Kinesko veleposlanstvo u Sjedinjenim Američkim Državama na Twitteru se u objavi na bizarni način pohvalila svojim tretmanom ujgurske manjine, za koju se zna da je u Kini ugnjetavana, izložena radnim logorima i “kampovima za reedukaciju”. Twitter je tu objavu naknadno uklonio, nakon brojnih žalbi korisnika koji su istaknuli dvostruke kriterije. Korisnici su se upitali kako to da Twitter smatra da predsjednik SAD-a Donald Trump širi nasilje, a Kina ne.
Kinesko veleposlanstvo je u svojoj objavi navelo da je iskorijenila ekstremizam među Ujgurskim ženama te da su one emancipirane uz pomoć “rodne jednakosti” i “reproduktivnog zdravlja”. Podsjetimo, rodna jednakost i reproduktivno zdravlje su termini popularni među liberalima i ljevicom u SAD-u i Europi, a označavaju politike vezane uz negaciju spolnih razlika pod krinkom takozvane rodne teorije i omogućavanje pobačaja pod krinkom takozvanih zdravstvenih usluga. Rodna jednakost i reproduktivno zdravlje su dva najčešća područja koja se spominju u modernom odgoju i obrazovanju, a nevladine organizacije lijevog političkog predznaka zahtijevaju naučavanje istoga u školama pod krinkom “zdravstvenog odgoja” i “građanskog odgoja”.
>Udruga PaRiter i trostruka uloga civilnih LGBTIQ udruga u Hrvatskoj
“Studija je pokazala da su u procesu iskorjenjivanja ekstremizma, umovi žena emancipirani, i rodna jednakost te reproduktivno zdravlje su promovirani, čime one više nisu strojevi za rađanje baba. One imaju više samopouzdanja i neovisnije su”, objavilo je kinesko veleposlanstvo u SAD-u.
Kinesko veleposlanstvo referira se izvješće i ujgursko autonomne pokrajine u kojemu se navodi:
“Smanjenje stope nataliteta i prirodnog rasta stanovništva u autonomnoj ujgurskoj regiji Xinjiang u 2018. godini rezultat je iskorjenjivanja vjerskog ekstremizma.
Izvještaj o promjeni stanovništva u Xinjiangu koji je objavio razvojni istraživački centar objavio je da je ekstremizam potaknuo ljude na odupiranje planiranju obitelji, a njegovo iskorjenjivanje dalo je ujgurskim ženama veću autonomiju pri odluci hoće li imati djecu.
Promjene nisu uzrokovane “prisilnom sterilizacijom” ujgurskog stanovništva, kako su više puta tvrdili neki zapadni znanstvenici i političari”, navodi se u izvješću.
U tekstu se ističe kako je Njemačka optužila Kinu da pokušava kontrolirati veličinu stanovništva, odnosno da provode masovni zločin nad Ujgurima kroz sterilizacije žena i deportacije muškaraca u logore, no Kina se pravda da je samo implementirala takozvano planirano roditeljstvo koje je spriječilo ranije brakove, bigamiju i česte neplanirane trudnoće.
Izvještaj se zaključuje podatkom da su “sigurne, učinkovite i odgovarajuće mjere kontracepcije sada dostupne parovima reproduktivne dobi u Xinjiangu, a njihove osobne odluke o tome hoće li se koristiti tim mjerama – koje uključuju podvezivanje jajovoda i umetanje intrauterinih uređaja – u potpunosti poštuju.
Twitter je naknadno uklonio ovu objavu kineskog veleposlanstva jer “krši pravila”, međutim iz ove korporacije nisu dali detaljnije objašnjenje.
Kinesko veleposlanstvo je kasnije ponovno objavilo istu priču, a uz objavu je napisalo: “Studija pokazuje da promjena stanovništva u sjeverozapadnoj kineskoj autonomnoj ujgurskoj regiji Xinjiang uključuje sveukupno poboljšanje kvalitete stanovništva. Sve je veći broj mladih ljudi koji odlučuju trošiti više vremena i energije na osobni razvoj”.
Zapad s druge strane optužuje Kinu da se ujgurske žene prisiljavaju na tri stvari: masovnu implantaciju sredstava za kontracepciju. Drugi aspekt je drakonsko kažnjavanje nezakonitih ili dodatnih rođenja djece smještanjem prekršitelja u logore. Treća strategija KP Kine je masovna sterilizacija žena.