Sjeverna Koreja potvrdila prve službene slučajeve zaraze covidom u zemlji

Koreja
Foto: EPA/KCNA

Sjeverna Koreja naredila je stroge nacionalne mjere izolacije nakon što je potvrdila svoje prve službene slučajeve infekcije covidom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni mediji izvijestili su o izbijanju omikrona u glavnom gradu Pjongjangu, ali nisu naveli broj slučajeva.

Odbili cjepivo

Sjeverna Koreja je odbila uvesti bilo kakvu vrstu cjepiva, čak i kada su joj druge zemlje ponudile.

Umjesto toga, kontrolirali su covid zatvaranjem svojih granica – i nikada dosad službeno nisu priznali nijedan slučaj, unatoč tome što stručnjaci vjeruju da je virus već dugo prisutan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Nakon nagađanja da je komunistički diktator umro, Južna Koreja tvrdi: ‘Kim Jong-un je živ i dobro’

> Zaobilazi li koronavirus doista Sjevernu Koreju?

Strani promatrači kažu da je 25 milijuna stanovnika ove zemlje ranjivo zbog toga što nemaju cjepiva protiv covida-19. Odbili su ponude međunarodne zajednice da im se prošle godine isporuče milijuni cjepiva AstraZeneca i Sinovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabrinutost vlada također zbog osiromašenog zdravstvenog sustava Sjeverne Koreje.

Čelnik Kim Jong-un obećao je da će iskorijeniti epidemiju, koju je nazvao “teškom nacionalnom izvanrednom situacijom” koja je probila “karantenski front”.

Prvi put s maskom

Na sastanku na kojem su se izlagala nova pravila protiv covida, gospodin Kim Jong-un je prvi put viđen kako nosi masku za lice na televiziji. Ubrzo ju je uklonio, dok su ostali prisutni dužnosnici zadržali svoje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjevernokorejska strategija zatvaranja vanjskih granica – jedna je od prvih zemalja koja je to učinila u siječnju 2020. – također je zaustavila ulazak osnovnih zaliha u zemlju, što je dovelo do nestašice hrane i daljnjeg posrnuća gospodarstva.

Prvi slučaj varijante omicron navodno je otkriven u glavnom gradu prije četiri dana.

Vlada Južne Koreje objavila je da je obnovila svoju ponudu da će poslati humanitarnu pomoć Sjevernoj Koreji. Pjongjang još nije odgovorio.

Više od dvije godine Sjeverna Koreja je tvrdila da nema niti jedan slučaj Covid-19. Pa zašto to sada priznati?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ozbiljna situacija

BBC pretpostavlja kako je to najvjerojatnije zato što je epidemija preozbiljna i preteško ju je sakriti.

Analitičari su isprva rekli da je Pjongjangovo otkrivanje slučajeva Covida u ovom trenutku značajno i moglo bi ugroziti nuklearne ambicije države, koje su bile najavljene ove godine.

No nekoliko sati nakon objave Covida u četvrtak, Sjeverna Koreja je ispalila tri balističke rakete kratkog dometa oko 360 km (224 milje) prema Japanskom moru, priopćila je vojska Južne Koreje.

Sjeverna Koreja je tvrdila da je provela više od desetak zabranjenih testiranja projektila, uključujući jedan interkontinentalni balistički projektil, oružje koje nije testirala više od četiri godine.

Nuklearni test

Yang Moo-jin, profesor na Sveučilištu za sjevernokorejske studije, rekao je za AFP da bi Sjeverna Koreja mogla odložiti planove za nuklearni test kako bi se usredotočila na borbu protiv epidemije, iako bi, ako strahovi javnosti eskaliraju, gospodin Kim mogao nastaviti s testiranjem “na preusmjeri ovaj strah na drugo mjesto”.

Unatoč tvrdnjama Sjeverne Koreje da je imala “blistav uspjeh” u sprječavanju Covida, tijekom pandemije bilo je znakova potencijalne prisutnosti virusa u zemlji. Ranije je bilo nekoliko nepotvrđenih izvještaja o slučajevima Covida.

U lipnju prošle godine državni mediji izvijestili su da je gospodin Kim kaznio dužnosnike zbog “teškog incidenta” povezanog s Covidom, ali nisu precizirali detalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.