Izvršni direktor Mete (bivši Facebook) Mark Zuckerberg priznao je da je Facebook cenzurirao informacije o COVID-19 koje su se na kraju pokazale istinitima.
Informacije i dezinformacije o COVID-u 19
U intervjuu s popularnim podcasterom Lexom Fridmanom, Zuckerberg je rekao da je tijekom ranih dana pandemije “bilo stvarnih zdravstvenih implikacija, no nije bilo vremena da se u potpunosti provjeri odnosno testira velika količina znanstvenih pretpostavki”.
Također tvrdi da se veliki dio establišmenta kolebao oko gomile činjenica te zbog toga tražio da se dosta informacija cenzurira, a koje su se kasnije pokazale relevantne za diskusiju.
Zuckerberg je nadalje rekao da se općenito zalaže samo za cenzuriranje onoga oko čega se svi slažu da je loše, poput “poticanja nasilja”, terorizma i seksualnog iskorištavanja djece.
“Informacije koje nisu pouzdano istinite, odnosno izgledaju kao dezinformacije, radije bismo označavali i provjeravali njihovu činjeničnost, nego ih izravno cenzurirali”, kaže.
Cenzura na Facebooku i Instagramu
Zuckerbergove izjave su u oštroj suprotnosti s radnjama koje su njegove tvrtke društvenih medija poduzimale u prošlosti. Instagram koji je u vlasništvu Mete optužen je da je preblag u suočavanju s iskorištavanjem djece na svojoj platformi, a istraživači su otkrili da ta društvena mreža svojim algoritmima olakšava egzistiranje “ogromne pedofilske mreže”.
S druge strane, Facebook je trajno zabranio LifeSiteNews i druge stranice zbog navodnog širenja “dezinformacija” o COVID-19, iako se velik dio tih informacija, kako Zuckerberg priznaje, pokazao točnim ili barem diskutabilnim.
Fridman je istaknuo da se i o opasnostima virusa COVID-a 19 i cjepiva protiv COVID-a 19 vodila žestoka rasprava te da postoji “duboko neslaganje” oko ove i drugih tema.
Fridman je nadalje pitao Zuckerberga kakav je stav Mete po pitanju iznošenja različitih stajališta država, vlada i općenito svjetonazora, te omogućuje li na taj način Meta prostor za diskusiju na svojim platformama.
> Faktograf morao objaviti ispravak o Laucu jer su ga nazvali ‘diskreditirani znanstvenik’
Zuckerberg je dao vrlo neodređen i izbjegavajući odgovor, rekavši: “Mislim da je stvarno teško znati gdje podvući crtu između toga što je činjenica, a što mišljenje jer je priroda znanosti takva da ništa nije 100% pouzdano istinito.”
Zuckerber priznaje da je Meta otvorena za uvijek nova istraživanja, nove znanstvene hipoteze i odbacivanje starih koje više nisu relevantne te da intenzivno rade na tome.
Još jednom, čini se da su Zuckerbergove riječi u suprotnosti s radnjama koje su njegove platforme poduzele cenzurirajući glasove koji se ne slažu s mainstream znanstvenom ortodoksijom, iako on priznaje da se čak i široko prihvaćene znanstvene hipoteze i okviri mogu promijeniti.
Citirajući Twitter datoteke, koje su otkrile tajni dogovor između vladinih agencija i Twittera, Fridman je pitao Zuckerberga: “Kakav je Metin pristup da se odupre pritisku vlada i drugih interesnih skupina u smislu toga što moderirati, a što ne?”
Izvršni direktor Mete tvrdi da je Meta prilično aktivna u zagovaranju i odbijanju zahtjeva da se stvari uklone. Također je objasnio kako vladine agencije poput CIA-e i FBI-a dijele informacije s Metom. ”To zapravo nije pritisak da se cenzurira sadržaj, već samo označavanje nečega potencijalno opasnoga, a na što bi naši sigurnosni sustavi trebali reagirati”, ističe Zuckerberg.
Kognitivna disonanca
Iako obavještajne agencije možda neće izravno vršiti pritisak na platforme društvenih medija da cenzuriraju sadržaj, ukazivanje na određene “prijetnje” također može biti učinkovit način za postizanje političkog cilja, kao što se pokazalo na slučaju zataškavanja priče o prijenosnom računalu Huntera Bidena u listopadu 2020. Datoteke na Twitteru otkrile su da je FBI mjesecima opetovano pripremao izvršnog direktora Twittera, Yoela Rotha, da odbaci izvješća o prijenosnom računalu Huntera Bidena kao rusku operaciju ”hakiranja i curenja”, bez izravne prijetnje ili pritiska na Rotha ili Twitter, iako je FBI znao da je laptop autentičan.
“Mnogo ljudi misli da bismo trebali cenzurirati više sadržaja, no isto tako je i mnogo onih koji misle da bismo trebali cenzurirati manje sadržaja”, rekao je Zuckerberg Fridmanu.
Nadalje priznaje da su mnoga pitanja i problemi diskutabilni i da je teško utvrditi istinitost svih činjenica, te da Meta možda i nije platforma za koju ćemo, za stotinu godina, reći da je dijelila 100% pouzdane informacije.
Čini se da Zuckerberg pati od kognitivne disonance, jer priznaje da postoje složena pitanja o kojima treba razgovarati, a koja još nisu riješena. Međutim, njegove društvene mreže, posebice Facebook i Instagram, su opetovano cenzurirale konzervativne korisnike i organizacije poput LifeSiteNewsa koji su izrazili stavove i pružili dokaze koji su u suprotnosti s mainstream narativom o COVID-u, LGBT-u i drugim temama o kojima se žestoko raspravljalo, čime su spriječili ove rasprave na njegovim platformama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa