Site icon narod.hr

Trumpova administracija na odlasku: ‘Kina je počinila genocid nad Ujgurima’

Foto: epa, Bruna Jones, flickr; fotomontaža: narod.hr

Starte Department u utorak je u jednom posljednjih akata državnog tajnika Mikea Pompea prije napuštanja dužnosti kršenje ljudskih prava koje provodi Kina u regiji Xinjiang nazvao genocidom protiv ujgurskih muslimana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izjavi Pompeo optužuje vladajuću kinesku Komunističku partiju za počinjenje zločina protiv čovječnosti prema pretežno muslimanskim Ujgurima i drugim pripadnicima etničkih i vjerskih manjina u regiji Xinjiang još od ožujka 2017.

> Komunistička Kina prisiljava stotine tisuća žena na pobačaj i sterilizaciju

> Kina: Po procjenama 1,5 milijuna muslimana zatočeno je u logorima u Xinjiangu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kina se hvalila kako je ‘zdravstvenim odgojem’ smanjila populaciju Ujgura: Twitter uklonio objavu tek naknadno

Konkretno, Pompeo navodi da je Kina kriva za proizvoljno zatvaranje ili druga ozbiljna lišavanja fizičke slobode više od milijun građana, prisilnu sterilizaciju, mučenja velikog broja proizvoljno uhićenih, prisilan rad i nametanje drakonskih ograničenja slobode vjeroispovijesti i vjerovanja, slobode izražavanja i slobode kretanja, piše politico.com.

Glasnogovornik kineskog veleposlanstva u Washingtonu nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar Pompeove izjave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U intervjuu za Fox News u utorak popodne Pompeo je opisao kineske akcije kao “ljagu stoljeća” i rekao da njegova deklaracija predstavlja “jednostavno nastavak posla kojeg je ova administracija učinila da bi pokušala uvjeriti kinesku Komunističku partiju da prekine ovaj užasni niz kršenja ljudskih prava”.

Jači pritisak na Komunističku partiju Kine

Deklaracija State Departmenta označava eskalaciju pritiska odlazeće Trumpove administracije na kinesku Komunističku partiju koja je internirala više od milijun Ujgura u radne logore i logore za preodgoj diljem sjeverozapadne regije. Pompeova izjava će također prisiliti novoizabranog predsjednika Joea Bidena da ili podrži ili ukine ovu akciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deklaracija dolazi manje od tjedan dana nakon što je Odjel za nacionalnu sigurnost učinkovito zabranio uvoz svih pamučnih proizvoda i rajčica iz Xinjianga zbog zabrinutosti za rasprostranjeni prisilni rad u poljoprivrednom sektoru, za kojeg dužnosnici SAD-a kažu da je sličan “modernom ropstvu”. Posljedice ovih zabrana bit će dalekosežne jer se procjenjuje da 1 od 5 globalnih proizvoda od pamuka sadrži vlakna iz Xinjianga.

Zastupnički dom usvojio je još i stroži zakon koji će zabraniti svaki uvoz iz Xinjianga osim ako kompanije mogu dokazati da u njihovoj proizvodnji nije korišten prisilni rad. Taj zakon je zastao u Senatu uslijed lobističke kampanje odjevnih i tehnoloških kompanija, ali ostaje nejasno hoće li zakon imati veće šanse da prođe u Senatu pod kontrolom Demokrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version