Site icon narod.hr

Dačić pohvalio SDP-ovog predsjedničkog kandidata: Zaboravio Milanovićev komentar o Srbiji kao ‘šaki jada’?

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić u nedjelju je komentirao izjavu hrvatske predsjednice “da nije svaki incident etničkog karaktera”, ustvrdivši da nije čuo da je u Srbiji netko pretučen samo zato što je gledao Dinamo te dodao da bi takve incidente u Hrvatskoj trebalo “jednostavno osuditi”, prenosi Tanjug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nisam čuo da je u Srbiji netko pretučen jer je gledao Dinamo (…) u Hrvatskoj bi takve incidente jednostavno trebali osuditi”, rekao je Dačić za TV Pink.

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u petak je, vezano uz napade na Srbe kod Knina, kazala kako osuđuje svako nasilje uvijek i svugdje no i dodala kako se “ne može svaki incident koji se dogodi između hrvatskih građana raznih nacionalnosti kvalificirati a priori kao etnički incident odnosno etnički motivirano nasilje”.

Kazala je da neće dopustiti da se to radi u Hrvatskoj jer je “vrlo neugodno i neodgovorno kada političari počnu komentirati i etiketirati te incidente zanemarujući ili stvarne činjenice koje su utvrđene službenom istragom ili uopće ne brinući o tim činjenicama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je vrlo opasno jer to izaziva novu spiralu nasilja, netolerancije i izgreda. Takvu vrstu političke neodgovornosti neću dopustiti”, rekla je Grabar Kitarović za Dnevnik HTV-a.

Dačić pak smatra da u Hrvatskoj postoji kontinuitet antisrpske kampanje, bez obzira je li u tijeku neka kampanja za izbore ili nije.

“Oni negiraju svoje zločine iz prošlosti, a inzistiraju na zločinima Srba iz 90-ih. Mi trebamo imati zajedničku poziciju, da osuđujemo sve zločine”, ustvrdio je Dačić, zapitavši se je li normalno da u 2019. još uvijek o tome pričamo i “želimo li i danas živjeti u plemenskim sukobima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je na inicijativu jednog od kandidata za predsjednika Hrvatske, bivšeg premijera Zorana Milanovića koji je na toj dužnosti posjetivši Beograd predložio da se odnosi normaliziraju tako što bi se o problemima razgovaralo po košarama, gdje bi u jednoj bila pitanja iz prošlosti, u drugoj sadašnji problemi, a u trećoj prilike da se surađuje u budućnosti.

To je, kako je ocijenio Dačić, “u biti jedini dobar pristup da bi imali bolje odnose”.

Pri tome je Dačić u potpunosti “zaboravio” brojne incidente koji su se događali u zategnutim odnosima sa Srbijom u vrijeme mandata SDP-ovog premijera Zorana Milanovića, kao kada je Srbiju nazvao ‘šakom jada’. Milanović je nakon što je snimka procurila u javnost tvrdio da zna za tajno snimanje. “Mi smo to skužili, ali smo šutjeli i smijali se”, kazao je u svom stilu Milanović, a srbijanski mediji pisali su bombastičnim naslovima u stilu: “Ustaški ispad Zorana Milanovića”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Milanović: Blokada granice sa Srbijom uvedena je zbog nacionalne sigurnosti što je važnije od bilo kakvog profita

> Šešelj: Josipovića podupirem u kampanji, a Vesnu Pusić cijenim zbog četničkog pedigrea

U vrijeme blokade graničnog prijelaza Bajakovo i iznimno zategnutih hrvatsko-srbijanskih odnosa 2015. srbijanski su se mediji ponovno obrušili na Milanovića. Tada su Milanovića nazvali luđakom i idiotom, a hrvatsku vladu ustaškom bandom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gostujući na TV Pink, Dačić nije propustio spomenuti i Nezavisnu Državu Hrvatsku (NDH), kazavši da Hrvatska dio kontinuiteta ima i s NDH koja nije stvorena “dekretom iz Berlina”, a sezala je do Zemuna, Novog Sada i Šapca.

Smatra da su NDH i Nedićev režim u Srbiji tijekom Drugog svjetskog rata neusporedivi, jer, kako je rekao, “Nedić nema zločina prema Hrvatima, nego prema Srbima”.

Također je ustvrdio da Srbija nikada nije rehabilitirala bilo kakve marionetske režime, ni ljude koji su bili u službi okupatora u Drugom svjetskom ratu, dodavši da je on izbacio sliku Milana Nedića iz zgrade Vlade Srbije.

Turisti iz Srbije idu u Hrvatsku više nego što želi Dačić

Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić ovih dana nije otvoreno pozvao Srbe da ne ljetuju u Hrvatskoj već im je s ljetovanja u Grčkoj poručio: “Ljetujte tamo gdje vas vole, a ne gdje vas mrze i tuku jer gledate Crvenu zvezdu.” Aludirao je na huliganski prepad na navijače Crvene zvijezde u Uzdolju kod Knina.

> (FOTO) Sprem’te se sprem’te antifašisti: U Beogradu slavili antifašizam Draže Mihailovića

> Stoperu Crvene zvezde idol je fašistički vojvoda Draža Mihailović?

Ali i proteklih godina srbijanska politika imala je jednako negativan pristup u tretmanu odnosa Hrvata i Srba, a i naš saborski zastupnik Milorad Pupovac i sam je, govoreći o “opsesivnoj mržnji prema Srbima”, rekao kako “državne politike Hrvatske i Srbije ratuju oko kvalifikacija bez da vode računa kako to utječe na život ljudi u tim zemljama”, dodavši kako se to događa od 2014. na ovamo, “od kampanje za hrvatski Vukovar, uništavanja ploča i šatora pred Ministarstvom branitelja”, navodi Večernji list.

Statistike dolazaka i noćenja turista iz Srbije u Hrvatskoj, međutim, demantiraju i srbijanske dužnosnike i Pupovca. Naime, za očekivati je da pokraj takvih ocjena mrziteljskog i nasilničkog karaktera hrvatske države, broj turističkih posjeta srbijanskih državljana bude sve manji ili barem stagnira. Međutim, broj dolazaka i noćenja srpskih turista od 2014. godine iz godine u godinu kontinuirano je u porastu prema podatcima Državnog zavoda za statistiku pa je broj turističkih dolazaka iz Srbije lani bio 46,8 posto veći, a broj noćenja 41,8 posto veći nego 2014. godine. I usporedni podatci za prvih šest mjeseci ove godine pokazuju da se u odnosu na prošlu godinu nastavlja trend povećanog dolaska i noćenja srpskih turista u Hrvatsku, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version