svjetskim čelnicima, Biden je rekao da je jačanje demokracije “odlučujući izazov našeg doba”.
“Danas s ponosom možemo reći da demokracije u svijetu jačaju, a ne slabe. Autokracije u svijetu postaju sve slabije, a ne jače”, rekao je Biden.
“To je izravan rezultat toga što smo se svi okupili s povjerenjem u sebe i uvjerenjem u svoju stvar.”
Kritičari govore da SAD ima odlične odnose s nekim autokratskim vladama
Kritičari su doveli u pitanje korisnost samita, ukazujući na ugodan odnos Washingtona s autoritarnim vladama.
Na početku svoje administracije, Biden je obećao da će ljudska prava staviti u središte američke vanjske politike, ali kada je stupio na dužnost, nastavio je s pristupom svog prethodnika davanja prioriteta percipiranim američkim interesima, umjesto proklamiranim vrijednostima, u međunarodnim odnosima.
Samit se sastoji od niza osobnih i virtualnih angažmana, čiji su domaćini Kostarika, Nizozemska, Južna Koreja i Zambija.
120 zemalja na samitu
Konferencija uključuje 120 zemalja, uključujući Tajvan, ali Bidenova administracija nije pozvala NATO-ove saveznike Tursku i Mađarsku na događaj.
“Predani smo potpori demokratskim institucijama, ljudskim pravima, vladavini prava i slobodi medija. Dakle, odluke o tome treba li dodati zemlje na pozivnicu za samit donesene su imajući na umu sve te teme”, rekao je u srijedu glasnogovornik Bijele kuće John Kirby.