Slučajevi samoubojstava pilota – Lubitz nije prvi osumnjičeni za namjerno rušenje zrakoplova

Foto: Fah

Od 2003. do 2012. u svijetu je bilo 8 slučajeva samoubojstva pilota, no samo u jednom slučaju su putnici bili u avionu. Tako Andreas Lubitz, kopilot zrakoplova njemačke zrakoplovne Germanwings na letu 4U9525, nije prvi pilot za kojega se pretpostavlja da je to namjerno učinio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mora se znati kako si situacije u kojima su piloti namjerno srušili zrakoplov da bi počinio samoubojstvo vrlo rijetke i teško ih je dokazati.

Nedavni slučajevi

Kao jedna od teorija samoubojstvo se spominje kod nestanka zrakoplova Malaysian Airlines MH370. Zrakoplov je nestao prošle godine u ožujku na letu iz Kuala Lumpura prema Pekingu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sličan slučaj ovom Germanwingsa jest i kada se u studenom prošle godine srušio zrakoplov Mozambique Airlinesa, a poginula su 33 putnika. Istražitelji su došli do zaključka da ga je namjerno srušio pilot koji je njime upravljao.

Događalo se i ranije

2001. u Indoneziji se srušio zrakoplov tvrtke Silk Air na liniji Džakarta – Singapur, a tada su istražitelji izrazili sumnju da je nesreću namjerno prouzročio pilot. Poginula su 104 putnika, a u izvješću američkih istražitelja stoji da je pilot imao financijskih problema, a teoriju o samoubojstvu su opovrgle indonezijske zrakoplovne vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretpostavlja se kako je 1999. kopilot u smrt namjerno odveo sebe i 217 putnika na letu 990 Egypt Aira, da je namjerno srušio letjelicu u Atlantski ocean nakon polijetanja iz New Yorka. Ipak, egipatske vlasti su to oštro zanijekale i poručile kako je nesreća bila posljedica mehaničkog kvara.

U 1994. godini pilot zrakoplovne tvrtke Royal Maroc, koji je navodno imao ljubavnih problema, srušio je zrakoplov kojim je upravljao u gorju Atlas nedugo nakon polijetanja iz Agadira, te su poginula 44 putnika. Udruga marokanskih pilota odbacila je navode o samoubojstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.