Sirija: Pomoć ne stiže do 4,7 milijuna ljudi

Broj Sirijaca do kojih humanitarne organizacije ne mogu doći skočio je s 3,5 na 4,7 milijuna, ocjenjuje UN-ov glavni tajnik Ban Ki-moon u izvješću koje je u petak predao Vijeću sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom četvrtom izvješću na tu temu koje obuhvaća razdoblje od 20. svibnja do 17. lipnja, Ban je zaključio da “nije bilo poboljšanja u pristupu humanitarnih djelatnika ljudima u Siriji kojima je nužna pomoć, napose onima u nepristupačnim područjima”.

“Humanitarno stanje se pogoršalo”, ističe se u izvješću. Sada je pomoć potrebna 10,8 milijuna Sirijaca, među kojima je 6,4 milijuna raseljeno, što je porast od 17 posto (ili 1,5 milijuna) u odnosu na ranije procjene.

“Broj od 3,5 milijuna koji se dosad spominjao u vezi s ljudima koji žive u problematičnim područjima ili do kojih humanitarni radnici ne mogu doći također je porastao i sada iznosi 4,7 milijuna”, piše Ban.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo 241.000 je još pod opsadom, među njima 196.000 pod opsadom vladinih snaga, napose u palestinskom kampu Yarmuku i u Ghouti, blizu Damaska i 45.000 pod opsadom oporbenih skupina u Nubalu i u Zahri.

Ban je usto izrazio žaljenje zbog toga što Damask i dalje ne propušta humanitarne konvoje preko granice Sirije s Turskom, Irakom i Jordanom, što od njega traži rezolucija 2139 Vijeća sigurnosti prihvaćena u veljači.

Vijeće će proučiti izvješće 26. lipnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ban ističe i da se doprema žurnih lijekova “i dalje sprječava”. Zbog tih zapreka “neravnomjerna je podjela” lijekova između vladinih i pobunjeničkih područja: ona u rukama oporbe primila su tek 25 posto ukupne medicinske pomoći dopremljene u prvom tromjesečju 2014.

Na koncu, u izvješću se ocjenjuje da nedavni uspjeh džihadista Islamske države u Iraku i na Levantu (ISIL) “sigurno izravno utječe na guvernorate na istoku Sirije, pa tako i na Deir Ezzor i Raqqu te bi mogao ojačati nazočnost ekstremističkih skupina u dijelovima Sirije koje drži ISIL”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.