Sve više ilegalnih migranata stiže u BiH, Mektić tvrdi da je sve pod nadzorom

Foto: Snimka zaslona

Priljev ilegalnih migranata Bosnu i Hercegovinu značajno je povećan od početka godine, no policija u toj zemlji to stanje još uspijeva kontrolirati, kazao je u srijedu u Sarajevu ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je reagirao na podatke sigurnosnih službi iz kojih proistječe kako je tijekom protekla dva i pol mjeseca granična policija otkrila više od 500 ilegalnih migranata koji su pokušali ući u zemlju i zaustavljeni su na granicama.

“Što se tiče nas u BiH stanje nije alarmantno”, ustvrdio je Mektić pred novinarima ustvrdivši kako se krizom i procesom “apsolutno upravlja”, iako je migrantska ruta koja vodi preko BiH sve aktualnija.

Po njegovim riječima, kapaciteti koje ima BiH za zbrinjavanje i readmisiju migranata za sada su dostatni, a postoji i dobra suradnja s Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM) i Visokim povjereništvom UN za izbjeglice (INHCR).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mektić je kazao kako je koridor ilegalnih migracija iz pravca Albanije i Crne Gore najprije bio fokusiran na područje istočne Hercegovine kod Trebinja, no sada se proširio prema ka sjevernom dijelu do Višegrada, što otežava učinkoviti nadzor granice.

“Ovaj problem zemlje zapadnog Balkana moraju zajedno rješavati. Problem je i to što se ne poštuju sporazumi o readmisiji pa se gleda tko će veći dio problema prebaciti susjedu”, kazao je Mektić.

Najavio je kako će zatražiti nadzor pripadnika FRONTEX-a na granicama između BiH i susjednih zemalja kako bi se vidjelo “okreće li netko glavu i propušta migrante preko granice”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je kako BiH ne zatvara oči pred tim problemom i odlučna je spriječiti ilegalne migracije iako ona definitivno nije trajno odredište migranata.

“Imamo odgovornost prema vanjskoj granici EU i tako ćemo postupati”, kazao je Mektić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.