Site icon narod.hr

Tužba od 275 mil. dolara: Dječak Nick s Hoda za život, žrtva medijske klevete, postigao i treću nagodbu

Nick Sandmann

Foto: snimka zaslona

Nicholas Sandmann, učenik američke katoličke srednje škole Convington u petak je objavio da se nagodio s američkom TV kućom NBC, koja mu mora isplatiti 275 milijuna dolara zbog lažnih optužbi za rasizam, javlja Breitbart.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treća nagodba

NBC je treća medijska organizacija s kojom se Sandmann nagodio nakon što su on i njegovi kolege učenici optuženi da su se izrugivali Nathanu Phillipsu, izvornom Amerikancu, tijekom Hoda za život 2019. godine u SAD-u. Sandmann je nosio kapu s natpisom “Make America Great Again”, te ga snimka pokazuje kako stoji nasuprot Phillipsu s osmijehom na licu, koji je bio interpretiran kao izrugivanje.

Mnogi su mediji Sandmanna opisali kao agresivnog rasistu.

On je podnio tužbe protiv medijskih kuća, te je već dobio odštetu od CNN-a, koje je tužio za 275 milijuna dolara, a nagodio se i s Washington Postom za 250 milijuna dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Požurili s osudama bez provjere

U siječnju 2019. godine učenik američke katoličke srednje škole je na temelju kratke video snimke s Hoda za život, postao meta agresivne medijske harange i optužbi za rasizam. Zbog svega je podigao preko 50 tužbi protiv slavnih osoba, novinara, agencija, pa i nekoliko katoličkih biskupija koje su požurile s osudom njega i njegovih razrednih prijatelja za maltretiranje Indijanca, bez provjere što se dogodilo. Dječak, Nick Sandmann, tada je između ostaloga podigao i tužbu protiv CNN-a tešku 275 milijuna dolara, te se ta medijska kuća odlučila na nagodbu.

Detalji nagodbe nisu poznati, a Sandmann je na svom Twitter profilu kratko tada potvrdio “Da, nagodili smo se s CNN-om.”

Naime, tada su mediji danima pisali o nekolicini katoličke djece koja su nosila kape s natpisom „MAGA“ (engl. Make America Great Again; hrv. Učinimo Ameriku ponovno velikom) te tvrdili kako su navodno ismijavali jednog Indijanca na Hodu za život u Washingtonu. To su tvrdili samo na temelju kratkog videa koji prikazuje srednjoškolca, Nicka Sandmanna, kako se smiješi ispred 64-godišnjeg Indijanca koji je svirao tradicionalnu indijansku melodiju na bubnju, noseći “MAGA” kapu dok se mnoštvo drugih tinejdžera iza njega glasno smije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Učenik koji je bio žrtva lažnih vijesti na Trumpovoj konvenciji poručio: “‘Saznao sam da ono što mi se dogodilo ima ime’

Tada su protiv srednjoškolaca istupili čak i neki konzervativni komentatori, a oglasili su se i na službenom Twitter profilu Hoda za život s porukom da “ponižavajuće ponašanje ni na koji način ne predstavlja” sudionike ovog događaja (kasnije su poručili da će se suzdržati od daljnjih objava do razotkrivanja istine).

Zbog svega su se ispričali i škola i biskupija, naglašavajući da je pokrenuta istraga koja bi mogla završiti i izbacivanjem nekih učenika. No, onda su se pojavile video snimke koje pokazuju drugu stranu priče.

Indijanski aktivist bio je predstavljen kao veteran Vijetnamskog rata, a kada se ispostavilo da to nije točno, tu je informaciju bio primoran povući Washington Post.
Međutim kritike na račun dječaka trajale su danima sve dok nije objavljen dulji video koji je otkrio drugu stranu priče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Kroz što je sve prošao američki tinejdžer lažno optužen za rasizam na Hodu za život, koji se nagodio sa CNN-om

U njemu se vidjelo kako članovi skupine koji sebe nazivaju „Crnim Židovima“ izruguju sve koji su se toga dana našli na trgu. Indijancima koji su se ondje okupili radi Hoda urođeničkih naroda vikali su „Ujak Tomahavk“ i „Indijanci za 5 dolara“, a srednjoškolcima „bjelčuge“ i još gore. Snimka je prikazala Crne Židove kako nazivaju učenike „rasističkom gamadi“, „malim smrdljivim bjelčugama“, i „silovateljima djece“.

Zlobne lažne vijesti

I sam bivši američki predsjednik Donald Trump uključio se u cijelu priču poručivši: „Nick Sandmann i učenici iz Covingtona postali su simboli lažnih vijesti i toga koliko takve vijesti mogu biti zlobne“.

Stvari su otišle toliko daleko da je novinar Erik Abriss izjavio da želi „smrt“ katoličkim učenicima iz Covingtona, Trumpovim podupirateljima, i njihovim roditeljima zbog čega je dobio otkaz, a unatoč tome neki drugi novinari su pokušali pokrenuti kampanje prikupljanja novca za njega.

Zbog svega navedenog odvjetnici Nicka Sandmanna, na čelu s L. Lin Wood, proslavljenim ekspertom za Prvi amandman, odnosno slobodu govora poslali više od 50 pisama o tužbi za difamaciju. Među tuženima su se našle slavne osobe, novinari, agencije, pa i nekoliko katoličkih biskupija koje su požurile s osudom Sandmanna i njegovih razrednih prijatelja.

Među njima su se našli među njima su The Washington Post, The New York Times, CNN, Guardian, potom biskupije Covington, Lexington, Baltimore, i nadbiskupija Louisville, HBO, Bill Maher, Warner Media, Elizabeth Warren, Kathy Griffin, Alyssa Milano i Jim Carrey.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version