Site icon narod.hr

Stručnjaci o situaciji na Bliskom istoku: Očekuje se daljnja eskalacija odnosa

istoku

Vlatko Cvrtila, Gordan Akrap i Željko Trkanjec/ Foto: Snimka zaslona (HRT)/ Montaža: Narod.hr

Uzavrela geopolitička situacija i prijetnja eskalacije sukoba na Bliskom istoku nakon što je Izrael najavio da će uzvratiti Iranu bila je tema HRT-ove emisije Otvoreno. Aktualnu situaciju na Bliskom istoku i moguću izraelsku reakciju na iranski napad analizirali su Željko Trkanjec, kolumnist Jutarnjeg lista, prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila, rektor Sveučilišta VERN, i dr. sc. Gordan Akrap, stručnjak za geopolitiku, pomoćnik realtora Sveučilšta obrane i sigurnosti Dr. Franjo Tuđman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Crvrtila: ”Možemo očekivati eskalaciju odnosa na prostoru Bliskog istoka”

Prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila istaknuo je da su prije 7. listopada obavještajne procjene bile da je Bliski istok miran, odnosno da situacija ide prema dugoročnoj stabilizaciji.

– Nakon 7. listopada i Hamasovog upada u Izrael i pokolja koji su tamo napravili bilo je jasno da će Izrael sigurno reagirati i Izrael je reagirao. Od tada imamo cijelo vrijeme procjene o mogućoj dodatnoj eskalaciji. Zato što je jako puno aktera, državnih i nedržavnih uključeno u cijeli kompleks Bliskog istoka s različitim ili sličnim interesima, kazao je.

Ocijenio je da Izrael nakon 7. listopada nije ostvario svoj početni cilj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Nije uništio Hamas, bilo je jasno da ga ne može uništiti. Ali je prouzročena ogromna humanitarna katastrofa koja u svakom segmentu koristi protivnicima Izraela. Odnosno onima koji su protiv utjecaja zapada na Bliskom istoku. Jedan od ključnih aktera u toj priči cijelo je vrijeme bio Iran koji se nije izravno miješao ali je na određeni način utjecao na aktivnosti svojih saveznika. To su određene političke ili paravojne formacije kao što su Hamas, Hezbolah, Palestinski islamistički džihad, ili Huti. On je preko tih mreža ustvari dodatno eskalirao situaciju koja onda nije utjecala samo na Bliski istok nego na cijeli svijet. Tu prije svega mislim na aktivnosti hutista koji su zaustavili pomorski promet prema Europi, što je utjecalo i na segmente globalnog gospodarstva, rekao je dr. Cvrtila.

>Analiza: Iran pokušava postati regionala sila bez obzira na posljedice

Otvaraju se brojne opcije, nijedna nije dobra – igra se šah ispod vode.

– Sve što se događa na Bliskom istoku sada, a ovo je dodatna eskalacija. Ovo što je Iran sada napravio, napao Izrael sa svog teritorija je dodatna eskalacija koja otvara mnogobrojne opcije , a nijedna od njih nije dobra,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– U ovoj situaciji zapadni saveznici pozivaju Izrael na deeskalaciju , odnosno neku reakciju koja neće biti dodatna eskalacija. Teško je zamisliti kakva bi to akcija uopće bila, tako da možemo očekivati daljnje usložnjavanje odnosa i eskalaciju odnosa na prostoru Bliskog istoka, ocijenio je dr. Vlatko Cvrtila.

Bliski istok je jako kompliciran za objašnjavanje određenih relacija i veza između aktera. No sada smo u situaciji, pročitao sam u jednom mediju, kao da ”igramo šah negdje ispod vode”. S time da se figure stalno dižu zbog pritiska vode i hvatamo ih i stavljamo na šahovsku ploču. Tako sada otprilike izgleda situacija na Bliskom istoku.

Trkanjec: Iranski napad na Izrael bio je odgovor primarno upućen Iranu

– Iran je pokazao da je morao odgovoriti na napad na veleposlanstvo u Damasku. Napadom je Iran potvrdio da je odgovor bio primarno upućen Iranu, manje Izraelu, manje međunarodnoj zajednici, rekao je Trkanjec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da je to bio slučaj poput ubojstva Kassema Suleimanija. Kada su Amerikanci dali nalog za ubojstvo tog legendarnog zapovjednika snaga Quds Iranske revolucionarne garde. Nakon kojeg je Iran također reagirao na američke ciljeve, ali s vremenskim odmakom i tada nije bilo nijedne američke žrtve.

– Ista situacija se dogodila sada. Ubijeni su važni generali i Iran se nekako morao osvetiti. Izrael nije priznao da je izveo napad, ali znamo da Izrael nikada ne priznaje takve napade. Iran je reagirao da bi izbjegao unutarnje sukobe, rekao je.

>Izrael odlučio uzvratiti Iranu

Dodao je da se Iran trenutačno se nalazi u izuzetno osjetljivoj situaciji.

– Vrhovni religijski vođa Ali Hamenei ima 85 godina, bolestan je, znamo da je prebolio jedan od opasnih karcinoma. Postoje tri struje koje se međusobno natječu za preuzimanje vlasti nakon njega. Dvije unutar teokratskog dijela i vojska gdje opet postoji Iranska revolucionarna garda kao posebni entitet. Njihova je ideja tko će koga nadvladati. Da Hamenei nije dao odobrenje za ovaj napad pokazao bi se slabim, ojačala bi vojska u odnosu na teokrate. Teokrati su tražili da se djeluje. Djelovati se naprosto moralo, ali se Iran pobrinuo da pravodobno izvijesti sve koji to trebaju znati, kazao je Trkanjec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Informacije su bile poslane, Iran je odradio jednu vrstu igrokaza i poručio Izraelu – što se nas tiče – ovo je gotovo, dodao je. Smatra da bi Izrael trebao reagirati na način da to smatra gotovim.

Akrap: ”Iranski napad nije bio igrokaz”

Stručnjak za geopolitiku dr. Gordan Akrap ne slaže se s tvrdnjom da je iranski napad bio igrokaz. S modernim sigurnosnim izazovima nitko se ne smije suočavati sam, kaže Akrap.

– Tih 331 projektila, uključujući 61 balistički imali su bojeve glave. To što su oni srušeni u zraku treba zahvaliti koordinaciji i interoperabilnosti Izraela sa svojim prijateljima i saveznicima unutar NATO saveza. A i sa zemljama članicama Istanbulske inicijative Mediteransko djelo gdje se nalaze i Egipat, Jordan, Bahrein i Katar. Prema tome, tu je NATO pokazao svoju moć. Tu upravo govorimo kako se na moderne sigurnosne izazove i prijetnje ne može djelovati sam. Ne možete se i ne smijete suočavati sami, ili ćete ostati sami i možete dobiti neku bitku, ali izgubit ćete rat, rekao je dr. Akrap.

Kazao je da je izraelska “Željezna kupola” treći stupanj protuzračne obrane Izraela.

– Ona djeluje na kratkom dometu. Imate srednji domet, “Davidovu pračku” i sustav “Arrow” koji djeluje u dalekom dometu. Međutim, Jordan je otvorio svoj zračni prostor za ratno zrakoplovstvo i Izraela i savezničkih zemalja. Prvenstveno SAD-a i Velike Britanije, isto tako i Saudijske Arabije. Sve one vježbe koje su provođene zadnjih desetak godina na području Mediterana, Crvenog mora i u Arapskom zaljevu pokazuju smisao i razlog, istaknuo je dr. Akrap.

>Havel za Narod.hr: Iran je napao Izrael i iz iracionalnih motiva – mržnje prema židovskom narodu

– NATO savez pokazao je da kada treba uistinu može djelovati u zaštiti država i društva od autokratskih režima, pogotovo u ovakvim napadnim djelovanjima. S druge strane, oni koji se sada mogu dodatno zamisliti su Rusi. Jer iranska tehnologija izgradnje balističkih sustava i projektila je uglavnom ruska i vidi se da su zapadni protuzrakoplovni sustavi u stanju ih srušiti sve. Prije nego što su postali ikakva opasnost, rekao je.

Ocijenio je da su brojne naučene lekcije koje će se izvlačiti, uz djelovanje elektronskog ratovanja, u kojem je, kazao je, Izrael izuzetno moćan.

– Tu je i preventivno djelovanje obavještajne zajednice na prikupljanju i obradi ogromne količine obavještajnih podataka. A i sada, jer se vidi da se ratni kabinet već treći put u 48 sati sastaje. Što znači da su ogromne količine obavještajnih podataka o planovima, procesima i prijedlozima, zajedno s mogućim posljedicama aktivnosti što i kako Izrael može i treba odgovoriti, kazao je dr. Gordan Akrap.

Cvrtila: ”Pitanje je kako će Izrael reagirati – jedna i druga strana računaju na tuđu pogrešku”

Za prof. Vlatka Cvrtilu nije iznenađenje to što se Jordan uključio u obranu Izraela od iranskog napada.

– Ovo što se stvorila koalicija koja je reagirala na ono što je unaprijed bilo najavljeno nešto je što je na neki način zadužilo Izrael i pokazalo mu da, bez obzira na svu vojnu tehnologiju koju ima na raspolaganju, da ne može sam sve odraditi. Jordan je jako bitan u cijeloj konstelaciji odnosa na Bliskom istoku. Znamo da je veliki saveznik SAD-a i da SAD na njihovom teritoriju ima svoje postrojbe. Relativno nedavno je tamo bio incident nakon kojeg je došlo do reakcije SAD-a, rekao je.

Dodao je da nije samo Jordan bio uključen, već i Saudijska Arabija.

– Svi oni ne govore naglas što su sve učinili, ali sigurno su njihovi obavještajni i radarski sustavi za promatranje zračnog prostora bili na raspolaganju savezničkoj koaliciji. Ne zato što jako ljube Izrael, nego zato što je svima jasno da bi, da je dio iranskih raketa došao do teritorija Izraela, nakon toga bila veća opravdanost izraelskog odgovora i da bi bila smanjena mogućnost za deeskalaciju. Sada vidimo da svi govore o deeskalaciji, dakle i arapske države, susjedne države Izraela, SAD, Zapad. Ali i Kina i Rusija, koliko god ona imala sada nešto slabiju poziciju u međunarodnom prostoru, rekao je.

Ocijenio je da je na djelu puno šira igra od samoga napada, reakcije i opravdanosti reakcije Irana na ono što se dogodilo 1. travnja u Damasku kada je napadnut njihov diplomatski prostor.

>SAD neće sudjelovati u eventualnom izraelskom protunapadu na Iran

Pitanje je kako će Izrael reagirati – jedna i druga strana računaju na tuđu pogrešku.

– Ja bih to usporedio sa trenutkom 7. listopada. Ako napadnete nečije konzularno predstavništvo, sa ciljevima koji su izuzetno vojno važni za Iran, znate da će Iran reagirati jer Iran je do tada imao stratešku suzdržanost. Znate kakva je unutarnjepolitička situacija u Iranu, znate da će reagirati i da će prijeći tu crvenu liniju.

Kada oni reagiraju, onda vi imate opravdane razloge za reakciju i sada ste u određenoj prednosti. Reakcija Irana na određeni je način prekrila ono što se trenutno događa u Gazi. Ako je Izrael prije ovog napada imao manjak međunarodne simpatije, sada su se simpatije prema Izraelu povećale jer je država napadnuta i svaka država na svijetu bi reagirala. Sada se samo postavlja pitanje kako će Izrael reagirati, ocijenio je Cvrtila situaciju.

– Hoće li Izrael reagirati uporabom vojnih sredstava i ciljati određena nuklearna ili druga vojna postrojenja, ali opet najavljeno, kako ne bi bilo previše štete, jer i njima je jasno da im ne treba nova fronta. Ako naprave masovnu eskalaciju na Iran, onda imaju rakete od Hezbolaha iz Libanona. To im u svakom slučaju ne odgovara. Hoće li reagirati na drugi način, to ćemo vidjeti, rekao je.

Smatra da jedna i druga strana igraju do te razine da ona druga strana reagira računajući da će napraviti pogrešku.

– Jedni i drugi uzimaju te kalkulacije i zato je sada veliki pritisak na Izrael da sada ne počini grešku, jer mogli bi je počiniti zbog unutarnjepolitičke situacije u samom Izraelu, kazao je prof. Vlatko Cvrtila.

Političku situaciju u Izraelu i njegovoj ratnoj vladi komentirao je Željko Trkanjec, rekavši kako su u ratnom kabinetu tri čovjeka koji se međusobno ne podnose. A i izraelski mediji, kaže, informiraju javnost da i u slučaju izraelske reakcije među njima do danas nema dogovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version